Paylaşarak Büyümek

KALEM Farkıyla...

Paylaşarak Büyümek

Paylaşarak Büyümek

Her sektörde olduğu gibi gayrimenkul sektörünün de ufak gibi görünen ama aslında çok önemli nüansları vardır. Bizim sektördeki nüanslardan biri de “PAYLAŞMAK”tır. 17 yıl önce bu sektöre ilk adım attığımda bana öğretilen şeylerin başında paylaşmak vardı. Öyle başladığı için de öyle devam etti. Şimdi eğitim verirken de mesleğe yeni girecek arkadaşlara söylediğim en önemli noktalardan biri budur; “PAYLAŞMAK”

 

Bir gayrimenkul sahibi bizi gayrimenkulünü pazarlamamız için yetkilendirdiğinde bizden bir tek beklentisi vardır; onun haklarını korumamız. Konu gayrimenkulün satılması ise olabilecek en doğru fiyattan satılmasını, kiralanması ise en hızlı ve en uygun kiracı adayına gayrimenkulün kiralanmasını bekler. Ancak sektöre baktığımızda şunu görürüz; emlakçıların çoğu paylaşmayı bilmez. Bunun sebebi gerekli eğitim almamasından başlar, yaptığı işi anlamamasıyla devam eder ve para kazanma hırsıyla üstlendiği sorumluluğa uygun davranmamasıyla zirveye çıkar.

 

Özellikle kiralamalarda sık sık karşılaşıyoruz; bir müşteri bizden bir talepte bulunuyor, elimizde olmadığı için meslektaşlarımızın elindeki portföylere bakıyoruz ve uygun olduğunu düşündüğümüzde kendileri ile iletişime geçiyoruz. Çoğu zaman aldığımız cevap; “KİRALIKLARI PAYLAŞMIYORUZ”. Sebep? Paylaştıklarında az para kazanıyorlarmış. Sonuç? O gayrimenkulü sana emanet eden gayrimenkul sahibini sen çok kazanasın diye belki de zarara uğratacak olman. E mal sahibi nerden bilsin bu durumu? Sen biliyorsun, ben biliyorum ve bu sektörü bilen herkes biliyor ki sen gayrimenkul sahibinin tarafında değil, kendi kazanacağın paranın miktarını arttırma peşindesin.

 

Ve işin komik tarafı paylaşması ile paylaşmaması arasında çoğu zaman oynayan rakam Çanakkale gibi ufak şehirlerde 300-400 TL bandındadır. Büyük şehirlerde de bu rakam olsun 800-1000 TL. Az para mı? Küçük düşünüyorsanız çok paradır, büyük düşünüyorsanız az paradır çünkü paylaşarak büyüyeceğinizin farkındasınızdır ve paylaştığınız bu rakam aslında kendinize yaptığınız yatırımdır.

 

Yine eğitimlerimde anlattığım bir noktadır; biz gayrimenkul danışmanlarının 2 türlü müşterisi vardır. İlki mal sahipleri ve gayrimenkul arayışında bulunanlar, ikincisi ise sektördeki meslektaşlarımız. Gayrimenkul Danışmanlığını uzun soluklu bir kariyer olarak gören her danışman ikincisinin önemini bilir ve paylaşır. Paylaşmaktan imtina eden ise bu sektörü anlamamıştır ve hiçbir zaman gayrimenkul danışmanı olamayacaktır. Hani ara ara yazıyorum ya Emlakçılık ile Gayrimenkul Danışmanlığı arasında fark vardır diye. İşte o farklardan biri budur; Emlakçı önce kendi kazancını düşünür ve ufak hesaplar yapar, Gayrimenkul Danışmanı ise önce müşterisinin hakkını korumayı düşünür ve bunu yaparken aslında kendisine yatırım yaptığına inanır.

 

REALTY WORLD INCON olarak biz kendi ofisimizde en küçük kiralıktan en pahalı satılığa kadar tüm portföylerimizi gönül rahatlığı ile para kaybedeceğimizi düşünmeden, insanların hayatına dokunma hedefiyle tüm meslektaşlarımızla paylaşıyoruz. Paylaşarak büyüyeceğimizi, paylaşarak yeni dostlar kazanacağımızı biliyoruz. Ve bu anlayışla portföylerini bizlerle paylaşan Remax Troia ve Turyap Çanakkale başta olmak üzere, Arslanoğlu Emlak, Yelken Gayrimenkul gibi dostlarımızla sektörümüzün Çanakkale’de yarınlarının çok daha güzel olacağına inanıyoruz.

 

Paylaşmayı maddi kayıp değil çok önemli bir kazanç olarak gören ofislerin ve gayrimenkul danışmanlarının artması, gayrimenkul sahiplerinin ve müşterilerin de bu durumdan maksimum faydayı elde etmesi dileğiyle..

 

Bu Şehri ve Bu İşi Çok Seviyoruz…

 

 

Düşünceleriniz...

Özgür Demirci

Özgür Demirci

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST