KALEM Farkıyla...

Olaylar

Olaylar

“Temel tavukçuluk yapmaya karar vermiş ve şehirden bin tane tavuk almış köyüne gelmiş ve bunları bacaklarından toprağa gömmüş sonra da sulamış ancak iki gün sonra bir bakmış tavukların hepsi ölmüş. Bu duruma çok kızan ve ne yapacağını bilemeyen Temel hemen Trabzon’da ki Ziraat Odasına durumu anlatan bir yazı yazmış. Yazıda, tavukları toprağa ayaklarından gömdüğünü ancak tavuklarının öldüğünü yazmış. İki gün sonra Trabzon’dan yanıt gelmiş; yazdığınız mektup elimize ulaştı durumu anladık ancak daha iyi bir araştırma için lütfen topraktan örnek yollayınız.”
Fıkra bu diyeceksiniz ama bu derece absürt olaylar ülkemizde hepimizin başına o yada bu şekilde geliyor kimi zaman. Sonra da paylaşımlar yapıyoruz inanılmaz haberlere başlık atarak; “BAŞKA ÜLKEDE YAŞAYAMAM” diye. Hakikaten bir başka milletiz vesselam.
Bir sınır ötesi operasyon yapmak istedik, karşımızda bir devlet yoktu ama ateşkes yaptık. Hem de o bölgede olmaması gereken ABD ile anlaşarak. Süre başladı ve bitti ama sonucundan hiçbirimizin haberi yok. Bölgeden çekilmesi gereken terör örgütü çekildi mi? Bölgeyi Suriyeli mülteciler için güvenli hale getirebildik mi? Ne oldu belli değil. Açıklamalar ABD’den geliyor da bir şeyler çıkarmaya çalışıyoruz duyduklarımızdan. Ulusal medyamız eleştirilerin hakkını veriyor sağ olsun.
Bir de sigara konusu var. Cumhurbaşkanı ısrarla sigara içmeyin diyor. Bu sigara gerçekten çok zararlı ve bunu her içen biliyor. Ancak yine de içiyorlar. Daha fazla bu işin üstüne gitmenin kime faydası var. Hem Cumhurbaşkanı daha ciddi konularla ilgilenmeli bence. Yani bu işin üzerine çok daha ciddi kampanyalarla, toplumu bilgilendirme seanslarıyla gidilebilir ve bu görevi de sağlık bakanlığı ile o bakanlığa bağlı organlar yapmalıdır. Ancak burada önemli bir durum var, Cumhurbaşkanı sigara ile mücadele yürütünce, Ak Parti sempatizanı olmayanların da takdirini topladı. Kapalı alanlarda, toplu taşıma araçlarında sigara yasağı olması herkesi memnun etti. Yani Cumhurbaşkanı bence burada artık bu görevi sağlık bakanlığına aktarmalıdır yoksa iş siyasi şov malzemesi haline gelmeye başladı.
Sigara ve içki tüketiminin dinen günah kabul edilmesi meselesi ise bence çok tartışılır. Din ve kültür bir arada kabul edilmelidir. Evet, Türkler İslamiyet’i kabul etmişlerdir ama Türklerin bir de İslamiyet öncesi yaşadığı kültürel yapısı vardır. Özellikle içki Türkler için dini ayinlerin vazgeçilmez öğesidir. Hem de sarhoş oluncaya kadar içki. Türklerin en sevdiği et de at etidir ve Türklerin içkisi de kısrak sütünden yapılan kımızdır. Yani içki üzerinden yapılan siyaset toplumun ancak Arap-İslam modeline hitap eder. Diğer tarafın tepkisini çeker ve bu konu çok hassas bir konudur. Bu konuda fikir ayrığına düşen halk aslında bu fikir ayrılığını çok güzel yaşarken şimdilerde iki taraf olma haline dönüşmekteler.
Türklerin en büyük özelliği savaşçı olmalarıdır. Vatan, bayrak, namus ve onur Türkler için uğrunda can verilecek olgulardır.

Düşünceleriniz...

Ufuk Cankaya

Ufuk Cankaya

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST