Nefsinizi Biliyor musunuz?

KALEM Farkıyla...

Nefsinizi Biliyor musunuz?

Nefsinizi Biliyor musunuz?

Allah, “Her şeyi çift yarattım.” diyor. İyi-kötü, doğru-yanlış, güzel-çirkin gibi. Her şey zıddıyla var olduğuna göre, bizlerin içerisinde hayvani olan nefsimiz ve bir de Allah’ın nurundan bir zerre olan ruhumuz var. İçimizde var olan ruhumuz iyi olan parçamız. Peki ya kötü olan kısım nefsimiz, nefsimizi biliyor muyuz?
Peygamber Efendimiz “Nefsini bilen, Rabbini bilir.” diyor. Nefs nasıl bilinir hiç düşündük mü? Nefsi bilmenin tek yolu Tevhidle mümkün. Bu da Üveys Veysel Karane zikrinde var. Zikre başladığınızda rüyada ilk gösterilen bir hayvan oluyor. Allah zikreden kuluna ilk olarak nefsini gösteriyor. Biz Mevlana Sultanımızdan biliyoruz ki; her nefs bir hayvanla sıfatlanır. İşte bu yüzden zikre başladığınızda sizlere ilk bildirilecek olan nefsiniz. Hangi hayvan ile sıfatlandığınızı ilk elden ve en doğru kaynaktan öğrenmek istemez misiniz?
Şimdi kendinize sormanızı istiyorum. Sizin nefsiniz ne? Peygamber Efendimizin dediğine göre, nefs bilinmeden, Rab bilinmiyor. Allah’ı bilmenin ilk aşaması nefsin ne olduğunu bilmekten geçiyor. Üveys Veysel Karane zikrini yaptığınızda ilk bildirilen nefs olduğuna göre, böylece yolun doğruluğu da kanıtlanmış oluyor.
Bir gün tarikat mensubu bir kardeşimizle görüştüğümde nefsini sormuştum. Nefsin kötü olduğunu söylemekten ileri gidemedi. Nefs bilinmeden Allah’a varılmaz ki!
Nefsinizin hangi hayvan olduğunu öğrenmek için Allah’ı, yine Allah’ın bildirdiği haliyle zikretmeniz asıl olan. Rüyada gösterilen hayvanın özelliklerini düşünün. Gösterilen hayvan bağlı mı, başıboş geziyor mu? Açık renkli mi, koyu renkli mi? Küçük bir hayvan mı, büyük mü? Bunların hepsi kendinizi bilebilmeniz için çok önemli ipuçları. Nefsinizin bağlı olması, beyaz renkli ve küçük olması, diğerlerine göre daha kolay bir nefse sahip olduğunuz anlamına gelir. Aşağıda birkaç örnek vermek istiyorum. Bakın hayvan olan nefsimiz ne kadar tehlikeli.
Kedi; cimriliği, nifakı temsil eder. Köşeye sıkıştığında saldırgan bir tutum sergiler. Cimridir. Aşırı derecede vesveselidir. Ben kedi nefisli biri olarak, nefsim bu özelliklerini hiç kabul etmiyor.
Köpek; dünya sevgisini anlatır, dünyaya düşkündür.
Domuz; çekememezliğe, kinciliğe, hırsa delildir. Şehvet düşkünlüğünü gösterir, helal haram ayırmaz.
Tilki; dünya işlerinde hilecilik ve gafletin temsilidir.
Yılan; yalancılığa, dille insanlara eziyet ettiğine, insanlara karşı düşmanlığa, dedikodu yapıldığına işarettir.
Ayrıntılı bilgi için; www.veyselkarane.com

Düşünceleriniz...

Berrin Alaca

Berrin Alaca

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST