Ramazan Gelmiş Hoşgelmiş…

KALEM Farkıyla...

Ramazan Gelmiş Hoşgelmiş…

Ramazan Gelmiş Hoşgelmiş…

Nefsin kontrolünün önemli dönemlerinden biri olan ramazan ayı beslenme alışkanlıklarımızı da gözden geçirmemiz gereken bir zaman dilimi. Tabi oruçla birlikte beslenme alışkanlıkları da değişecek. Orucu sağlıklı bir şekilde tutabilmek için yapılması gerekenler yerine getirildiği takdirde SAĞLIKLI BİR RAMAZAN AYINDAN sağlıklı bir bayrama ulaşmak mümkün.
İftar ve sahur olarak 2 büyük öğün olarak planlanacak bir ay boyunca ,kişilerin biyoritmine ve uyku saat lerine göre 2 ara öğün de eklenebilir.
Sahur öğünü için;
Yavaş sindirilen, gün boyu besleyici özelliğini sürdüren besinlere ihtiyaç vardır.
– Tam buğday ürünleri, kurubaklagiller ve sert kabuklu yemişler seçilmelidir.
– Posadan zengin besinler kepek, tahıllar, tam buğday, tohumlar, patates, sebzeler, meyvelerde bulunur ve yavaş sindirilmektedir. Bu besinler posa sağlar ve oruç süresince kabızlığı, midenin bulantı ve bozulmalarını önlemeye yardımcıdır.
– Çok hızlı sindirilen besinlerden sakınılmalıdır. Örneğin, şeker, beyaz un ve diğer saflaştırılmış şekerleri içeren besinler gibi.
– Sahur öğününde tatlıların tüketilmesinden sakınılmalıdır.
– Kızartılmış besinlerden sakınılmalıdır.
– Yüksek tuz/sodyum içeren besinlerden sakınılmalıdır. Bu tür besinler oruç süresince susamayı arttırmaktadır.
– Sahur süresince 1 bardak ayran veya 2-3 bardak su tüketilmelidir.
İftar yemeğinde:
– Yaz aylarında oruçlu kalınan süre uzun olduğundan vücudumuz için gerekli besin ögelerinin sağlanması önemlidir.
–Ön iftar sonrasında veya arada 2 adet hurma ve 1 bardak süt/ayran tüketilebilir. Hurmalar karbonhidratlar, posa, potasyum ve magnezyum için iyi bir kaynaktır. Süt ise protein ve kalsiyumun önemli bir kaynağıdır.
– Yoğun besinler yenmeye başlamadan önce 1 kase çorba ,1 ince dilim tam buğday ,çavdar ekmeği tüketilebilir. İftar yemeğinin kalanında ise haşlanarak ve fırında pişirilmiş sebzeler veya etler seçilmelidir. Baharatlı besinlerin tüketilmesinden sakınılmalıdır. Baharatlı besinler mide salgılarını uyarır ve oruç sırasında rahatsızlık hissedilmesine neden olabilir. Etlerin sebzeler ile pişirilmesi sindirimi kolaylaştırır.

Düşünceleriniz...

Didem Güner

Didem Güner

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST