Pandemi sürecinde TYP katılımcılarının mazeret izinleri

KALEM Farkıyla...

Pandemi sürecinde TYP katılımcılarının mazeret izinleri

Pandemi sürecinde TYP katılımcılarının mazeret izinleri

İstihdamın artırılması için işsizlerin mesleki niteliklerinin geliştirilmesi, verimliliği test edilmiş enstrümanlardan biri ola gelmiştir. İşsizliğin azaltılmasına yardımcı olmak üzere İŞKUR tarafından veya yüklenici partnerler vasıtasıyla gerçekleştirilen “Toplum Yararına Programlar” (TYP)da bu anlamda kıymetli çalışmalardır. Özellikle istihdamında zorluk çekilen işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engelleyen TYP uygulamaları sayesinde iş görenler istihdam piyasasında yer bulmanın yanı sıra geçici bile olsa bir gelir desteğine kavuşacaklardır.
Son dönemdeÇevre temizliği, Kamusal altyapının yenilenmesi, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda çevre düzenlemesi, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda bakım onarım ve temizlik işleri yapılması, Restorasyon, tarihi ve kültürel mirasın korunması, Ağaçlandırma, Park düzenlemeleri, Vadi ve dere ıslahı, Erozyon engelleme çalışmaları alanlarında düzenlenen Toplum Yararına Programlarına kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının yüklenici olarak katıldıkları görülmektedir.
İŞKUR’a kayıtlı işsizler arasından seçilen TYP katılımcılarının aynı zamanda programa başvuru tarihinden önceki son bir aylık sürede işsiz olma şartını dakarşılaması gerekmektedir. TYP’ye başvuru yapmanın diğer şartları olarak ise 18 yaşını tamamlamış olmak, Emekli ve malul aylığı almamak; İş göremezlik ödeneği alanlar ve Öğrenci olmamak (açık lise, açık öğretim öğrencileri hariç) sıralanabilir.
Katılımcılar için TYP’den yararlanma süresi, on iki ay içerisinde ayrı ayrı olarak veya bir defada en fazla dokuz aydır. Dokuz aylık süre, kişinin TYP kapsamındaki bir programdan yararlanmaya başlama tarihi üzerinden değerlendirilir. Katılımcıların programa başladığı tarihten on iki ay sonra yeniden yararlanma hakkı doğar. 27.09.2017 tarihinden itibaren TYP’den en fazla yirmi dört ay yararlanabilir.
COVİD-19 sürecinde TYP’ de devam eden katılımcılar için belgelendirmek koşulu ile;
• İlgili makamlarca çeşitli nedenlerle sokağa çıkma yasağı konulan katılımcıların,
• Ailesinde sokağa çıkma yasağı veya karantinada birey olan katılımcıların talepleri halinde,
• Kendisinin ya da ikamet ettiği hanede yaşayan başka kişilerin yeni tip Coronavirüs taşıdığı tespit edilen katılımcıların,
• Sokağa çıkma yasağı ya da karantina uygulanan bölgelerde ikamet eden katılımcıların,
14 günlük mazerete bağlı izin hakkından düşülmeksizin ve bu süreçte TYP’ ye ilişkin ödeme almaksızın izinli sayılırlar.

Düşünceleriniz...

Mehmet Uğur Yavuz

Mehmet Uğur Yavuz

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST