Müsabakalarda Yapılan Temel Hatalar

KALEM Farkıyla...

Müsabakalarda Yapılan Temel Hatalar

Müsabakalarda Yapılan Temel Hatalar

Müsabakalarda en üst seviye sporcuların bile düştüğü temel hatalar.

HATA5: Sakatlanmaya rağmen müsabakaya devam etmek: Döğüş sporlarında çok iştirakçiyi görmüşümdür. İncinme ve sakatlanmalara karşı sprey desteği ve sargı uygulayarak müsabakaya devam etmek istiyorlar.Döğüş sporları diğer spor dallarına pek benzemez. Sporcuyu olumsuz etkileyecek bir incinmede müsabakaya devamın anlamı yoktur. Sert ve aşırı sargılama ile maç yapmak taekwondoda asla düşünülemez. Çünkü sargı bölgede kan dolaşımını bozarak kısmi karıncalanma oluşturur ve performansı çok kötü etkiler.

ÇÖZÜM:5 Sakatlandı iseniz maça deva etmeyiniz. Bu hayatın sonu değildir. Kendi ağlığınız ve değeriniz daha önemlidir. Çünkü bu sporu yapmak için önünüzde daha uzun yıllar vardı. Bunu basit bir kayıp    olarak telakki edin, iz ve asla üzülmeyiniz. Şansızlığınıza veriniz. Sonuçta vatan kurtarmayacaksınız bir müsabaka kaybedeceksiniz. Âmâ daha önemli olan sağlığınızı riske atmayacaksınız. Bu kendinize verdiğiniz değer ve önemi gösterir.

HATA6: Hazırlıksız müsabakalara gelmek: Çoğu sporcular taekwondoya çok istekli başlarlar. Birkaç kemer geçinceye kadar çok istekli ve devamlıdırlar: ama büyükler seviyesine gelince antrenmanlar nedense aksamaya başlar. Müsabakalara bile hazırlıksız gelen sporcular vardır. Bilhassa büyüler seviyesinde bu sık rastlanan bir hatadır. Yıldız ve genç sporcular daha antrenmanlı ve teknik olmaktadırlar .Bunun sebebi düzenli antrenmandır. Antrenmansız sporcular kilo kaybını mecburen müsabakanın 2-3 gün öncesinden aşırı su kaybederek sağlamaktadırlar. Bu nedenlerde müsabaka gününde yetersiz antrenmana bir de vücut direncindeki aşırı zayıflık eklenmektedir.

ÇÖZÜM:6 Düzenli antrenman yapınız. Kilo düşmenizi bir ay öncesinde tamamlamalı ve müsabakaya net kilo ile gelmelisiniz. Müsabakalara katılmak için girmeyin.Başarmayacaksanız ve buna inancınız yoksa iyi bir seyirci olun. Birtaekwondocufigüran olsun diye müsabakaya katılmaz. Ya mükemmel olun yada hiç müsabık olmaya heveslenmeyin. Yenmek yenilmek ayrı şey, müsabakaya laf olsun diye baştan özgüvensiz gelmek ayrı  şeydir. Yaptığınız iş ne olursa olsun, mükemmel yaparak ve o işe saygı gösteriniz. Birtaekwondocu yener veya yenilir ancak taekwondoya karşı saygısız olamaz. Çalışmadan müsabakalara katılmak ve turistik gezi yaparcasına sırıtarak ringi terk etmektaekwondoya hakarettir. Yapmayınız daha iyi. Mağlubiyetinden dolayı ağlayan sporculara her zaman hayran olmuş ve takdir etmişimdir. Çünkü bunlar hakikaten iyi çalışan ve emeklerinin karşılığını almaya çalışan gerçek manada taekwondo emekçileridir. Akıttıkları her damla yaş taekwondoya verilen emek ve alın terinin bir ürünüdür.

HATA7: Kuralları bilmemek: Sporcuların çoğu müsabaka kurallarını bilmedikleri gibi yeni gelişmeleride takip etmekten son derece uzaklar. Buda müsabaka esnasında hata yapmalarına , gereksiz itirazlarına ve dolayısı ile motivasyon kayıplarına neden olmaktadır.

ÇÖZÜM:7 Salon çalışmalarında tüm detaylar ile kurallar sporculara anlatılmalı, bu konuda özel teorik dersler konmalıdır. Hakem kuralları, müsabaka kuralları, müsabaka öncesi ve sonrası prosedürler tüm detayları  işlenmelidir. Salonda iken şablon müsabakalar düzenlenmeli, pratik olarak sporcular kendi aralarında organizasyonlar yaparak gerçek müsabakaya hazırlanmalıdır.

HATA 9: Sporcularda çok kolay gelişen ruhsal ve moral bozukluğu:Puanca geriye düşen sporculardaki büyük hata maalesef budur. Hemen müsabaka başında kaybedilen bir puanın olumsuz etkisini tüm maça yaymak en büyük hatadır.

ÇÖZÜM:7 Sporcular antrenörleri tarafından özel eğitime tabi olmalıdır. Kaybedilen bir puanın telafisinin olacağı, sportif bir karşılaşmada avantaj veya dezavantajlar olduğu ve her olumsuzluğa karşı önceden hazırlıklı olunması gerektiği anlatılmalıdır.

HATA 9: Sporculardaki sosyal ilişki noksanlığı: Sporcular anti sosyaller.Farklı bölgelerden gelen sporcuların birbirleri ile kontakları ve ilişkileri son derece zayıf. Bölgeler arası bilgi alış verişi ve kardeşlik duyguları
ÇÖZÜM:9  Bu eksikliği kafile başkanları gidermelidir. Her müsabaka döneminde sporcularının birbirleri ile tanışmalarını, kardeş kulüptesisini, kardeş sporcu ilişkilerini kurmaları gerekir. Günümüzde çok yaygın olan haberleşme ağının nimetlerini sporcularına aktarmaları gerekir. Müsabakalar esnasında ortak geziler, çay partileri , yemekler gibi sosyal organizasyonlar düzenlenmelidir.

 

 

Düşünceleriniz...

Hasan Altunışık

Hasan Altunışık

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST