Nereye doğru gidiyoruz?..

KALEM Farkıyla...

Nereye doğru gidiyoruz?..

Nereye doğru gidiyoruz?..

Son aylarda yaşadıklarımızı akıl süzgecinden geçirince akli dengemin hala yerinde olduğuna bazen şaşırıp kalıyorum. Tecavüzcüler, istismarcılar, zorbalar elini kolunu sallaya sallaya aramızda dolaşıyor. Adamlar 20-30 suç dosyası var ama senden benden daha özgür yaşıyor. Sanki bir suç işleme makinesi olmuş gibiler. İnsanlar artık can güvenliklerinden daha çok endişeliler. Yakın zamanlarda bazı suç makinelerinin televizyon kanallarında boy gösterdiğini görürseniz hiç şaşırmayın.
***
En son yaşanan olayda bir tarikat lideri tutuklandı ve gözler hala faaliyette olan tarikatlara çevrildi. Adamlara geçmişte protokolde yer ayrıldığı ve yöneticiler tarafından ağırlandığını yansıtan fotoğrafları ortaya çıktı. Cemaat ve tarikatların hiyerarşik dengeler için ne kadar tehlikeli olduklarını hala bir kesim idrak edebilmiş değil. Tabi bunların oy potansiyelleri düşünülerek bazı olaylara siyasi bakılıyor. Bazı televizyon programcıları televizyon ekranlarına hala din bezirganlarını çıkarmaya devam ediyorlar. Cübbesini giyen programlara katılıyor. Bu adamlar çok da suçlu değil. Suçlu olanlar aslında onları oralara çıkaranlar ve hala onların sözlerine inanan cahil kesimler. Maalesef hala cahillik paçalarımızdan akıyor. Bu gidişle akmaya da devem edecek.
KİMSE TEHLİKENİN FARKINDA DEĞİL!..
Geçtiğimiz günlerde Fikret Bila bir köşe yazısında bazı verileri paylaştı. Okuyunca ben de inanamadım. İki yıl önce sahada yapılan çalışmalar, ülkeyi nasıl bir tehlikenin beklediği gözler önüne serilmiş. Raporun bazı verilerine göre 1 milyon çocuk tarikatların elinde. 2,6 milyon kişinin tarikatlarla bağı var. Tarikat üyesi olan veya faaliyetlerine katılan kişi sayısı 1,1 milyon. Doğu ve Güneydoğu’da medrese eğitimi yaygınlaşıyor. Tarikatlara bağlı yurtlarda 210 bin öğrenci kayıtlı. Bu öğrenciler için devlet 800 bin lira ödeme yapıyor. 4 binin üzerindeki özel yurtların 2 bin 480’i tarikatlarla bağlantılı. Bu rapor, Türkiye’nin nasıl bir yola girdiğini göstermeye yetecek veriyi ortaya koyuyor.
KİŞİLER SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN HEDEF GÖSTERİLİYOR
Son zamanlarda sosyal medyada hedef gösterilenlere saldırılar oluyor. Olayların inanılamayacak boyutu ise bunu bazı üst düzey yöneticilerin yapması. Hedef gösterilen kişilere dolayısıyla saldırılar oluyor. Bilinmelidir ki hiç kimse sahipsiz değildir. Sadece çok küstahlaştılar, çoğaldılar, cahildiler daha da cahilleştiler, kanunlardan korkmuyorlar, siyasi çevresi olanlar birkaç gün içerde yatıp çıkıyor, adalet güçsüzleri cezalandırırken güçlüleri ödüllendiriyor. Ama bu böyle asla gitmez. Bir gün gelir ok yaydan çıkar. Herkesin kendi adalet anlayışı olabilir ama bir de evrensel değerlere, insan olmanın onuruna göre bir adalet anlayışı vardır.
DÖRT AY ÖNCESİNE GERİ DÖNDÜK
Yaklaşık yedi aydır başımıza musallat olan korona virüse değinmeden edemeyeceğim. Nasıl bir akıl tutulması yaşandığını anlayabilmiş değilim. Mart ve nisan aylarında salgını önlemek için bir dizi önlemler alındı. Bu uzun sürecek derken haziran ve temmuz aylarında normalleşme süreci adı altında birçok önlem gevşetildi. Temmuz ayında düğünler yapılmaya başlandı. Rutin seyreden vaka sayıları ve ölümler son 15 gündür hızla artmaya başladı. Ekonominin hareketlenmesi için başlatılan normalleşme süreci kısa sürdü ve biz dört ay öncesine geri föndük. Bundan sonra neler olur tahmin etmemek çok da güç değildir. Hafta başında bir dizi önlem daha alındı. Düğünler yasaklandı, çünkü en çok virüs yayılması düğünlerde oldu. Otobüslerde ayakta yolcu alınması yasak ama buna büyükşehirlerde uyan pek yok. Maske takmak ev haricinde zorunlu hale getirtildi. Akşamları sokağa çıkarsanız buna ne kadar uyulduğunu kendi gözlerinizle görürsünüz. Maske ya takılmıyor ya da çene altında. Yetkililer kaş yapalım derken göz çıkardılar ve çıkan gözün yerini oymaya devam ediyorlar.
***
Bu ayın sonuna doğru okulların kademeli olarak yüz yüze eğitime başlaması planlanıyor. Göz göre göre bunu nende yapıyorlar anlamak mümkün değil. Tahminime göre o okullar ne eylül ne de ekim ayında yüz yüze eğitime başlayabilecek. Hangi aile çocuğunu riske atmak ister ki!.. Ekim ayı sonunda ülke olarak daha sıkı tedbirlerin alındığı günleri yaşamaya başlayacağız ve bir de buna ekonomik dar boğaz eklenince herkesi çok zor günler bekliyor.

Düşünceleriniz...

Meçhul Adam

Meçhul Adam

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST