Plaka 47 – Mardin

KALEM Farkıyla...

Plaka 47 – Mardin

Plaka 47 – Mardin

Mardin farklı dini inanışlar paralelinde, sanatsal açıdan da tarihi değeri olan camiler, türbeler, kiliseler, manastır ve benzeri dini eserler barındırmaktadır. Mardin, İpek Yolu güzergâhında olup, ilde beş han ve bir kervansaray mevcuttur. Şehirde uluslararası kuruluşlarca kültür mirası kabul edilmiş, koruma altına alınmış tarihi yapılar mevcuttur. Mardin adı Arapça kaynaklarda Mâridîn, Süryanice kaynaklarda Marde olarak geçmektedir. Kelimenin kökeni hakkında farklı görüşler bulunmaktadır. Bazı görüşlere göre Mardin kelimesi, savaşçı bir kavim olan ve Ardeşir tarafından 3. yüzyılda buraya yerleştirilen Mardeler’den gelmektedir. Bazı görüşlere göre de “Kaleler” anlamına gelen Merdin’den gelmektedir. Günümüzde kullanılan adı, Arapça kaynaklarda geçen Mâridîn’den gelmiştir
Ekonomi
Ekonomisi tarım, hayvancılık ve ticarete dayalıdır. 2001 yılına göre ildeki iktisadi faaliyetlerin %66,8’i tarım, çiftçilik ve hayvancılık alanlarında gerçekleşmiştir. Suriye sınırındaki organik tarıma elverişli topraklar mayınlı olması nedeniyle Mardin ekonomisine katkı sağlamamaktadır. Tarımdan sonraki en önemli sektörü devlet hizmetleri oluşturmaktadır. 2001 yılına göre ilde kişi başına düşen gayri safi yurt içi hasıla 983 Dolardır.İlde “Mardin Serbest Bölgesi” ve “Mardin Organize Sanayi Bölgesi” adlarında üretim ve sanayi bölgeleri bulunmaktadır. Bölgenin en önemli projesi olan Güneydoğu Anadolu Projesi’nin tamamlanamaması nedeniyle tarım ürünlerine dayalı sanayi gelişmemiştir. Sanayinin toplam gelir içindeki payı %5,5’tir.İlde kültür turizmi, inanç turizmi imkânları olmasına karşın Mardin ekonomisinde önemli bir yere sahip değildir.
Gezilecek Yerleri
Mardin Kalesi
Midyat Saat Kulesi
Mardin Sokakları
Mardin Evleri
Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi
Mardin Müzesi
Mardin Midyat Kent Müzesi
Midyat Devlet Konukevi
Hacı Şehmus Mete Konağı
Kayseriye Çarşısı
Revaklı Çarşı
Mardin Bakırcılar Çarşısı
Turabdin Platosu
Emir Hamamı
Savurkapı Radviyye Hamamı
Ulu Cami Hamamı

Mutfak
İşkembe dolması: Kibbe
Mardin usulü içli köfte: İrok
İkbebet
Soğan kebabı
Kaburga dolması
Dobo
Firkiye
Kiliçe
Sembusek
Zingil
Mırra

Düşünceleriniz...

Hanife Erkan

Hanife Erkan

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST