Plaka 43 – Kütahya

KALEM Farkıyla...

Plaka 43 – Kütahya

Plaka 43 – Kütahya


Zengin tarihi ve kültürel birikiminin yanı sıra termal kaynakları, doğal güzellikleri ve çinileriyle görülmeye değer şehirlerden biri olan Kütahya Ege Bölgesi’nde yer almaktadır. Kütahya bölgesi, kuzey ve batıdaki yüksek dağ sırtlarında doruğa ulaşan tarım arazileri ile geniş bir yamaç alanına sahiptir. Kentin Yunanca adı Kotyaion, Roma dönemindeki adı ise Cotyaeum’dur Ünlü Antik Çağ coğrafyacısı Strabon bu adın, “Kotys’in Kenti” anlamına geldiğini belirtmektedir. Kotys, Trakya’da yaşayan Odrisler’den olup, Romalılar’ın MS 38’de Anadolu’ya gönderdiği bir komutanın adıdır. Kütahya Arkeoloji Müzesi’nde bulunan bir sikkede bu ad “Koti” olarak geçmektedir. Kütahya adı, eskisine benzetilerek Türkler tarafından verilmiştir.


Ekonomi
İlin ekonomisi tarım ve sanâyiye dayanır. Faal nüfûsun % 70’i tarım, hayvancılık, ormancılık, avcılık ve balıkçılıkla uğraşır. Gayri sâfî hâsılanın % 30’u tarımdan elde edilir. Verimli ovalarda çeşitli ürünler yetişir. Faal nüfûsun % 20’ye yakını mâdencilik, îmâlât ve inşâat sanâyii ile uğraşır. Mâdencilik, enerji üretimi ve îmâlât sanayiinde önemli gelişmeler olmuştur.


Gezilecek Yerleri
Aizanoi Antik Kenti
Kütahya Kalesi
Dumlupınar Şehitliği
Kütahya Ulu Camii
Macar Evi Müzesi
Hayme Ana Türbesi
Çini Müzesi
Germiyan Sokağı
Arkeoloji Müzesi
Enne Barajı Tabiat Parkı
Yenikoy Peri Bacalari
Şehit Sancaktar Mehmetcik Anıtı
Kütahya Çiniciler Çarşısı

Mutfak

Sini Mantısı
Cimcik
Ispanaklı Şibit
Dolamber Böreği
Haşhaşlı Gözleme
Ilıbada Dolması
Tirit
Gökçümen Hamursuzu
Tosunum Böreği
Sıkıcık Çorbası
Kızılcık Tarhanası
Küp Kebabı
Dövmeç
Göveç
Sütlü İncir Tatlısı
Yufka Tatlısı
Gelincik ve Gül Şurubu

Düşünceleriniz...

Hanife Erkan

Hanife Erkan

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST