PUTİN’İN BEDEN DİLİ HOCASINDAN BİR DERS

KALEM Farkıyla...

PUTİN’İN BEDEN DİLİ HOCASINDAN BİR DERS

PUTİN’İN BEDEN DİLİ HOCASINDAN BİR DERS

Putin’in Beden dili eğitmeni Allan Pease’den bir teknik paylaşmak isterim., “Ellerinizi bir kilise kulesi gibi birleştirip arkanıza yaslanın. Dişlerinizi göstermeden sırıtın” dedi ve ekledi: “Bu duruş kendinden emin ve kendi duygularını kontrol ediyormuş gibi görünmeni sağlıyor. Bu duruşu benimsersen, gergin hissetsen bile etkisi olur.”

AMAN İSİMLERE DİKKAT
İsim hafızamızın zayıflığından bazen ya unutuyor ya hatalı söylüyoruz. Hatalı söylemektense söylememek, yerine uygun bir söz bulmak daha iyi. Bakın bunun son örneği KKTC’de yaşandı. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, katıldığı cenazede merhumun ismini “Ozan” yerine “Okan” diye yazınca olanlar oldu.

SES NASIL YAYILIR?
Maddesel bir ortamda kaynaklarından çıkan ses her yöne daireler şeklinde yayılır. Uzay boşluğunda veya havasız bir ortamda ses yayılmaz. Sesin yayılmasını durgun suya attığımız bir taşın oluşturduğu su dalgalarına benzetebiliriz. Ses bir cisme çarpmadığı sürece her tarafa yayılır. Sert yüzeylere çarpınca yansır. Ses kaynağından uzaklaştıkça zor işitilmeye başlar.

OTİZMLİ ÇOCUKALRIMIZDA KONUŞMA BOZUKLUĞU
Penn State Tıp Fakültesi araştırmacılarına göre, konuşma veya dil bozuklukları, otizmli çocuklardaki öfke nöbetlerinin nedeni olmayabilir.

GÜNÜN SÖZÜ
Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, mecliste köprü ile ilgili söylediği sölzer ve yaptığı konuşma gündemde. Konuşmanın bir kısmı şöyle ““İnsanların işini firmasını mezhebine dinine siyasetine göre sınıflandırmayı ahlaki bulmuyorum. Ama dört firma ortak yaptı. İkisi Kore firması geçiyorum, birisi Limak Nihat Özdemir malumunuz. Beşli çeteden diyor arkadaşlar, utanmadan söylüyorlar bunu. Çok ayıp bir şey bu. İnsanlara bu denir mi, ne çetesi ne beşi? Peki dördüncü firma kim? Biliyor musunuz? Yapı Merkezi Ersin Arıoğlu İstanbul CHP vekili, arkadaşlar ayıp değil mi ya?”

“BALATAYI SIYIRMIŞ”
Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, “Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü çıkmış çok kuyruk vardı, çok kuyruk olduğu için biz de zam yaptık diyor. Bunu siyasetle açıklayamazsınız. Bunlar Balatayı Sıyırmış” dedi.

KİTAP TAVSİYESİ
Mehmet Özdemir’in kaleme aldığı bu kitap, “konuşmadan anlamak” konusunda yepyeni bir kılavuzluk sağlıyor. Keyifle okumanızı dilerim.

BU FUAR KAÇMAZ
CNR Expo İstanbul Fuar Merkezi’nde hikâyeden romana, şiirden sınava hazırlığa kadar farklı içerikte 100 binlerce kitabın görücüye çıkacağı fuar 26 Mart – 3 Nisan 2022 de kapılarını 8. kez 7’den 70’e kitap tutkunlarını ağırlayacak.

Düşünceleriniz...

Gökhan Bayram

Gökhan Bayram

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST