PEYGAMBERİMİZDEN KONUŞMA İKAZLARI

KALEM Farkıyla...

PEYGAMBERİMİZDEN KONUŞMA İKAZLARI

PEYGAMBERİMİZDEN KONUŞMA İKAZLARI

Peygamberimiz konuşmalarında ümmeti için sözlerin en iyisini ve güzelini seçermiş. Konuşma tarzını beğenmediği kişileri derhal uyarırmış. Bu konuda peygamberimiz Hz. Muhammed’in birçok hadisi bulunmaktadır. Parantez içinde bu hadisleri nakledenleri, tırnak içinde ise hadisleri sizinle paylaşmak isterim. “Midesinin, edep yerinin ve dilinin şerrinden korunan kimse, bütün kötülüklerden korunmuş olur.” (Deylemi) “Müjde o kimseyedir ki sözünün fazlasını tutmuş ve malının fazlasını infak etmiştir.” (Bezzar) “Hayır olmayan şeyden dilini çek, ancak bu sayade şeytana galebe çalarsın.” (Taberani) “Müminin lisanı kalbinin ötesindedir. Bir şey söyleyeceği zaman önce onu düşünür ve sonra konuşur. Münafık bunun aksine kalbi dilinin ötesindedir. Bir şey söyleyeceği zaman, düşünmeden onu söyler.”(Haraiti) “Dikkat edin, derin sözlere dalıp gereksiz yere lafı uzatanlar helaka uğramışlardır.” (Müslim)
“Bir zaman gelecek ki, insanlar insanlar sözlerini, ineklerin otu gevelemeleri gibi geveleyip duracaklar.” (Ahmed) “Aman fahiş, açık ve çirkin sözlerden kaçını; zira Allah çirkin sözleri ve fahiş konuşmaları sevmez.”(Hakim) “Yazıklar olsun o kimseye ki, milleti güldürmek için yalan söyler. Vay ona, vay ona.” (Ebu Davud-Tirmizi) “Allah’ım kalbimi nifaktan, edep yerimi zinadan ve dilimi yalandan temizle.” (Hatib)

ATATÜRK’ÜN KONUŞMASINI GELİŞTİREN O ÖZELLİK
Atatürk’ün her alanda okuma ve yazma yeteneğine katkı sağlayan önemli bir özelliği de not tutma alışkanlığı ve bu notları daha sonra tahlil etme becerisidir. Tuttuğu bu notlar zamanla onun hitabet ve yazma yeteneğine etki etmiş ve eserler ortaya çıkmıştır. Kendince önemli gördüğü çalışma ve faaliyetleri kısa kısa notlar halinde defterine kaydetmiştir. Onun bu alanda yaptığı çalışmalar ayrıntılı olarak 12 cilt halinde “Atatürk’ün Not Defterleri” adı altında Genelkurmay ATASE Başkanlığı tarafından yayınlanmıştır. Bu çalışmalara örnek olması bakımından, Atatürk’ün tuttuğu notlardan bir tanesi de, Çanakkale Cephesi’nde birliklerin eğitimi ve savaş nizamıyla ilgili notlardır.

ÇOCUĞUNUZ BUNU YAPIYOR MU?
Çoğu kez herhangi bir fiziksel neden olmaksızın da artikülasyon bozukluğunun varlığı ile sıklıkla karşılaşılıyor. Çocuk o sesi çıkartabilmek için gereken doğru pozisyonu henüz bilmediğinden o sesi hatalı üretiyor. Örneğin kişi ‘arı’ yerine ‘ayı’, ‘kedi’ yerine ‘tedi’ diyor. Ses bilgisel bozukluk dediğimiz bir diğer sorunda ise kişi konuşmanın temelini oluşturan dil kurallarına ait bilgiyi edinmede sorun yaşaması. Örneğin k sesinin bir kelime içerisinde doğru kullanırken başka bir kelimede hatalı kullanabilir. Bu durum artikülasyon bozuklukları ile karıştırılabilmekte ve ilerleyen dönemlerde okuma yazma becerilerini edinirken sorun yaşanmasına da neden olabilmektedir.

BUNU BİLİYOR MUYDUNUZ?
13 Ocak 1928 tarihinde, Hukuk Fakültesi öğrenci derneğinin toplantısında ” Türkiye’de Türkçeden başka lisan konuşulamaz kararı alındığını biliyor muydunuz?

ATATÜRK’E GÖRE KONUŞMAK
“Güzel konuşmak için serbest olmak ve kelimelerin manâlarını, yerinde yapılan jestlerle takviye etmek lâzımdır.” Mustafa Kemal Atatürk

VELİLERE 4 ÖNEMLİ TAVSİYE
Evvela doğru model olun. Çocuk “su” yerine “fu” diyor ise siz de çocuğa “Fu içer misin?” diye seslenmeyin. İkinci olarak hatayı asla pekiştirmeyin. Bebeksi konuşma şekli erken dönemde ailelere sevimli görünür. 4 yaşını geçmiş bir çocukta bebeksi bir konuşma gözleniyorsa destek alınmalıdır. Bu konuşmanın gelecek yıllara da benzer şekilde aktarılacağı ihtimali düşünülere pekiştirmek yerine yardımcı olmaya çalışılmalıdır. Üçüncü husus konuşmayı sürekli düzeltmeye kalkmayın. Üretemediği bir ses konusunda nasıl yapacağını bilmezken sürekli uyarmak, düzeltmek çocuğu duygusal olarak yıpratır. Ve dördüncü husus hassas olmaktır. Veliler ya da yakın çevresindekiler konuşmasından dolayı çocukla dalga geçmeye kalkmamalıdır. Bu konuda okulda öğretmenlerin de hassas davranması, diğer çocuklarında bu konuda hassas davranmaları konusunda önderlik etmeleri çok önemlidir.

HAFTANIN LAFI
“Ben ezber bozarım, ezbere konuşmam” Canan Karatay

HAFTANIN GAFI
Sunucu İlker Ayrık, ‘Yaparsın Aşkım’da yarışmacı Betül’e sordu: “Kocanızı bir turşuya benzetseniz, hangisi olur?” Yarışmacı bir an bile tereddüt etmedi: “Hıyar olurdu kesin.”

Düşünceleriniz...

Gökhan Bayram

Gökhan Bayram

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST