Plaka 38 – Kayseri

KALEM Farkıyla...

Plaka 38 – Kayseri

Plaka 38 – Kayseri

Kayseri, Ankara ve Konya’dan sonra İç Anadolu’nun üçüncü büyük kenti ve sanayi merkezidir. Akkışla, Bünyan, Develi, Hacılar, İncesu, Kocasinan, Melikgazi, Pınarbaşı, Sarıoğlan, Sarız, Tomarza, Yahyalı, Talas, Özvatan, Felahiye ve Yeşilhisar olmak üzere 16 ilçeden oluşmaktadır. Orta Kızılırmak Bölümünde, Erciyes Dağı’nın eteklerinde bir ildir. Kuzey ve kuzeybatıda Yozgat, kuzey ve kuzeydoğuda Sivas, doğuda Kahramanmaraş, güneyde Adana, güneybatıda Niğde, batıda ise Nevşehir illeriyle çevrilidir. Dünyanın en eski şehirlerinden biri olan Kayseri (eski Mazaka, Kaisareia), klasik çağlarda Kapadokya adı verilen bölgededir. Kızılırmak’ın güneyinde bulunan bu bölge, Tuz Gölü’nden Fırat Nehri’ne kadar uzanır. İpek Yolu buradan geçer. Bölge, pek çok uygarlığın beşiği olmuştur.


Ekonomi
İl toprakları tarıma çok elverişlidir. Her tarafında gübreleme ve modern tarım araçları kullanılır. Bazı yerlerde sulu tarım yapılır. Faal nüfusun % 25’i tarımla uğraşır. Başlıca tarım ürünleri buğday, arpa, çavdar, mahlut, baklagiller (nohut, fasulye, mercimek ve burçak), şekerpancarı, patates ve soğandır.Meyvecilikte oldukça ileridir: Elma, erik, zerdali, kayısı, armut, ceviz, vişne ve üzüm yetişir. Üzümlerden pekmez yapılır. Bu bölgenin razaki, misket, hafızalı ve parmak cinsi üzümleri meşhurdur. Önemli ölçüde sebze de yetişir. Hayvancılık: Çayır ve meraların çok ve verimli olması hayvancılığın gelişmesini temin etmiştir. Pastırma ve sucuk imalathaneleri için dışarıdan da çok miktarda hayvan satın alınır. Sığır, koyun, kılkeçisi ve manda beslenir. Arıcılık gelişmiştir. Tavukçuluk önemli bir yer tutar.Her sene kesilen 20-30 bin inek (sığır) etinden pastırma ve sucuk yapılır. Pastırma ve sucuk dünyaca meşhurdur.


Gezilecek Yerleri
Kayseri Cumhuriyet Meydanı
Kayseri Kalesi
Kayseri Saat Kulesi
Bürüngüz Camii
Hunat Hatun Camii ve Külliyesi
Meryem Ana Kilisesi
Seyyid Burhaneddin Mezarlığı ve Türbesi
Kalaycıoğlu Mescidi
Kümbetler
Kayseri Lisesi Milli Mücadele Müzesi
Kayseri Atatürk Evi
Mimar Sinan Evi
Kapalıçarşı ve Kazancılar Çarşısı
Tarihi Kayseri Mahallesi
Talas
Erciyes Dağı
Kapuzbaşı Şelalesi
Soğanlı Vadisi
Sultansazlığı

Mutfak
Kayseri mantısı
Kurşun aşı
Yağlama
Sucuklu köfte
Çemenli ekmek
Ayvalı tahinli yaprak sarması
Kayseri tiridi
Örgülü pilav
Saray pilavı
Cıvıklı
Kayseri pastırması
Nevzine tatlısı
Düğümlü tatlı

Düşünceleriniz...

Hanife Erkan

Hanife Erkan

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Köşe Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST