Rahat konuşmak için bunu yapın

KALEM Farkıyla...

Rahat konuşmak için bunu yapın

Rahat konuşmak için bunu yapın

Kimi zaman kişiler konuşma öncesi korku, panik ve endişe yaşarlar. Ben de bu sayfadan aralıkla bu kaygının nasıl azaltılabileceğinin yöntemlerini sizinle paylaşırım. İşte bunlardan biri egzersizdir. Kişi egzersiz yaparak hem beden sağlığını koruyacaktır hem de ruhsal olarak rahatlayacaktır. Egzersiz yapmak beyindeki seratonin hormonunun salgılanmasına neden olur. Bu hormon mutluluk hormonudur ve kişinin mutlu olmasını sağlar. Bu da konuşmanızı daha rahat yapmanıza sebep olur.

ŞARLO’NUN MEŞHUR HİTABI
Tarihin en kanlı diktatörü Adolf Hitler’i Chaplin nasıl görmezden gelebilirdi ki? Ustanın “Büyük Diktatör” isimli bu ilk sesli filmi, antisemitizm ve faşizme odaklanan bir politik komediydi. 1940’ta henüz ABD’nin resmi olarak savaşa girmediği dönemde çekilen bu film, olan biteni görmek istemeyenlere karşı erken bir uyarı gibiydi. Şehrin varoşlarında yaşayan Yahudi bir berberin Hitler’e benzerliğine odaklanan filmde, Hitler’in dünyayı avucunda oynattığı sahne ve filmin sonundaki ünlü konuşması sinema tarihinin efsaneleri arasında yer alacaktı.

AMAN JARGONA DİKKAT
Jargon kelimesini fikri ya da mesleki gibi aralarında ortaklık bulunan kişilerin kullandığı ortak ağız olarak tanımlamak mümkündür. Gençlerin kendi aralarında kullandığı kelimeler, doktorların kendi aralarında konuştukları şeyler jargona dahildir. Bu durum elbette iletişim konusunda çeşitli anlaşmazlıklara da sürüklemektedir insanları. Yani standart bir terimi kullanan kişiler, grup dışındakiler tarafından doğru bir şekilde algılanamayabilir. Bazı durumlarda bu durum özellikle tercih edilir. Jargon, bir grubun üyelerini o gruba ait olmayanlardan ayırt etmek için özellikle tercih edilir ya da kullanılır. Bu durumda konunun yabancısı olan, konuya aşina olmayan kişiler, jargonu yanlış kullanmaları nedeniyle gruba dahil olmadıklarını kanıtlamaktadırlar.

ÇOCUĞU OLANLARA SESLENİYORUM
Yıllardır çocuk yetiştirme ile evcil hayvan bakma arasında negatif bir ilişki olduğu düşünülürdü. Fakat son yıllarda ortaya çıkan araştırmalar tam tersini söylüyor. Hayvan beslenen evde çocukların daha pozitif büyüdükleri ve karakterlerini daha sağlam oluşturdukları ortaya çıktı. Bununla birlikte çocukların ifade yetenekleri ve konuşma performanslarında da bir artış gözleniyor.

KONUŞMALARIYLA BÜYÜLEYEN ADAM
Jacques Benigne Bossuet. Bu adam Fransız kilise büyüğü, yazar ve vaizdir. 1600’ün sonlarında yaşadı. Bir avukatın oğluydu. Harika konuşurmuş. 100 yıl öncesinden bulduğum ve çevirdiğim bir kitapta tanıdım. Cenazelerde öyle bir konuşurmuş ki oradan meşhur olmuş. Sonra Fransız Akademisine seçilmiş. Birinci sınıf bir polemikçiymiş. Dini hitabette zamanın modası olan abartılı, şatafatlı üsluptan kaçınmış. Doğallığı bu adamı en iyi konuşmacı yapmış. Şunu vurgulamak isterim: Özgünlük ve doğallık işte işin sırrı bu.

ABD’NİN KONUŞMA REKORU
ABD Kongresi’nin alt kanadı olan Temsilciler Meclisinde Demokrat Parti Başkanı Nancy Pelosi’nin, Kongre’de sekiz saati aşkın konuşma yapması ABD tarihinin rekorudur. Hatip, kongreye adeta mührünü vurmuştur. Konuşmasında başarı hikâyelerini paylaşmıştı. Uzmanlar, süre olarak bunun bir Amerikan rekoru olduğunu ifade ederler.

Düşünceleriniz...

Gökhan Bayram

Gökhan Bayram

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST