Onlar korkmayacaklar..

KALEM Farkıyla...

Onlar korkmayacaklar..

Onlar korkmayacaklar..

Dünyanın bugünlerde yaşadığı korku, endişe, panik, ya ölürsem düşüncesi tüm insanlığı kuşatmış durumda. Bazıları ölümden korkmuyorum dese de sevdikleri için endişe duyarken, bazıları da açık açık ölmek istemiyorum diye çırpınıyor. Herkes tedbirli ve temkinli yaklaşıyor ve doğrusunu yapıyor. Ancak bizler ne kadar tedbir alsak da takdir değişmeyecek, bu aşikar. Bunu imtihan anında idrak edebilsek, çözüme ulaşmış oluruz. İmanın şartlarından en zoru, kadere ve kazaya iman etmektir. Bizlerin bu imtihanda yaşadığı korku aslında bir söz dizisi ile son bulabilir. “Ben kadere ve kazaya iman ettim. Ben bu halimden Allah’a sığındım. Bana vekil (yardımcı) olarak Allah yeter.” İstediğinizi seçip söyleyebilirsiniz. Allah’a inanan, iman eden kulları için bu kadar basit, evet gerçekten bu kadar basit. İçinizde büyüttüğünüz aslında korku bile değil, sadece vesvese. Lütfen şunu unutmayın, inanç ve aşk insanları kahraman yapar, bütün vesveselerinizi giderir.

Rabbimiz Sad suresinde (82-83. ayetler) “İhlasa erdirdiği kulları üzerinde iblisin hiçbir gücü yoktur.” buyuruyor. Yine ihlasa erdirdiği kullarına, Bakara suresi 277. ayetinde “…onlar korkmayacaklar, mahzun da olmayacaklar.” diyor. İhlasa erdirdiği kullar kimlerdir, “onlar” dediği kimlerdir sizce?

Onlar, hayırda yarışıp, sabah-akşam Allah’ı zikreden kulları kapsıyor ve “onlara” Peygamberimizi (s.a.v.), evliyaları, şehitleri ve Rabbimizin sevdiği kullarını da eklemeliyiz elbet. Allah ve Resul’ünü zikreden bu kullar, kendileri zikrettikleri gibi, etrafında tanıdık, tanımadık herkes Allah’ı zikretsin diye davet ederler. Bunda bir zorunluluk yoktur, zikirde fayda gördükçe, herkes bu faydayı yaşasın diye başkalarıyla paylaşmak isteriz. İnsanları ötekileştirmeden, sevgiyle, bildiklerimizi aktarmaktır üveyslerin işi. Bir evde zikreden bir kardeşimiz varsa, o kimleri seviyorsa, “onlar korkmayacaklar, mahzun da olmayacaklar” ayeti gereğince, Allah o sevdiği kulunun sevdiklerini de koruyor. Siz zikrederseniz, anne-baba, arkadaş, eş, çocuk, komşu, iş arkadaşınız, sevdiğiniz kim varsa, bir sıkıntıya uğradığında üzülürsünüz diye Allah zikredene o sıkıntıyı vermez. Sizin Allah’ı zikretmenizden dolayı, sevdikleriniz de korunurlar. Sevdiklerinizin sayısını istediğiniz kadar artırın. Rabbimiz ayetinde açık çek vermiş. Belirli bir miktar yok ki. Allah vaadinden dönmez ki! Bu kadar merhametli Allah, sevilmez mi hiç.

Zikreden kulunu kendi ilmi ile yetiştiriyor. Bu zikri yapıp ta kurtuluşa ermeyen yok. Yaşadık gördük ve sayımız daha da artacak inşallah. Bizim için her gece Berat Gecesi. Allah’ın kapısına gelip de boş dönülen bir gün yok. Allah’ı sevin, O’na güvenin, O’ndan başka gidecek kapı yok. Bunu unutmayın lütfen! Merhametlilerin en merhametlisi O. Cömert, en zengin O. Zengin mi istiyorsun? O’ndan zengini yok ki. Cömert mi istiyorsun? O’ndan cömert yok ki!

Bizi hep çirkin şeylerle korkuttular. Allah’ı sevmeyi öğretmediler. İşte bugün size Mevlana’nın kalbiyle, Yunus’un diliyle, Allah’ı sevmeyi öğretiyoruz. Evliyaların geldiği yoldan gidiyoruz ve insanlara da bu yolu öğretmek istiyoruz. Bir sıkıntıya düştüğünüzde, “Ben seni seviyorum Rabbim teslim oldum, hakkımda hayırlısını sen ver” diyorsunuz. İşte bu kadar!

Son bir şey: Allah’ı seven, teslim olan, bilmelidir ki Allah o kulunu sadece, Kur’an da yazılımı ile sizlerin aklınızda kalan adıyla, “imtihan” eder. Onu uçurumdan atıyormuş gibi yapıp, korkutur ama atmaz. Elinden malını alacakmış gibi korkutur, “eyvah battım, gidiyorum” dedirtir ama almaz. Çocuğunu hasta edecekmiş gibi korkutur ama hasta etmez. İşte o korku bize yetiyor. Allah’ın vereceği imtihandaki çizgi, o korkuyu idrak edebilmemizdir. O korkunun karşısında çaresiz kaldığınızı hissettiğinizde, bir hiç olduğunuzu bildiğinizde, o imtihan, korku, vesvese ya da adına her ne derseniz, sizden alınır. Rabbimizin bunu yaşatması, aslında bizlere bizi öğretmek istemesindendir. Bizim Allah’a ne kadar teslim olduğumuzu yaşatarak yine bizlere öğretmek ister. En iyi öğrenme şeklidir, yaşayarak öğrenme. Lütfen korkmayın! Rabbimiz bizlere öğretmek istiyor her imtihanımızda. Korkacaksanız Allah’a kul olamamaktan korkun!

Ayrıntılı bilgi için www.veyselkarane.com

Düşünceleriniz...

Berrin Alaca

Berrin Alaca

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST