Para Kazanma Pahasına İsmini Lekeleyebilmek

KALEM Farkıyla...

Para Kazanma Pahasına İsmini Lekeleyebilmek

Para Kazanma Pahasına İsmini Lekeleyebilmek

Gayrimenkul sektörünün emek hırsızlarından bahsetmiştim daha önceki yazılarımdan birinde, bir de bu ahlaksızlığın sektör içi ayağı vardır; yani meslektaşlarımızdan bazıları. Meslektaş diyorum ama pek adam yerine koymaya gerek olmayan zümreden bahsediyorum. Kendilerine has ahlak anlayışları olan, yaptıkları ahlaksızlığı başarı gibi gören ve bununla gurur duyan, bununla birlikte bugün meslektaşına yarın müşterisine kazık atmak için fırsat kollayan bir grup.

 

Basit bir örnekle açıklayayım; geçen hafta Çanakkale’nin güzel sitelerinden bir gayrimenkulü yetkili olarak portföyümüze kattık. Ön hazırlığımızı yaptık, fotoğraflarını çektik, afişimizi astık, pazarlamaya başladık. İki haftadır yazdığım gibi prensip olarak tüm gayrimenkul ofislerine açık bir şekilde ve paylaşım kuralları dahilinde gayrimenkulümüzü bölgemizde faaliyet gösteren tüm danışman arkadaşlarımızla beraber pazarlamaya açığız. Çünkü burada temsil ettiğimiz gayrimenkul sahibinin haklarını korumak ve hızlı bir şekilde öngördüğümüz rakamlar dahilinde işleme dönmek esastır. Ancak bununla birlikte yılların getirdiği tecrübeye istinaden portföyümüzün bulunduğu site ve pozisyonu itibari ile mutlaka ama mutlaka üstte bahsettiğim gruba dahil birilerinin mal sahibimizi arayacağını, aklını çelmeye çalışacağını, bizi kötüleyebileceğini ve hazır müşterisi olduğunu söyleyeceğini de öngördüğümüzden gayrimenkul sahibini bu tarz ahlaksızlıklara karşı bilgilendirdik. Çok değil 1 veya 2 gün sonra asıl işi antikacılık olan bir meslektaşımız mal sahibimizi arayarak ilk salvosunu yaptı, kendisi yurt dışında olduğundan site yöneticisini devreye sokarak gayrimenkul sahibimizin kayınpederine ulaşmak suretiyle hazır müşterisinden bahsederek portföye servis vermek istediğini belirtti. Ret cevabı kendisini kesmedi ki 2. Salvoyu kendisi yaparak gayrimenkul sahibine ulaşarak bizi kötüleme yolunu tercih etti, aklınca bizi kötüleyip gayrimenkulün anahtarına ulaşacaktı. Yine ret cevabı alınca bu sefer bizim yetki süremiz, hangi şartlarda anlaştığımız, gayrimenkulü niye kendilerine vermedikleri gibi pek de üstlerine vazife olmayan konularda akıllarınca manevralar yaparak gayrimenkul sahibini etkilemeye çalıştı. Beceremedi ama denemeye devam edecek ki bundan adım gibi eminim. Oysa tek yapması gereken eğer gerçekten bir müşterileri varsa (ki genelde bu hazır müşteri koca bir yalandır) bizi arayıp servis talep etmekti. Seve seve dairemizi gösterir, müşterisi almak isterse de işlemi sonlandırmak ve gayrimenkul sahibimize fayda sağlamak için uğraşırdık. Daha önce yaptık, yine böyle yapardık.

 

Peki böyle davranmak ne kazandırdı o arkadaşa? Bir meslektaşını kaybetti, sadece bir tane kaybetse iyi, benimle birlikte daha birçok meslektaşı bu yaptığından haberdar oldu ve olmaya devam edecek. Para kazanma pahasına ismini lekeledi, beni ve ofisimi kötülerken aslında kendi karakterini masaya serdi. Kendince yaptığı salvolarla güven vermeye çalışırken kendisine güvenilemeyeceğini gayrimenkul sahibine gösterdi, kendisine güvenip yola çıkan müşterilerine zarar verebileceği mesajını çok net bir şekilde verdi.

 

Tabi burada bizim arkamızda dimdik duran gayrimenkul sahibimizi es geçemeyeceğim. Çünkü gerek eğitimlerimde, gerek yazılarımda ve gerekse özel görüşmelerimde gayrimenkul sahibinin çok önemli olduğundan hep bahsederim. Doğru, dürüst ve dik durabilen insanlarla çalışmak bu mesleği zevkli kılar, onlara fayda sağlamaya çalışmak bizi motive eder, onlar için koşturmak bizi yormaktan ziyade dinlendirir ve işin sonunda onların hayatına dokunabildiğimizi görmek bizi mutlu eder. Onların hayatlarına dokunduğumuz gibi aslında onlar da bizim hayatlarımıza dokunmuş olurlar; bize mutlaka ama mutlaka bir şeyler katarlar; dik durabilmeyi yeniden öğretirler, dürüstlüğün önemini bize hatırlatırlar, hak yememeyi düşündürürler, emeğe saygıyı değerli kılarlar ve en önemlisi bir dost daha kazanmanın mutluluğunu bize yaşatırlar.

 

Her zaman dediğim gibi “Herkes kendine yakışan kişi ile çalışır” ve siz eğer henüz kendinize yakışan bir gayrimenkul danışmanı bulamadıysanız biraz dikkatli baktığınızda mutlaka size yakışan bir gayrimenkul profesyonelinin çok yakınlarınızda bir yerde sizinle çalışmak için beklediğini göreceksinizdir.

 

Bu Şehri ve Bu İşi Çok Seviyoruz…

Düşünceleriniz...

Özgür Demirci

Özgür Demirci

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST