Ne kadar yediğinin farkına var

KALEM Farkıyla...

Ne kadar yediğinin farkına var

Ne kadar yediğinin farkına var

Çocukların yemek tercihi yapma davranışı 2-3 yaşından sonra gelişir ve yaşam boyu sürdürecekleri alışkanlıkları olmaya başlar.
1-2 yaş arasındaki çocuk genellikle yavaş yemek yer ve dikkati çok çabuk dağılır. Bu yüzden beslenmesi için ona yeterli zaman tatnınmalı. Çocuk bir öğünü çok iyi yerken, diğer öğüne elini bile sürmeyebilir. Bunun nedeni ise iştahının sınırlı olmasıdır.
Çocuğunun ilk iki yılında yaşayacağı gelişim ve değişime uyum sağlamak zor olabilir. Çünkü doğumdan sonra sürekli emen, ağzına verilen gıdayı hemen yutan ve hızla kilo alan bebek birdenbire yemeyi reddeden, seçici davranan ve kilo alımı yavaşlayan birine dönüşebilir.
Bu geçiş sürecinde çocuğun büyüme-gelişme eğrisi ile yeme davranışları arasındaki değişim iyi gözlenemez ve ısrarcı olunursa ileriki yaşamında yapacağı hataların temeli atılmış olur.
Çocuğunuz ne yediğini biliyor mu yoksa başka şeylerle uğraşırken mesela çizgi film izlerken ya da reklamları seyrederken ,telefon,tablet ile ilgilenirken ne yediğini fark etmeden beslenen çocuklardan mı?
Özellikle pandemi nedeni ile uzaktan eğitim süreci yaşayan çocuklarda ekran karşısında atıştırma ve farkında olmadan yenen besin miktarının artışı söz konusu.
Başka şeylerle uğraşırken bir taraftan yemek yiyen bebekler… Tam filme dalmışken ağzını fark etmeden açanlar… Kanal kanal reklam arayıp hareketli, renkli, yüksek müzikli reklamları izlerken bebeğine yemek yedirdiği için mutlu olan ebeveynler…
Yarım saatte 1 kâse mama yiyen bebeğin , reklamları izlerken 10 dakikada bitiriyor olması süper fikir gibi görünüyor.Ancak yetişkin bir birey olduğunda ; ne yediğinin farkında bile olmayan, tv,bilgisayar karşısında yemek yiyen biri olma ihtimali yüksek.
Masaya oturmadan önce yemekte ne olduğunu sormak ayıp,günah değildir! Sizi doğru bir öğün planı yapmaya yönlendirir.’ Önünüze ne koyarlarsa yemeyin.’
Porsiyonlarınızı kendiniz belirleyin, anne porsiyonu,ahçıporsiyonu,’hatır porsiyonu’ tüketmeyin…
İçinde bulunduğunuz herhangi bir ruh halinde iken daha fazla yemek yediğinizi farkettiyseniz o durumda iken yemek yemekten daha farklı işer yapın.( telefon görüşmesi, su içmek, merdiven inmek,balkona çıkmak gibi)
Besinlerin tadlarını alabileceğiniz, çiğneyebileceğiniz gibi kendi formlarında ve doğal hallerinde tüketmeye çalışın.Sadece yemiş olmak için bir bulamaç haline getirilmiş ama gözünüze hitap etmeyen yiyecekler sizi mutsuz eder, üstelik her yaşta.
Tatlı ve tuzlu yiyecekleri sürekli arka arkaya tüketmemeye özen gösterin. Bu durum hem tatlı-tuzlu eşiğinizi çok yükseltir hem de enerji alımınızı arttırdığı için kilo almanıza neden olur …

Sağlık ve ağız tadı ile kalın…

Düşünceleriniz...

Didem Güner

Didem Güner

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST