Nomofobi: Cep Telefonsuz Kalma Korkusu

KALEM Farkıyla...

Nomofobi: Cep Telefonsuz Kalma Korkusu

Nomofobi: Cep Telefonsuz Kalma Korkusu

Akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle “nomofobi” adı verilen bir hastalık ortaya çıkmıştır. Teknoloji çağın yeni fobisi olan nomofobi, kişinin cep telefondan uzak kalma ya da cep telefondan çevrimiçi olamama korkusudur. Nomofobisi olan kişiler, cep telefon ile interneti hayatının bir parçası haline getirdiği için ondan mahrum kalma korkusu yaşarlar. Telefonunu yanında taşımadıklarında, telefonunun şarjı azaldığında ya da telefonunun sinyali çekmediğinde kaygı duymaya başlarlar. Bu kaygı, kişinin günlük hayatındaki işlerini olumsuz şekilde etkilemekle birlikte birçok soruna da yol açmaktadır. Telefondan kısa süre bile uzak kaldığında gerginlik, panik, terleme, baş ağrısı, öfke hali ve odaklanma güçlüğü yaşayabilmektedir. İnsanların çoğu nomofobisinin olduğundan habersizdir ya da bu fobiyle nasıl başa çıkacağını bilmemektedir.

Nomofobinin belirtileri nelerdir?
Sürekli mesaj ve çağrı olup olmadığını kontrol etmek
Telefonu 24 saat açık bırakmak ve yatağa akıllı telefon ile girmek
Şarj cihazlarını devamlı yanında bulundurmak
Cep telefonunun kaybedilmesi, şebekenin çekmemesi, bir yerde unutmaktan ve şarjının biteceği gibi düşüncelerden dolayı öfke, endişe ve gerginlik yaşamak
Stres ve endişeye yol açtığı için yüz yüze iletişim yerine cep telefonlarla iletişimin tercih edilmesi

Cep telefon kullanımına izin verilmeyen yerlerden uzak durma isteği

Nomofobinin ne gibi sonuçları vardır?
Nomofobik bireylerde sıklıkla yalnızlık, stres, içedönüklük, duygusal dengesizlik, düşük özgüven, depresyon gibi sorunlar görülmektedir. Cep telefonu bağımlılığı nedeniyle yüz yüze iletişiminin azalmasıyla fiziksel ve sosyal aktivitelerde azalma yaşanır.
Nomofobisi olan gençler, cep telefonunda sürekli olarak çevrimiçi olma ihtiyacı yaşadığından derslerine odaklanmak yerine telefonla ilgilenmeyi tercih eder. Bununla birlikte, akademik başarıları da olumsuz etkilenmektedir.

Nomofobiden nasıl kurtulabilirsiniz?

Bireyler öncelikle nomofobi hakkında bilgi sahibi olarak kendi bilinç düzeylerini oluşturmalıdır. Cep telefon bağımlılığıyla başa çıkmak için telefon bildirimlerini kapatmak, telefonsuz zamanlar belirlemek, telefonun kullanma süresi ve amaçları için sınırlar koymak ve koyulan bu sınırlarda istikrarlı olmak gibi yöntemler etkili olabilmektedir. Cep telefon bağımlılığınızı ve ondan mahrum kalma korkunuzu ruh sağlığı uzmanlarından destek alarak güvenli bir şekilde aşabilirsiniz.

Uzman Klinik Psikolog Duygu Engin
www.psikologduyguengin.com

Düşünceleriniz...

Duygu Engin

Duygu Engin

Uzman Klinik Psikolog Duygu Engin psikologduyguengin@gmail.com www.psikologduyguengin.com

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST