Öğrenciler İçin Genel Sağlık Sigortası Notları

KALEM Farkıyla...

Öğrenciler İçin Genel Sağlık Sigortası Notları

Öğrenciler İçin Genel Sağlık Sigortası Notları

İnsanoğluna bahşedilmiş en büyük nimetlerden biridir unutmak. Öyle ya, unutamasaydık gelişen iletişim teknolojilerinin her an hem de dünyanın dört bir yanından bize taşıdığı bunca acı habere nasıl katlanabilirdik? Ya da sevdiklerimizin kaybına? Hamdolsun ki “hafıza-i beşer nisyan ile maluldür”. Yani insan hafızası unutkanlık hastasıdır. Yani “insan unutur!..” Unutmasa yaşayamazdı çünkü.
Bakın neleri unutmuşuz. Şundan birkaç on yıl öncesinde hastaneden aldığımız hizmetin bedeli olarak senetlere imza atmak zorundaydık. İlaç için kuyruğa girmeyi bu gün anlamlandıramıyoruz ama bir zamanlar kuyrukları vardı. Hatta kuyrukçuluk diye bir meslek vardı yahu. Bir yakınınız vefat etmişse size acınızı bile yaşatmazlardı. Tedaviye harcanan parayı ödeyemezseniz cenazeniz rehin alınırdı. O günleri unutturanlara selam olsun.
Sağlık hizmetlerinin kalitesi ve yaygınlaşmasına esas katkıyı sosyal güvenlik sistemimizde başardığımız ve hepimizin gözü önünde gerçekleşen büyük reforma borçluyuz aslında. Her 4 kişiden birinin sosyal güvenceden mahrum olduğu bir ülkeden, nüfusunun tamamına yakınına sağlık güvencesi sunan bir ülkeye Genel Sağlık Sigortası sistemi ile yol aldık.
Büyük reform olarak gördüğüm Genel Sağlık Sigortası sistemi öncesinde sigortalılar sadece mensup oldukları sosyal güvenlik kuruluşunun verdiği sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyordu. Şimdiyse kişilerin ekonomik gücüne ve isteğine bakılmaksızın, toplumun bütün fertleri sağlık hizmetlerinden eşit, ulaşılabilir ve etkin bir şekilde faydalanabiliyor.
Bir zamanlar ücreti mukabili erişmekte zorlandığımız sağlık hizmetlerine 18 yaşına kadar tüm çocuklar ücretsiz olarak erişebiliyor. Lise mezunu gençlerimiz 20, üniversite mezunu gençlerimiz ise 25 yaşına kadar bedel ödemeksizin genel sağlık sigortalısı olabiliyorlar.
Üniversitelerimiz her yıl artan sayılarla yabancı öğreniciye ev sahipliği yapıyor. Genel Sağlık Sigortası sayesinde ülkemize dünyanın dört bir yanından okumaya gelmiş olan yabancı uyruklu öğrenciler 2019 yılı için aylık 102,34 TL ödemek suretiyle kendilerine sağlık güvencesi sağlayabiliyorlar. Kendilerini sosyal güvenlik şemsiyesi altına almak isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin ilk kayıt tarihinden itibaren 3 ay içinde talepte bulunmaları şart. 3 aylık sürede Genel Sağlık Sigortası talebi yapmayanlar ise öğrenimleri süresince bu haktan yararlanamıyorlar.
Bu yazımda okulların açıldığı, yeni öğrencilerin ülkemize geldiği şu günlerde fırsat kaçmadan hatırlatmada bulunmayı elzem gördüm. Her şeyin en iyisine layık olan bu cennet vatanın evlatlarına sunulan sağlık hizmetlerinin kalitesinin artmasında ve sosyal güvencenin yaygınlaşmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

Düşünceleriniz...

Mehmet Uğur Yavuz

Mehmet Uğur Yavuz

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST