ÖRÜKLENDİK!..

KALEM Farkıyla...

ÖRÜKLENDİK!..

ÖRÜKLENDİK!..

Öncelikle bu terimin mecazi anlamda kullandığımı belirtmek isterim. Örüklemek hayvanları belirli alanda otlaması ve başka yerlere alıp başını gitmemesi için bir ayağına ya da yularına ip bağlanır ipin diğer ucuna kazık bağlandıktan sonra toprağa çakılır. Hayvanın otlayacağı yer sabitlenmiş olur. TDK’ya göre kelimenin doğru yazılışı ‘örklemek’ olarak yazıyor ve hayvanları otlamaları için uzun bir iple çayıra bağlamak olarak açıklanıyor. Halk arasında ve kırsalda bu kelime ‘örüklemek’ olarak kullanılıyor. Bende halk arasındaki bilinen şekliyle yazacağım. Yazımın başında da belirttiğim gibi ‘örüklemeyi’ hareketin, özgürlüğün, serbestliğin sınırlandırılması manasında kullanacağım.
***
Kısaca örüklenen atın ya da eşeğin durumundan bahsetmek istiyorum. Çünkü şehirde doğup büyüyenler bu olayın nasıl gerçekleştiğini ve hayvanın üzerindeki psikolojik etkisini pek anlayabileceklerini sanmıyorum. Örüklenen hayvanın hareket alanı kısıtlanır. Bağlı olduğu ipin erdiği yere kadar otlayabilir. Otalar bitince hareket alanı dışında kalan otlara sadece bakar. Sahibi kazığın yerini değiştirene kadar bulunduğu alanda kalır. Kısacası her şey sahibinin inisiyatifine kalmıştır.

KORONA ÜLKELERİ ÖRÜKLEDİ
Bir yıldır bütün dünya koronavirüs salgını ile mücadele ediyor. Salgının en yoğun olduğu dönemde birçok ülke sınırlarını diğer ülkelere kapattı. Sınırlar arası geçişlere de kısıtlama getirildi. Her ülke kendi içine kapandı. Bir anlamda koronavirüs ülkeleri örüklemiş oldu. Seyahat özgürlüğü ortadan kalktı.

EKONOMİK ÖRÜKLENME
Pandemiden dolayı üretimde aksamalar olunca ekonomik kriz baş gösterdi. Vatandaşların geliri aynı kalırken fiyatlar büyük oranda artış gösterdi. Herkes cebindeki para kadar alışveriş yapabiliyor. Öyle her canının istediğini alabilen çok az sayıda kişi var. Ne bulursak onu alamıyoruz ihtiyaçlarımızı cebimizdeki para belirliyor. Kişisel ekonomik durumumuz örüklenmiş durumda.

DÜŞÜNCE VE İFADENİN ÖRÜKLENMESİ
Herkes her istediğini düşünebiliyor ama bunu dile getirirken çok dikkatli olması gerekiyor. Yöneticiler her düşüncenin sosyal medya ya da değişik ortamlarda dile getirilmesini istemiyorlar. Aksi davrananlar ya gözaltına alınıyor ya da tutuklanıyor. Eleştiriyi kabul edememe durumu yaşanıyor. İstiyorlar ki herkes kendileri gibi düşünsün ve öyle davransın. İnsanların düşünce ve ifadelerini örükleyerek bir sınır belirliyorlar ve sınırın dışına çıkanların vay haline. Şunu hiç unutmamak gerekiyor ki baskı altında tutulmaya çalışılan toplumlarda er ya ada geç büyük patlamalar olur ve örüklenen kazık yerinden çıkar ya ada herkes örüklendiği ipi koparır.

ÇEMKİRME SİYASETİ ÖRÜKLENEMİYOR
Herkes akşam olup evine gittiğinde, ülkesinde ve dünyada neler olup bittiğini öğrenmek için mutlaka herhangi bir kanalın haberlerini izliyor. Siyasi liderlerin birbiri ile atışmalarını her akşam haberlerde izliyoruz. Son yıllarda siyasette adabımuaşeret ayaklar altında. Birbirleri hakkında ağza alınmayacak sözler söylüyorlar. Liderlerin sözlerinden herhangi birini normal bir vatandaş söylese eminim hakkında soruşturma açılır. Siyasi liderlerin biraz siyasi söylemlerini ve birbirlerine sarf ettikleri sözleri örüklemesi bir ölçüye oturtması gerekiyor.

Düşünceleriniz...

Meçhul Adam

Meçhul Adam

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST