Polis nasıl konuşmalı?

KALEM Farkıyla...

Polis nasıl konuşmalı?

Polis nasıl konuşmalı?

• Halkın polisi olduğunu konuşmasıyla ortaya koymalı.
• Karşısındaki kişi ya da kişilere sözünü kabul ettirebilmeli.
• Yaptıkları ile söyledikleri çelişmemeli.
• Konuşmasında yol gösterici, ilgili olduğunu hissettirmeli.
• Terbiyeli ve nazik bir dil kullanmalı.
• Konuşma ve beden diliyle örnek olmalı.
• Doğal haliyle içten ve samimi konuşmalı

POLİS GÜNÜ KUTLU OLSUN
Tüm Emniyet Teşkilatımızı yürekten kutlar, Polis Günü’nü tebrik ederim. Polislikte konuşma çok önemli. Yanlış hatırlamıyorsam yakın bir zamanda Adana Emniyet Müdürlüğü tarafından başta ”155 Polis İmdat Hattı” ile telsiz merkezinde görevli olmak üzere çeşitli birimlerden 144 personele güzel konuşma eğitimi verilmişti. Bu tüm teşkilatta muhakkak olmalıdır. Polisliğin imajı açısından da son derece önemlidir.

SABANCI’NIN UNUTULMAZ SÖZÜ
Sakıp Sabancı’nın bugün ölüm yıldönümü. Kendine özgü konuşması olan özgün bir insandı. Biga Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen ve iş insanlarının katıldığı bir programda onun konuşmasından çıkarımlarda bulunmuştuk. Hiç unutmam, Sakıp Sabancı’ya bir söyleşisinde “Bunca zenginliğiniz var. Herhalde mutlu bir insan olmalısınız?” diye bir soru yöneltilmişti. Sabancı hiç unutulmayacak şu cevabı vermişti: “Türkiye’nin en iyi otomobillerini ben üretiyorum ama oğlum bu otomobillerden birini bile kullanamıyor”

AFAZİ NEDİR ?
Afazi, kişinin iletişim mekanizmasını bozan hastalığa verilen addır. Bu hastalık, kişinin konuşma ve konuşulanı anlama yetilerini büyük ölçüde engelleyebilir. Sadece sözlü iletişimle kalmayıp yazılı iletişimde de bu engel söz konusudur. Afazi, genelde inme veya bir kafa yaralanması sonucunda gelişir; fakat afaziye sebep olabilecek durumlar arasında, gelişen bir beyin tümörü ya da beyinde hasara yol açabilecek herhangi bir diğer hastalık da yer alabilmektedir.

LİSAN ÜZERİNE ŞİİR

Güzel dil Türkçe bize,
Başka dil gece bize.
İstanbul konuşması
En sâf, en ince bize.

Uydurma söz yapmayız,
Yapma yola sapmayız,
Türkçeleşmiş, Türkçedir;
Eski köke tapmayız.
Ziya Gökalp

MÜTHİŞ BİR KONUŞMA YETENEĞİ

Ağızlarını hiç kıpırdatmadan bir başkası konuşuyormuş hissi vererek, konuşma yapan kişilere vantrolog denir. Kişilerin ağzı kapalı olmasına rağmen karnından konuşma yeteneği bulunur. Müthiş bir yetenektir.

KÜRSÜDE FENALAŞTI
AKP Balıkesir Milletvekili Belgin Uygur, kürsüde konuştuğu sırada fenalaştı. Konuşması sırasında duraksayan Uygur, daha sonra “Müsaade isteyebilir miyim biraz?” dedi. Konuşmasına devam edemeyince Meclis Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş, Uygur’dan su içmesini rica etti. Daha sonra Genel Kurula ara verildi. Milletvekilleri kürsüde Belgin Uygur’a yardımcı oldu.

GÜNÜN SÖZÜ
Acelecilik, kudretlilerin değil, zayıfların işidir.
Nizamülmülk /Siyasetname Eserinden

Düşünceleriniz...

Gökhan Bayram

Gökhan Bayram

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST