Rapor Parası Nasıl Hesaplanır

KALEM Farkıyla...

Rapor Parası Nasıl Hesaplanır

Rapor Parası Nasıl Hesaplanır

Sosyal sigorta sistemi kapsamındaki sigortalıların gelir kayıplarını telafi etmeyi amaçlar. İnsanlar çeşitli nedenlerle çalışamaz hale gelebilir ve gelirlerinde azalma meydana gelebilir. Çalışamama nedenlerinden biri de hastalıktır. Ben de bu gün köşemde sigortalı çalışanların, hastalıklarından ötürü çalışamamaları nedeniyle aldıkları hekim raporlarına istinaden SGK tarafından verilen iş göremezlik ödeneği yaygın adıyla rapor parasının nasıl hesaplandığını siz değerli okurlarımla paylaşmak istiyorum.

 

RAPOR PARASI NEDİR?

 

Geçici iş göremezlik, sigortalı bir çalışanın, hastalık, iş kazası, doğum gibi durumlarda yetkilendirilmiş sağlık kuruluşları veya hekim raporların tarafından verilen istirahat süresince geçici bir süre iş yapamamasıdır. Yaygın adıyla rapor parası hastalıktan dolayı işe gitmediğiniz süre yani geçici iş göremezlik süresiniz için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen size ödenen bir nevi telafi ücretidir.

 

RAPOR PARASI HANGİ GÜNDEN İTİBAREN VERİLİR?

 

Hastalığınızdan ötürü geçici iş göremezlik ödeneği alabilmeniz için, raporu aldığınız tarihten önceki 1 yıl içinde sigortaya en az 90 gün prim yatırmış olmalısınız. Hastalık raporlarında mevzuat gereği ilk iki gün için ödeme yapılmaz. Ayrıca aldığınız raporun raporu düzenleyen hastane ve işvereniniz tarafında e-rapor sistemine işlenmesi gerekmektedir.

 

RAPOR PARASI NASIL HESAPLANIR

 

Hastalığınız nedeniyle ödenecek rapor parası;  iş göremezliğinizin başladığı tarihten önceki son üç ay içinde adınıza yatmış sigorta prime esas kazançlarınızın toplamının, bu kazançlara esas prim ödeme gün sayınıza bölünmesi suretiyle hesaplanır. Bulunan rakamın 2/3’ü size rapor parası olarak ödenecektir.

 

Örneğin; 13.04.2019 tarihinde hastalık nedeniyle 10 Gün ayakta tedavi görmek için istirahat raporu alan sigortalıya aşağıdaki tabloda yer alan prim ödeme gün sayıları ile kazançlarına göre, verilecek geçici iş göremezlik ödeneğine esas tutulacak günlük kazancın hesaplanması şu şekilde olacaktır:

 

Yıl / Ay Prim Günü Brüt Ücret
2019/Ocak 30     2700 TL
2019/Şubat 30     2700 TL
2019/Mart 30     2700 TL

 

 

Sigortalının Ocak, Şubat ve Mart ayları içinde hak ettiği ücretler toplamı 8100 TL, ücret aldığı gün sayısı ise 90 olduğuna göre, günlük kazancı, 8100/90= 90 TL’dir.

 

Buna göre 10 gün rapor alan sigortalıya ilk iki gün için ödeme yapılmayacaktır.

Kalan günler için ise Günlük 90 TL kazancın 2/3’ü bulunacaktır 90 TL x 2/3 = 60 TL

ve 60 TL üzerinden rapor paranız hesaplanarak size 60 TL x 8 gün = 480 TL rapor parası ödenecektir

Düşünceleriniz...

Mehmet Uğur Yavuz

Mehmet Uğur Yavuz

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST