NEDİR BU İSTANBUL TÜRKÇESİ?

KALEM Farkıyla...

NEDİR BU İSTANBUL TÜRKÇESİ?

NEDİR BU İSTANBUL TÜRKÇESİ?

Ömer Seyfettin’den aktarayım: “Az okumuş, az münevver kadınlara gelince… İşte dilimizin asıl vicdanı onlardır. Onlar hiçbir kitabın, hiçbir suniliğin tesiri altında kalmayarak, altın gibi bir Türkçe konuşurlar. Ecnebi kelimeleri bozar, bizim konuşma şeklimize uydururlar. İstanbul Türkçesinin ahengi onların dudaklarında, lisanımızın dilbilgisi kuralları onların sinelerindedir.” Ömer Seyfettin daha da ileri gider, edebiyatçılara yazdıkları eserleri bu kadınlara okumalarını ve onların anlamadıkları kısımları yeniden yazmalarını önerir.

Ziya Gökalp bu kadınların yaşadıkları semtleri de belirtir. En iyi Türkçenin Fatih-Aksaray-Süleymaniye üçgenindeki kadınların konuştuğunu söyler. Halit Ziya Uşaklıgil de ömrünün son yıllarında bu süslü dili terk etmiş ve kendi eserlerini sadeleştirirken kaleme aldığı yazısında, “En güzel İstanbul Türkçesini Laleli’deki hanımefendiler konuşur” demiştir. Ziya Gökalp’ın tanımladığı kadınla Halit Ziya’nın ‘hanımefendisi’ arasında nitelik farkı olabileceği düşünülse de, Şişli ve Nişantaşı hanımlarının örnek gösterilmemesinde birleşmeleri ilginçtir. Görülüyor ki İstanbul Türkçesi, pek fazla olmasa da belli bir eğitim almış ve belli bir eğitimi olmasa da, belli bir deneyim sahibi olmuş, bürokrasi ve dini görevli olmayan, orta sınıf halkın dilidir.

KELİME OYUNUNA BAKAR MISINIZ?
Lojistik konusunda yaşanan sorunlardan kaynaklı tavuk krizi nedeniyle Birleşik Krallık’taki restoranlarının büyük çoğunluğu hizmet dışı kalan KFC, müşterilerinden harf oyunlu bir gazete ilanı ile özür diledi dostlar. Markanın adı KFC, “FCK”ya yani “Üzgünüz”e dönüştü. Bu çok yaratıcıydı. Bununla da yetinmediler. Hümor yaptılar. Yani kendileriyle dalga geçtiler. İlana şunu yazdılar. “Tavuksuz bir tavuk restoranı. Olması gereken bu değil. Tüm müşterilerimizden, özellikle de onca yolu gelip kapalı olduğumuzu öğrenenlerden özür dileriz. Durumu düzeltmek için var gücüyle çalışan KFC çalışma arkadaşlarımıza ve bayilerimize sonsuz teşekkür ederiz. Cehennem gibi bir haftaydı ama aşama kaydediyoruz ve restoranlarımıza her geçen gün daha fazla taze tavuk ulaşıyor. Anlayışınız için teşekkür ederiz” Bizde de böyle örnekler görmek dileğiyle.

İNGİLİZCE KONUŞMAK İÇİN TAKTİKLER
ABD’li İngilizce eğitim platformu ‘Spokenenglishpractice’ evden dışarı çıkmadan yapabileceğiniz 5 dikkat çekici yöntem paylaştı. Bende sizinle paylaşmak istedim.

PRATİK YAPIN: Skype ve Facetime gibi teknolojiler hemen hemen her yerden biriyle konuşmanız için bir yol sunar. Konuşma İngilizcesini biriyle Skype görüşmesi yaparak geliştirebilirsiniz.
VİDEO VE TELEVİZYON İZLEYİN: Çoğu televizyon şovları İngilizce. Bunları izlerken basit kelimeleri ve sözcük gruplarını tanıyabilirsiniz. Çizgi filmler de buna başlamak için çok iyi bir yöntem.
KİTAPLARI SESLİ OKUYUN: Kitaplar sayısız kelime, deyim ve değişik söyleyişlerle dolu. Diyalogları sesli okuduğunuzda telaffuzunuz gelişecek. Hiç diyalog olmasa bile, yüksek sesle okuma, konuşma İngilizcenizi evde geliştirmek için yararlı bir yol.
SESİNİZİ KAYDEDİN: Kendi sesinizi kaydederek durumunuzu görebilirsiniz. Sıklıkla yaptığınız hataları ve yanlış kullanımlarınızı bu sayede anlayabilirsiniz.
ŞARKI DİNLEYİN: Şarkı söyleyerek de telaffuzunuzu daha iyi bir hale getirebilirsiniz. En popüler şarkıların sözlerine internetten ulaşabilirsiniz.

OSMANLI’DAN BİR HİTAP METNİ

Tarihler 1856 yılını gösteriyordu. Osmanlı’nın en önemli belgelerinden Islahat Fermanı okunuyordu. Bu her yönüyle bir tarihi belge ve hitaptır. Osmanlı tebaasından birine karşı küçük düşürecek hitaplar yasaklanmıştır. Gayrimüslimlere küçük düşürücü sözcüklerle hitap etmek men edilmiştir. Belge bir yönüyle de batılı devletlere, bir yönüyle gayri Müslimlere ve yabancı azınlıklara hitaptır.

GÜNÜN SÖZÜ
“İyi konuşmayı bilenler kısa ve öz konuşur; çok susar.”
Fyodor Dostoyevski

Düşünceleriniz...

Gökhan Bayram

Gökhan Bayram

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST