Nasıl Tokalaşmalı?

KALEM Farkıyla...

Nasıl Tokalaşmalı?

Nasıl Tokalaşmalı?

Tokalaşma konuşmadaki etkinin ilk hamlesidir. İlk enerjiyi tokalaşma ile verirsiniz. Güveni, iletişimi tokalaşma ile yansıtırsınız. Bu işi doğal yapmaya çalışın. Yapmacık olan kendini belli eder. Gülümseyerek ve doğal bir biçimde tanışmak önemlidir. Bu esnada göz teması önemlidir. Vücudumuz kişiye dönük olmalıdır. Gevşek tutmamalıdır. Can yakmadan yapılmalıdır. Daha fazlası da var, lakin sonra devam edelim.

 

ZEKÂ İSTER

Konuşmada ve yazmada mizah, zekâ, yaratıcılık ve incelik ister. Bunun en güzel örneğini geçtiğimiz günlerde basına yansıyan ve Roma Döneminden Kalma Bir Kadın Büstünün Restorasyon Sırasında Geldiği Hali Gösteren Tweetlerde gördüm. İşte en beğendiklerim:

 

  • Ekmek çiğnemiş koymuşlar şişi alsın diye
  • Çiğ köfte atar gibi göz atmışlar kadına.
  • Bu şey değil mi ya? Sürahi nine
  • Çamuru elimde vıncıklayıp oraya fırlatsam daha çok göze benzetirim.
  • Katarakt ameliyatından yeni taburcu oldum heykeli.
  • Sakızla daha iyi iş başaranları gördüm.
  • Roma terminatoriçesi
  • Restore edilmemiş, damacana muamelesi yapılmış.
  • Heykellerin fiziksel kusurlarıyla dalga geçmesek memnun olurum.

 

TEŞEKKÜRLER MİLLİ EĞİTİM BAKANI

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, önemli bir açıklama yaptı. Devlet Tiyatroları sanatçıları tarafından öğretmenlere drama eğitimleri verilecek. Öğretmenlere Türkçe’nin kullanımı ve diksiyon konusunda da eğitimler düzenlenecek. İşte bu alkışlanır.

 

TANIŞTIRAYIM: SALAM TAKTİĞİ

İletişimde salam taktiği diye bir taktik var dostlar. Bu taktik önerilerinizi tek seferde sunmamayı söyler. Parçalayarak salam dilimleri gibi vereceksiniz. Bu terimin kökeni de Macarlardır. Szalamitaktika terimi, Macaristan Komünist Partisine takılan bir lakaptır.

 

SESİ YAKALATTI

ABD’ye gidebilmek için kılık değiştiren ve 81 yaşında olduğunu söyleyen 32 yaşındaki Hindistanlı adamı havaalanında ses tonu yakalattı.

 

 

KONUŞMALARI YAZIYA DÖKEBİLİRSİNİZ

Ajans Press, sesi metni çevirme programı desifren.com’u resmen kullanıma sundu. Yeni nesil yapay zekâ programı desifren.com, kişisel video ve ses dosyalarından Youtube’a, radyo ve televizyon kayıtlarından konferans ve toplantı notlarına kadar birçok ses dosyasını yüksek başarı oranı ile metne çeviriyor. Lakin üye olmalısınız.

 

SESİNİZE DİKKAT EDİN

Değerli dostlar, mevsim geçişleriyle birlikte en yaygın hastalıklardan biride farenjit. Yani boğaz ağrısı, yutkunmada güçlük, halsizlik ve bitmek bilmeyen öksürükler… Uzun süre kapalı ve havasız ortamlarda bulunmak farenjite yakalanma riskimizi arttırıyor. Bu da doğal olarak konuşmamızı etkiliyor. Aman dikkat edelim.

 

EN KISA SİYASİ FIKRA

AK Parti İzmir Milletvekili Alpay Özalan, AK Parti tarafından ihraç kararı alınmasının ardından istifa ettiğini açıklayan Ahmet Davutoğlu ile ilgili “AK Parti’den kovulan Ahmet Davutoğlu, kovulduktan 1 hafta sonra “istifa ediyorum “ dedi. Fıkra bu kadar” tweetini atarak dalga geçti.

 

Düşünceleriniz...

Gökhan Bayram

Gökhan Bayram

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST