Nasıl hazırcevap olunur?

KALEM Farkıyla...

Nasıl hazırcevap olunur?

Nasıl hazırcevap olunur?

Manşet Aydın isimli yerel medya organından Ali Kayadibi çok güzel bir yazı yazmış ve hazırvecap olmanın yolunu paylaşmış. Şöyle diyor; “Hazırcevap olma çabasının başarıya ulaşması için retorik becerisini edinmeniz gerekir. Öncelikle bilgi dağarcığınız geniş olmalı. Bilgi çeşitliliğine sahip olmalısınız. Bu ne demek? Her gün ama her gün yeni bir bilgiyle hayata başlamanız gerekir. Bilgi çeşitliliği toplum içinde rahat etmenizi sağlar. Sonra da işin zihinsel ve fiziksel koşullarını yerine getirmelisiniz. Yani özgüven konusunu halletmiş olmalısınız. Eleştirileri göğüsleyebilecek olgunluğa erişmek… Konuştuğunuz dilin anlam genişliğine sahip olmanız, ifade gücüne kavuşmanız, diksiyon kurallarına uymanız, konuştuğunuz ortamda kendinizi rahat hissetmeniz…”

NAZİK DİL VE NORVEÇ ÖRNEĞİ
Norveç seçimlerinde rekor düzeyde kadın, genç ve göçmen parlamentoya taşındı. Lakin burada önemli olan bir husus da liderlerin üslubu oldu. Norveç’in en büyük iki partisinin liderlerinin birbirleri hakkında konuşma şeklini beğendiğini, üslubun sert tona bir tepki olduğunu, parti liderlerinin birbirlerine alışılmadık şekilde kibar davranmasının hoşnutluk yarattığı görüldü.

FOTOĞRAF VE BEDEN DİLİ
Prens Harry ve Meghan Markle’ın, Time dergisinin en etkili 100 kişi listesinde yer alması sonrası İngiliz basını fotoğrafları mercek altına aldı. Beden dili uzmanı Stanton, kapak fotoğrafında Meghan’ın bacakları açık şekilde poz vermesinin bir amacı olduğunu, bunun güçlü kimliğini yansıtması için yapıldığını aktardı. İletişim koçu Kermode ise, Meghan’ın bu fotoğraf çekimlerinden keyif aldığını, Harry’nin ise doğru olanı yapmak için çabalar bir görüntü içinde olduğunu öne sürdü.

VANTROLOG NEDİR?
Vantrolog, dünyanın en eski sanatlarından biridir. Vantrilok olarak okunur. Ağızlarını hiç kıpırdatmadan bir başkası konuşuyormuş hissi vererek, konuşma yapan kişilere vantrolog denmektedir. Vantrologların ağzı kapalı olmasına rağmen karnından konuşma yeteneği vardır. Bu konuşma tarzı ağzı kapalı olarak da yapılabilir.

SİYASİ MİZAH ÖRNEĞİ
Habertürk gazetesi yazarı Fatih Altaylı, ‘Siyasi mizahın parlayan yıldızı’ başlığıyla yayımlanan yazısında şu ifadeleri kullandı:

“Türk siyasetini, Türkiye’de siyaset yapılma biçimini müthiş bir incelikle ti’ye alan, Türk siyaseti ve siyasetçisiyle şahane dalga geçen, sosyal medyada yayınladığı müthiş stand up şovlarla siyasetin içinde bulunduğu durumu özetleyen bir isim var.
O isim “Mustafa Sarıgül. Son yıllarda ondan daha büyük bir siyasi hiciv ustası görmedi Türkiye. Abartılmış siyasi mesajları, komedi dans üçlüsünü aratmayan koreografileri, asla yerine getirilmeyeceği tonlamasından ve içeriğinden belli olan vaatleri ile müthiş bir siyasal eleştiri yapıyor Mustafa Sarıgül. Mesela son vaadi “Ofsaytı kaldıracağım” ile Türk siyasetçisinin nasıl desteksiz attığını, uluslararası kurumlar tarafından koyulmuş kuralları nasıl hiçe sayabileceğini, asla yetkisinde olmayan bir hususta tutamayacağı bir sözü nasıl rahatlıkla verebileceğini gösteriyor.Mustafa Sarıgül şu anda Türkiye’nin en önemli siyasi karikatüristidir.”

ÇOK ÖZEL BİR KİTAP YAYINLANDI
“Osmanlı edebî metinlerinde teoriden pratiğe Belâgat – Eski Türk edebiyatı Çalışmaları XV” kitabı Klasik Yayınları’ndan çıktı. Bend e temin edip okumayı düşünüyorum. Bu işe meraklılara duyurulur..

Düşünceleriniz...

Gökhan Bayram

Gökhan Bayram

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST