Online çalışma ve online ders esnasında besin tüketmeyin

KALEM Farkıyla...

Online çalışma ve online ders esnasında besin tüketmeyin

Online çalışma ve online ders esnasında besin tüketmeyin

Covit-19 salgını nedeni ile yaklaşık 6 aydır bir çoğumuzun ve öğrencilerin dahil olduğu online çalışma
sistemi beraberinde uzun ekran başında ve ev ortamında oturma sürelerini de beraberinde getirdi. Durum böyle olduğunda bazı öğünler, ara öğünler de ekran karşısında tüketilmeye başlandı ve bazen de neredeyse kesintisiz bir hal aldı. Ekran karşısında sürekli yeme ve içecek tüketme davranışı hiçbir dönemde biz uzmanlar tarafından onaylanan bir davranış olmamakla birlikte bu dönemde her yaş
grubunda özellikle uzak durulması gereken bir davranış olarak karşımıza çıktı. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre, ekran karşısında yemek yemek, obeziteye neden olmaktadır. Gençlerin yağlı ve şekerli yiyecekler yemeye daha yatkın olması, farkında olmadan fazla kalori almalarına neden olur.
Ayrıca ekran karşısında yemek yiyen çocuklar, yedikleri yemekten çok izledikleri şeye konsantre oldukları için, aşırı miktarlarda yemek yiyebilirler. Bu durum şüphesiz ki, çocuk şişmanlığı gibi sorunlara neden olmaktadır.
Ekran karşısında geçen süre içinde patates cipsi, şeker, kurabiye ve gazlı içecekler tüketimleri deartar. Bu durum da, obezite ve yüksek kolesterole, hatta diyabete neden olabilmektedir. Ekran karşısında iken yemek yediğinizde, doyma duygusunu anlamak zor olmaktadır çünkü beyniniz başka bir işe, yani izlediğiniz programa odaklanır.
Kas ağrıları, kötü duruş ve kötü beslenme gibi sorunlar uzun süre ekran başında kalmanın sorunları başlıca sorunlarıdır. Çalışmalar gösteriyor ki bilgisayar karşısında yemek yemek, alerji, enfeksiyon, obezite ve bununla alakalı kolesterol problemleri gibi sorunlara neden olabilir.
Tüm bu sorunları önlemek için, belli periyotlarla ara verin ve çalışmasanız da yemek yemeyin. Yemek için yemek masanızı kullanın, yediklerinize odaklanın, doyduğunuzu hissetmeye çalışın ve birsonraki öğüne kadar ekran karşısında yeme davranışınızın olmayacağı konusunda kendinizi eğitin.

Düşünceleriniz...

Didem Güner

Didem Güner

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST