Rooibos çay; kafeinsiz çay

KALEM Farkıyla...

Rooibos çay; kafeinsiz çay

Rooibos çay; kafeinsiz çay

Günümüzde bitkisel çaylar arasında popüler olan Rooibos çay kilo kontrolü ve tatlı ihtiyacı konusunda yarar sağlaması nedeniyle çok tercih edilmeye başlamıştır. Yıllardır kullanılan bir bitki olan Rooibos çayı ülkemizde de içilmeye başladı.
Rooibos çayı ülkemizde maalesef yetişmiyor. Anavatanı Güney Afrika’nın Batı Cape’in küçük bir dağlık bölgesidir. Rooibos çayına kızıl çay veya kırmızı çay da denilmektedir. Rooibos çayının kalorisi çok düşük tür (0 ile 2 kalori arasında )içine süt veya buz ekleyerek de tüketilebilir.
Rooibos çay içildiğinde antioksidanlardan aspalathin ve nothofagin alınmış olunur. DNA’ya zarar veren ve normal hücre fonksiyonlarını engelleyen zararlı oksijen radikalinin temizlenmesine yardımcı olmaktadır.
Rooibos çayı oksidatif stres düzeylerini düşürmeye yardımcı olmaktadır. Bu sayede de kilo kontrolünde etkilidir. Rooibos çayı zayıflama çayları arasında bulunan en fonksiyonel çaylardan birisidir. Kilo verme konusunda etkili olduğu kadar, bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve aynı zamanda zayıflamaya yardımcı olduğu belirtilir.
Rooibos çay için ekstra bir tatlandırıcıya da ihtiyaç duyulmamaktadır. Rooibos çayı hazırlamak için 1 tatlı kaşığı Rooibos çayı ve kaynamış suya ilave edilir ve 3 dakika kadar beklettikten sonra ılık bir hale gelince 1 tatlı kaşığı Rooibos çay daha eklenir, 5 -6 dakika bekletilerek hazır hale gelebilir.
Ayrıca Rooibos çayını isterseniz zencefilli de hazırlamak mümkündür. Bunun için 2 dilim zencefil 1 tatlı kaşığı Rooibos hazır halde olmalıdır. Kaynamış olan suya 2 dilim zencefil konularak kaynatılmalı. Daha sonra ocağın altı kapatılır ve 1 tatlı kaşığı Rooibos eklenmelidir. Bu şekilde 7 dakika demlendikten sonra süzerek ılık veya sıcak tüketilebilir.
Bu faydalı bitki çayını gebe, emzikli ve karaciğer rahatsızlığı olan kişilerin doktor kontrolünde kullanması önerilir.

Düşünceleriniz...

Didem Güner

Didem Güner

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST