KALEM Farkıyla...

Neden Kask?

Neden Kask?

Merhaba Dostlar. Bu hafta sizlere basitçe motosikletlerimize binerken kullandığımız KASK ı anlatarak öneminden bahsetmek istiyorum.

KASK; basit tarifi olarak başı yaralanmalara karşı koruyan başlık olarak geçmektedir. Genellikle sert bir dış yüzey malzemesi ile iç kısımda yer alan, darbe emici daha yumuşak malzemelerden üretilir. Darbe emici malzeme kafatasını dış etkileri hafifletmek adına çok önemlidir. Türkiye Cumhuriyeti trafik kanunlarına göre ‘’ Koruma başlığı ve Koruma gözlüğü ‘’ takmak zorunludur. Detaylı bir tanım yapılmadığı içindir ki kafamıza baret bile taksak yasal görevimizi yerine getirmiş oluruz.

Tarih boyunca, “ilk” tasarımı kimin yaptığı veya kullandığı hakkında tartışmalar olmuştur. Aynısı motosiklet kaskı için de geçerli ama yaklaşık olarak 1954l ü yıllar ağırlık kazanmaktadır. “İlk” motosiklet kaskını kimin yaptığını bir tarafa bırakırsak, söylenen kaskların hepsinin amacı aynıdır; darbenin engellenmesi veya en aza indirgenmesi, sivri objelerin delmesinin ve sıyrıkların engellenmesi. 20-25 km. süratlere çıktığımızda bile en ufak bir kaza anında, kafa vücuttaki en hassas organlardan biridir. Kafatası beyni muhafaza ettiği için, kafaya alınan darbelerin sonuçları vücudun diğer kısımlarına nazaran çok daha ciddi ve ölümcül olabilir.

Ulaşımda ve trafikte kask kullanımı kaza anında olası hayati risk oranını en aza indirmeyi amaçlamaktadır. Pek çok ülkede motosiklet binicilerinin kask takması zorunludur. 1990’lardan beri kasklar, termo plastik,fiberglas ve karbon fiber ile kuvvetlendirilip hafifletilmiş reçine ve plastikten üretilmektedir.En zayıf kask termoplastikten yapılmış olanlardır. Fiber ve daha fiyatı yüksek ve hafif olan karbon fiber kasklar şu anda piyasada ki en sağlam, dayanıklı modellerdir.

Şunu unutmayalım dostlar Kask ı bizler kendimizi korumak için giyiyoruz yani ceza almamak veya polis savar olarak kask kullanmıyoruz. Vücudumuzun en önemli organının başımız olduğunu unutmayalım. Kasklarımız hep başımızda olsun….

Düşünceleriniz...

Tanju Çeliksoy

Tanju Çeliksoy

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST