Prim yapacak gayrimenkulü bulmak

KALEM Farkıyla...

Prim yapacak gayrimenkulü bulmak

Prim yapacak gayrimenkulü bulmak

Gayrimenkul alımı aslında en temel yatırım aracıdır. Ne yazık ki birçok insan oturmak için ev alırken bunun aslında bir yatırım olduğundan uzaklaşarak duygusal kararlar verir. Sonucunda ise ya aldıktan bir süre sonra veya iş o gayrimenkulü satmaya geldiğinde yanlış bir alım yaptıklarını fark eder.

Bu durumda biz gayrimenkul danışmanlarının duyduğu en önemli itiraz ise “Ben alırken bu rakama almıştım zaten, dediğiniz fiyata imkanı yok satmam” olur. Ancak gayrimenkul sahibinin kabul etmek istemediği alırken yanlış bir yatırım yaptığıdır ve zaten kendi istediği fiyata da o daireyi elden çıkaramayacağıdır.

Bu duruma düşmemek mümkün mü? Elbette mümkün. Kısaca birkaç adımda bunları sıralamak gerekirse;

1. Sırf gösteriş olsun diye yanlış fiyatlanmış markalı konut projelerinden uzak durmak gerekir. Fiyatı yanlışsa markalı projeden ev almak sizi zarara uğratır.

2. Yüksek aidatlı konutların bulunduğu projelerde hem kiralama hem de 2. El satışlar yavaş ilerler.

3. Doluluk oranı düşük projelerde, beklenti ile gerçekler istenilen doğrultuda gelişmez.

4. Bölgesel fiyat skalasının çok üzerindeki gayrimenkuller yanlış yatırımdır. Ortalama 300.000 TL – 400.000 TL bandında işlem gören bir bölgede 650.000 TL’ye yatırım yapmak gibi.

5. Mimarisi kullanışlı gayrimenkuller her zaman talep görür ve değeri artar.

6. Bölge seçimi gayrimenkul yatırımında önemlidir.

7. Aynı site içerisinde 1+1’den 4+1’e kadar geniş seçeneklerin olduğu projeler istenilen primi getirmez. Yaşayan profilinin değişkenliği proje için negatiflik yaratır.

8. Barter dediğimiz, iş karşılığı gayrimenkul alanların çok olduğu siteler fiyat farklılıkları yaratacağından bu tip sitelerde alım yapmak risktir.

9. Malzeme kalitesinin ve işçiliğin iyi olduğu gayrimenkuller zaman içerisinde daha fazla değer kazanır.

10. Şişirilmiş kira getirisi vaadi veya yüksek kira garantisi 2-3 yıl içerisinde kiraların gerçek rakamlara çekilmesiyle zarar yazmanıza sebep olur.

11. Güvenilir müteahhit firmalardan uzaklaşmak riskinizi arttırır. Marka değerini reklam ile değil; mimarisiyle, malzeme seçimiyle, işçiliğiyle ve yaşayanların olumlu dönüşleri ile yükseğe çıkaran firmalar orta vadede size daha çok prim sağlar.

Ve son olarak iyi bir Gayrimenkul Danışmanına sahipseniz zarar etme riskiniz düşer. Bu işin profesyonellerinden destek istemek son noktada başvurulacak bir yöntem değil, bilakis gayrimenkul almaya niyetlendiğinizde ilk yapmanız gerekendir. Eskilerin dediği gibi son pişmanlık ne yazık ki gayrimenkul sektöründe yaşayacağınız ciddi kayıpları ortadan kaldırmaz.

Bu işi ve bu şehri çok seviyoruz…

Düşünceleriniz...

Özgür Demirci

Özgür Demirci

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST