O şimdi yıkılıyor..

KALEM Farkıyla...

O şimdi yıkılıyor..

O şimdi yıkılıyor..

Bir zamanların en sükseli; hatta ilk zincir marketiydi..
Vatandaşı devrim niteliğinde yeniliklerle tanıştıran da oydu..
Bugün vay anasını dediğimiz alışveriş şekillerini yıllar yıllar önce o market zinciri yaptı..
Ne mi yaptı..
1996 yılında supercard diye kendi kredi kartını çıkardı..
İlk kez online satış yapmaya başladı..
Kendi markalarını yarattı..
Alo Gima dedi ve alışverişini yapmana olanak sağladı..
Evet o marketin adı Gima..
1956 yılında kamu iktisadi teşekkülü olarak kurulmuş ve ülkemizin ilk süpermarketiydi.. amaç marmarabirlik, fiskobirlik, tariş, trakyabirlik ve bugün kaç subesi var ki denilen et balık kurumunun ürünlerini doğrudan halka ulaştırmaktı..
Ulaştırdı da..ülke genelinde kaç mağaza açtı bilemem ama Çanakkale’de 75. şubesini dünün carrefour süpermarket’in bulunduğu yerde (Belediye BP istasyonu yanında) görkemli bir açılışla AVM tadını Çanakkale ile tanıştırmıştı..

Bunu niye anlattım..
Bir zamanların Gima’sıydı sonra Carrefour oldu..
(market satıldı yani, borsada falan da sergileniyordu; hatta bi ara tavan tavan gitmişliği de oldu..)
Eski Hal Binasının yerine ihale usulüyle süpermarket açılmak isteniyordu. Dönemin Belediye Başkanı İsmail Özay, Meclis üyeleri arasında Çanakkale Esnaf ve Sanatkarları Başkanı Mustafa Vurucu var..
Her mecliste bu tartışma yapılıyor..
Vurucu yerel işletmeye verilsin diyor ama bu çapta yerel bi işletme yok. Esnaflar bir araya gelsin deniyor ama gelen giden yok..
(bu dönemde gazeteci olarak ben de yerel unsurların bi araya gelerek bi marka yaratması yönünde destek verdiğimi, yazılar yazdığımı hatırlıyorum ama yılını bilmiyorum)
Sahneye Gima çıktı ve şak burayı 10 yıllığına aldı
..
Meraklısına:
O yıllarda dedikodular da döndü. Göya Mustafa Vurucu meclis salonuna silahla girmiş. Silah göstermiş falan dendi. Belki vurucu o günleri hatırlayıp bizi doğrular veya yalanlarsa onu da paylaşırım.
Yalnız verilen aralarda hararetli tartışmalar yaşandığına gazeteci olarak tanıklık ediyorduk..

Bazı yerler vardır bir türlü istediğini alamazsın, ne yapsan dikiş tutmaz. Gima’nın süpermarketinin kurulu olduğu alan biraz böyle. Belediye 1979 yılında kendisine ait 3.700 m2 araziye otogar yapacakmış ama alan küçük gelmiş. Demokrasilerde çare tükenmez, şak İsmail Yufka’ya ait 2.800 m2 araziye çökmüş; hadi düzelteyim istimlak etmiş. Gel zaman git zaman Belediye buraya otogar yapmamış, süpermarket’e kiraya vermiş..
Bunun üzerine 34 yıl sonra harekete geçen İsmail Yufka dava açmış. Avukatı Fırat Yağcı’yı aradım ve sonucu sordum. Önce davacı İsmail Yufka’nın ömrü yetmemiş vefat etmiş. Davaya mirasçıları müdahil olmuş ama kamulaştırma kanunu iki kez değiştiği için süreç uzadıkça uzamış ve sonuçta dava kaybedilmiş..
O arazinin böyle de bi hikayesi var..

Açılışa gelecek olursak; o dönemin ünlü mankenleri Gizem Özdilli, Aysu Baceoğlu ve Didem Öner açılışa renk katmıştı. Ben bu manken detayı hatırlamıyorum. Arşivler geldi diyorsa gelmiştir..
İlk kez süpermarket gören Çanakkale halkı açılışta hücum edince altta kalanın canı çıksın misali acayip bi görüntü oluşmuştu. Aynı görüntü yıllar sonra Tansaş’ da yaşanmıştı..onu da dönemin bakanı Cumhur Ersümer açmıştı..

Bu güne dönersek..
Anlatılanların hepsi yıkıldı.
Bitti yani..
Peki..o arazinin yeni macerası ne olacak. İşte bu soruyu Belediye’den sordurdum. Alan imar planında otopark olarak işlenmiş ve şimdilik bişey yokmuş. Benim yorumum yeni Belediye Binasının yapılmasıyla birlikte o bölgede yoğun bir park ihtiyacı doğacak. En azından bir süreliğine arazi otopark olarak kullanacaktır diye düşünüyorum..

26 agust 2022

Düşünceleriniz...

İlker Yurttaş

İlker Yurttaş

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST