Öğrenmek ister misiniz?

KALEM Farkıyla...

Öğrenmek ister misiniz?

Öğrenmek ister misiniz?

Allah’ı tanımak, bilmek, öğrenmek ister misiniz? Dünde bizleri hep Allah ile korkuttular. Kafamıza taş atar, cehennemde yakar, kabir azabı yazar diye, hep işin karasını gösterdiler. Allah deyince hep korktum, ya beni de yakarsa diye. Korku içinde büyüdüm, her daim nefsim ağır bastı ve Allah’ı ne kadar yanlış tanıdığımı idrak edemedim.
Hiç bilmiyordum, düşünmüyordum bizleri ne kadar seven biricik Rabbimiz olduğunu. Yanlış yaparsam Allah’ın bana kızacağı üzerine programlamıştım kendimi. Hatta çok gülersem, çok ağlayacağımı düşünüp duygularıma gem vurmaya çalışırdım. Halbuki yanlış yapsak dahi bizleri her daim çok seven ve sevmek için bekleyen aşk dolu bir Allah varmış. Yanlış yaptıysan “kulum senden özür bekliyorum” diyormuş. Kullarından özür dileyince aslında Rabbimizden özür dilemiş oluyormuşuz.
Özür dilemek nefse ne kadar ağır geliyor değil mi? Rabbim ben seni üzdüm, senin sevmediğin bir şey yaptım. Yanlış yaptığımı geç de olsa idrak ettim. Biliyorum ki sen merhametlilerin en merhametlisisin, affedicisin, affetmeyi seversin, senden özür diliyorum, beni affet dememizi pek bi seviyormuş Rabbimiz. Her daim bu samimiyette kalabilmeyi nasip etsin hepimize inşallah!
Allah’ın bu kadar kolay affettiğini nereden biliyorsun derseniz, birçok kez, hem de sayamayacağım kadar çok hata yaptım. Her hatamda gelip Rabbimden özür diledim ve sonrasında aynı hatayı yapmamak için bir o kadar gayret ettim. Ben etmedim aslında, özür dileyen de ben değilim. Rabbim izin verdi. “Ol” dedi, oldurdu. Özür dilemeye müsaade etti. O’nu çok sevmek için gayret etmemi nasip etti.
Sizler de Rabbimizden müsaade almak istemez misiniz? O’nu daha çok sevmenin arkasından, Allah’ın sizlere dünya hayatınızda verdiği kolaylıklar denizinde yüzmek istemez misiniz? Üveysler, Allah’ı daha çok sevebilmek için gayretteler. Allah’ın sevgisini anlamanın en kolay yolu; sabah-akşam ve gün içinde Allah’ı zikrediyor olmak. Allah sevmediği kuluna zikretmeyi nasip eder mi? Çok basit düşünelim. Allah sevmediği kuluna TEVHİD söylemeye müsaade eder mi?
En büyük zikir TEVHİDdir. Allah ancak tevhidlebirlenir. Allah’ı tanıyabilme yolunun en kolay ve en kestirmesi TEVHİD zikri olan ÜveysVeysel Karane zikridir. Zikirle öğrendik SEVGİ olmadan Allah’a varılmayacağını. Her “La İlahe İllallah” dediğimizde; “Rabbim seni çok seviyorum” dediğimizi marifette öğrendik. Yaptığımız zikirle idrakimiz arttı, olaylara bakış açımız değişti. İmtihanlarımızın içinden daha bir kolay çıkar olduk. En güzeli de kişinin kendisindeki iyiden, güzelden yana olan değişimleri fark etmesi. Mutluluğunuzun, huzurunuzun arttığına bizzat şahit olacaksınız ve yine Allah’ın kapısına gelip “Allah’ım ben bunları hak edecek ne yaptım” diye mutluluk gözyaşı dökeceksiniz. Hiç şüphem yok! Sizin de şüpheniz olmasın!
Ayrıntılı bilgi için: www.veyselkarane.com

Düşünceleriniz...

Berrin Alaca

Berrin Alaca

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST