Neden sayılı dua, ayet veya esma çekmemeliyiz?

KALEM Farkıyla...

Neden sayılı dua, ayet veya esma çekmemeliyiz?

Neden sayılı dua, ayet veya esma çekmemeliyiz?

Hiç dikkat ettiniz mi sosyal medya paylaşımlarında vesms olarak, birçok insan dua zincirleri gönderiyor. İnsanlar birbirine mesaj atıyor, akrabam hastalandı şifa için 300 Yasin suresi okur musun, çocuğu olmayanlara 500 Yasin, evlenemeyenlere 41 Fetih suresi, çocuklarımız işe girsin diye 4.444 kere salat-ı tefriciye okur musun gibi -ve bu duaları çoğaltmak mümkün- dualar paylaşıyorlar. Bu duaları kendileri okuyup yetiştiremeyiz endişesiyle tanıdıklarına dağıtıyorlar. Ben okuyamadım sen oku, yardım et diyorlar. Allah’tan isteyecekleri yardımı kuldan isteyip, sayılı dualara sığınıp şirke düşüyorlar. Bunları yaparken hiç düşünmeden, sadece istedikleri olsun diye Allah’ın surelerini okudukları yetmezmiş gibi, istedikleri olursa adak adadım diyorlar. Çocuğum işe girsin, kızım evlensin, istediğim olsun. İllaki olsun! Olduktan sonra adak keseceğim deyip Allah ile düpedüz pazarlığa giriyorlar. Yazık ki ne yazık, Üveys Veysel Karani zikrine başlamadan önce ben de çok okudum bu sayılı sure, dua, esma zincirlerini. Esma çekerdim günlük olarak. Allah’ın isimlerine bakar, sayılı rakamlarla her günün farklı esmaları vardı. Esmaları sayısına göre çeker, istediğim olmayınca da burulurdum Rabbimize. Oncana esma çektim yine olmadı diye üzülürdüm.

Sayılı dua, ayet, esma çekenlerin dışında bir de salavat çekin diye mesaj atanlar var. Mutlaka rastlamışsınızdır, bir yakınınızda mesaj gelir. Dileğinizin yerine gelmesi, istediğinizin olması, mucizeler yaşamak için gibi belli sayıda salavat çekip şu kadar kişiye göndereceksiniz ve ardından bir dilek tutacaksınız 3 gün içinde dileğiniz gerçek olacak diye zincirleme mesajlardır bunlar. Asla itibar etmeyin. Allah rızası için 10 kişiye, 20 kişiye gönderin diye sayılar veriyorlar. Hatta bu mesajlar vatanımızın selameti, Müslümanların zaferi, insanlığın kurtuluşu gibi kelimelerle süsleniyor. İnsanları din ile kandırıyorlar. Velev ki denilenleri yaptım, bu mesajları gönderdim ve dileğimde gerçek olmadı. Bizler dinden mi çıkacağız. Rabbimize isyan mi edeceğiz tövbe haşa! Nasıl bir çirkinliktir bu! Nasıl bir aymazlıktır! Nasılda kolayca müslümanlara zarar veriyorlar. Hem de birçoğumuz farkında bile değiliz. İyi niyetle, insanlar salavat söylesinler, dua okusunlar diye temiz duygularla gönderilmiş gibi gösterilen bu mesajların, büyük bir kandırmacanın oyunu olduğunu idrak etmeliyiz. İnsanlar Allah ile pazarlığa girdiklerinin farkında bile değiller.,

Abdülkadir Geylani hz., bu tür sayılı duaları okuyarak Rabbimize tüccar ibadeti yaptığımızı, bir tüccar gibi sadece kar elde etmek amacıyla Rabbimize yöneldiğimizi, ahirette ise cennet sevdalısı olduğumuz için ibadet ettiğimizi bildirmiştir.Allah sultanımızdan razı olsun. Bu tür paylaşımları yapanlar yılın 360 günü yatmış, 5 günü Allah’ın huzuruna çıkmış, onda da pazarlık yaparak Allah’ı anmayı tercih etmiş anlamına geliyor. Allah ise kullarından her an O’nun huzurunda olmamızı istiyor. İnşirah suresinde Rabbimiz bizlere sesleniyor “Belini büken yükünü üzerinden almadık mı?” diye. Alacağız demiyor, almadık mı diyor. Rabbimiz peşin hüküm vermiş. Kimse ömrünün sonuna kadar imtihanda kalmaz ki. İlla ki o belimizi büken yüzümüzü zamanı geldiğinde Rabbimiz alır. Söz vermiş. Allah vaadinden dönmez ki! Bu duaları yapanlar Peygamber Efendimizin hadisine de ters düşüyor. “Kolaylaştırın, zorlaştırmayın; sevdirin, korkutmayın.” hadisinin tam tersi bu mesajlar. Peygamber Efendimizin 12.000 hadisinin içerisinde bu duayı şu kadar oku ki istediğin olsun diye bir şey duydunuz mu? Efendimizin “3 ihlas suresi, Kuranın küçük hatmidir.” hadisinden başka bir şey yok ortada. Allah dilerse herşeyi oldurur, kabul eder. Rabbimiz “Künfeyekün” der yani “Biz bir şeye ol deriz, o da hemencecik olur” diyor ayetinde. Bizlere düşen ise Allah’a yakın olmak, sabah-akşam Rabbimizi zikretmek ve gün içinde bolca Tevhid “La ilahe illallah” söylemek. Rabbimiz o kadar cömert ki! Kulların istemesine dahi gerek yok, istemeden de verecek olan Allah. Yeter ki biz samimi bir kalple Rabbimize yönelelim, yeter ki bizler bir karşılık beklemeden Rabbimizin rızasını kazanabilmek adına gayret edelim. Bizi bizden iyi bilen Allah, cömertlikte, bağışlamada, lütufta biz istemeden dahi verir. Bizler bunları marifet yolculuğunda öğrendik. “Biz öğretiriz.” diyor Allah. Hiç demeyin, öğrenmek için illa ki Üveys Veysel Karani zikrini mi çekmeliyiz diye. Zikri yapmadan aradaki farkı bilemezsiniz. Bu zikri mutlaka deneyin derim. Yaşayın ve görün inşallah!

Ayrıntılı bilgi için www.veyselkarane.com

Düşünceleriniz...

Berrin Alaca

Berrin Alaca

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST