Plaka 30 – Hakkari

KALEM Farkıyla...

Plaka 30 – Hakkari

Plaka 30 – Hakkari


Hakkâri, Türkiye’nin doğusunda yer alan il ve en kalabalık altmış ikinci şehri. 2020 sonu itibarıyla 280.514 kişilik nüfusa sahiptir. Tamamı Doğu Anadolu Bölgesi’nin doğusunda yer alır. Yüzölçümü bakımından Türkiye’nin kırk sekizinci büyük ilidir. Güneyinde Irak, batısında Şırnak, kuzeyinde Van, doğusunda ise İran vardır. Hakkâri ili nüfusu: 280.514’tür. (2020 sonu). İlin yüzölçümü 7.095 km2’dir. İlde km2’ye 40 kişi düşmektedir. 5 İlçe, 8 belediye, bu belediyelerde 56 mahalle, ayrıca 125 köy bulunmaktadır.
Ekonomi
Geçim kaynaklarının başında sınır ticareti ve hayvancılık gelir. Son yıllarda gerek özel sektör ve devletin istihdam teşvikleriyle Hakkâri ve ilçelerinde istihdamda canlanma sağlasada yeterli düzeyde değildir. Sınır ticareti Irak ve İran’ a açılan sınır kapıları ile yapılmaktadır.
Gezilecek Yerleri
Cennet – Cehennem Vadisi


Seyithan Gölü
Meydan Medresesi


Urartu Mezarlığı


Kayme Sarayı


Dev Evleri (Dirheler)


Şemdinli Taş Köprüsü
Merga Bütan Kayak Merkezi


Zap Vadisi


Hakkari Cilo ve Sat Dağları Millî Parkı
Zümrüt Dağı Kaplıcası

Mutfak
Kemikli Kavurma


Parmak Kebabı


Tandır Ekmeği
Yüksekova Kebabı


Jajik


Doğaba


Corti Aşı
Sengeser
Maşin Çorbası
Lalaped
Köftesir
Kepaye
Çukurca Tahini

Düşünceleriniz...

Hanife Erkan

Hanife Erkan

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST