PEYGAMBERİMİZ ÖZ KONUŞURDU

KALEM Farkıyla...

PEYGAMBERİMİZ ÖZ KONUŞURDU

PEYGAMBERİMİZ ÖZ KONUŞURDU


Hz. Peygamber, “Kişinin cemaat huzurunda yaptığı konuşmanın kısa olması, onun irfanının alâmetidir… Şüphesiz öyle sözler vardır ki, insanı büyüler”(Müslim) demiştir. Bundan dolayı konuşma insanları sıkacak kadar uzun olmamalı ve hikmet dolu olmalıdır. Rasûlullah’ın bu latif sözünde tuttuğu yol, mert ve yiğit kişiye yakışan süsten ibarettir ki, sözde mertlik, söze verilen ziynette mertlik yoludur. Rasûlullah’ın yaptığı seci yemekteki tuz ölçüsündedir, hiç fazla değildir.

OLMAMIŞ…
Bir köprü polemiğidir gidiyor. Özeti şudur; Ak Parti İl Başkanı, CHP İl Başkanına “Köprüden geçerken, gözlerinizi de kapatacak mısınız?” dedi. CHP İl Başkanı da “Gidelim de birlikte görelim kimin gözlerini kapatacağını” diye cevap verdi. İki başkanla da sohbetim var. Kusura bakmasınlar. Makas’a önerim daha çarpıcı, Ural’a önerim dilbilgisine daha uygun mesajlar yazmalarıdır. Ne mutlu daha etkili cümleler aktarırken, dilimize de sahip çıkanlara.

ÇANAKKALELİ TWİTTER KULLANICILARI DİKKAT!
Twitter, gergin bir seyirde ilerleyen sohbetlerde kullanıcılara uyarıda bulunacağı yeni bir özelliği test ediyor. “Hararetli” geçtiği tespit edilen sohbetlerin alt kısmına “dikkat” uyarısı yerleştirecek.

ÇOMÜLÜ HOCALARIMIZIN BİLGİSİNE
2021-2022 Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreni’nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yüz yüze eğitimle ilgili uyarılarda bulundu. Bu tedbirlerden biri ise kısık sesle konuşulması idi. ”Yüksek sesle ve hızlı konuşarak ders anlatmayın. Damlacık yayılımı yüksek seste 2.5 metreye kadar ulaşabilir” mesajı da aktarıldı. Kesinlikle katılıyorum. Dünyanın birçok yerinde bu uygulama var. Bilimsel bir gerçekliği de var.

BİR KONUŞTU ORTALIK KARIŞTI
Rusya’nın arzı artırmaya istekli olduğu haberleri üzerine, Avrupa’daki gaz fiyatları, yaklaşık %22’lik bir düşüş kaydederek 1.000 metreküp başına 1.000 doların altına geriledi.

ÇANAKKALE’DE BAZI YÖNETİCİLER
Sırf popülizm. Yani halk yardakçılığı. Pohpohlama üzerine kurulu bir üslup. İçerik yok. Hamaset çok. İcraat sıfır. Kültür ona paralel. Bir şairin dizeleriyle “sen alemi kendin gibi kör ve sersem mi sanırsın…” İsmi lazım değil, cismi bile alemde tuttuğu yer kadar israf. Ne mutlu ki insanımız feraseti var. Hep siyasiler mi kandıracak, halk da onları kandırıyor.

BÜLBÜLÜN ÇEKTİĞİ DİLİ BELASI
Gelibolu İlçesi’nde Gazi Süleyman Paşa Cami imamı Mehmet Mutlu, sosyal medya hesabından bir fotoğrafın altına yaptığı hakaret nedeniyle açığa alındı.

BİR HATİP TANIYALIM
Hamdullah Suphi Tanrıöver (1885, İstanbul – 10 Haziran 1966 İstanbul), Türk edebiyatçı, yazar, öğretmen, milletvekili, siyasetçi. Kurtuluş Savaşı ve cumhuriyetin ilk yıllarında TBMM’de yaptığı coşkulu konuşmaları nedeniyle “Millî Hatip” ve “Cumhuriyet Hatibi” olarak tanınan bir siyaset adamı ve yazardır. Ayrıca İstiklâl Marşı’nı Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde okuyan ilk kişidir.

 

EN MEŞHUR KONUŞMALAR BURADA

Modern Dünya’yı Oluşturan 50 Konuşma, yaşadığımız dünyayı şekillendiren en etkili ve kışkırtıcı konuşmaları bir araya getiriyor. “Modern Dünyayı Oluşturan 50 Konuşma” kitabı Vladimir Lenin, Albert Einstein, Fidel Castro, Nikita Kruşçev, Ernesto “Che” Guevara, Malcolm X, gibi isimlerin nutuklarını içeriyor.

GÜNÜN SÖZÜ
“Arkamdan konuşmaya devam et. Çünkü karşıma çıkacak kadar büyük değilsin.”
Che Guevara

Düşünceleriniz...

Gökhan Bayram

Gökhan Bayram

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Köşe Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST