Nefsinizin hangi hayvanla sıfatlandığını merak etmiyor musunuz?

KALEM Farkıyla...

Nefsinizin hangi hayvanla sıfatlandığını merak etmiyor musunuz?

Nefsinizin hangi hayvanla sıfatlandığını merak etmiyor musunuz?

Nefsin ne olduğunu bilmezden evvel, kafamın içinde beni yoldan çıkarmak için, mutsuzluk vermek, kendimi yetersiz ve umutsuz hissetmem için sürekli konuşan, beni yormak isteyen biri olduğunu düşünüyordum. Bu konuşanın nefs olduğunu bilmiyordum. Hani yabancı filmlerde gösterirler ya, elinde orakla bekleyen bir zebani vardır. İnsanları cehenneme götürmek için görevlidir. İşte aynı bu karakter gibi, nefs de bizleri cehenneme götürmeye programlanmış bir canavardır. Bizi Allah’tan uzak tutmak ister ve şeytanın kankasıdır.
Peygamber Efendimiz; “En büyük savaş, nefs savaşıdır.” buyuruyor. Bir çok Peygamber ve evliya nefsleri ile savaş yaparak Rablerine kavuşmuştur. İnsanlığa örnek olmuşlardır. Bizden de nefsimizi bilmemiz isteniyor. Yine Peygamber Efendimizin bir hadisi var: “Nefsini bilen, Rabbini bilir.” diye. Demek ki nefsimizin ne olduğunu bilebileceğimiz bir yöntem var. Lütfen biraz düşünelim, nefs nasıl bilinir ki? Nefs bilmeden Rab bilinmiyor demek ki!
İşte nefsi bilebilmenin en kolay yolu Üveys Veysel Karane Zikridir. Bu zikre başlayan herkes rüyada nefsinin hangi hayvan ile sıfatlandığını öğrenir. Rabbimiz kuluna hemen nefsini bildirir. Böylece Allah’ı bilme, öğrenme yolculuğunda çok büyük bir adım atmış olursunuz. En önemli aşamalardan birisi nefsi öğrenmektir. Kişi rüyada gösterilen hayvanın özelliklerini tefekkür ettikçe, kendi hayvanı ile ne kadar uyumlu olduğunu görür. Bu hayvanın özellikleri kişiye birebir benzer. İnsan kötü özellikleri kabul etmek istemese de, nefsimizle Üveys Zikri sayesinde yüzleşiriz. Yine bu zikirle her “La ilahe illallah” deyişimizle nefsin kafasına Musa as’ın sopasıyla vurmuş oluruz. Ne kadar çok sayıda tevhid söylersek, bizi etkisiz hale getirmeye çalışan nefsin dizginlerini bir o kadar ele geçirmiş oluruz. Kafamızın içinde sürekli konuşan nefsi susturmanın en kolay yolu tevhid söylemektir. Tevhid etmekten başka çare yoktur. Sabah ve akşam yapılan zikrin dışında, gün içinde de çokça tevhid söylemeye gayret ederseniz, nefs pes edecek ve eskisi gibi sizin üzerinizde etkisini gösteremeyecektir. Nefs en inatçı yaratılmıştır. İnadından asla vazgeçmez. Tamam onu yendim dediğiniz anda, tekrar atağa geçer ve elinden gelen tüm kozlarını uygular. Tevhidiniz azaldığı an, dalınıza biner ve galip gelmek ister. Pirim vermeyelim ona. Senelerce bizi yönetti. Yanlışa, mutsuzluğa sürükledi. Şimdi sıra bize geçti. En etkili yöntemi biliyoruz. Hemen kolları sıvayıp zikretmeye başlamak gerek.
Üveys zikrinin nasıl yapıldığını öğrenmek için www.veyselkarane.com sitesini inceleyebilirsiniz. Zikir nasıl yapılır bölümünü mutlaka okuyun. Ziyaretçi defterinde ise, bu zikri yapanların yaşadıkları yazıyor. Herkes samimi bir dil ile zikirden sonraki neler yaşadıklarını kaleme almış. Okumanızı tavsiye ediyorum. Ben de siteyi inceledikten sonra zikretmeye başlamıştım. Ve şimdi her gün bu zikre başlattığı için Rabbime teşekkür ediyorum. Web sitesini kuranlardan da Allah razı olsun. Çok kişiye bu şekilde vesile oluyor. Sizler de nasiplenin inşallah.

Düşünceleriniz...

Berrin Alaca

Berrin Alaca

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST