Ruh nasıl yücelir?

KALEM Farkıyla...

Ruh nasıl yücelir?

Ruh nasıl yücelir?

Biz Üveysler, sabah-akşam yaptığımız Üveys Veysel Karane zikri ile nefsimizi ezmeye ve Allah’ın emaneti olan nurunu yüceltmeye geldik bu dünyaya. Bizlere eziyet eden, mutsuzluk aşılayan nefsimizi küçültüp, Rabbimizden bir parça olan ruhumuzu büyütmektir işimiz. Burada bahsi geçen nur, ruhumuzdur.
Nur Suresi 35. ayetinde “Allah, göklerin ve yerin nurudur.” buyuruyor. Secde Suresi 9. ayette ise “Bütün kullarıma nurumdan üfledim.” diyor. Ayetin devamında ise “Sizin için kulaklar, gözler ve gönüller var etti. Siz pek az şükrediyorsunuz!” diye bizlere sesleniyor Allah. Ruhun nasıl yüceltildiğini tefekkür edelim. Ruhumuz, Rabbimize kulluk yapmak ve Rabbimizin kullarına hizmet etmekle yücelir. Bunları yapabilmek için ise elbette imanımız olmalı ve sonrasında ise hayırlı amelimiz olmalıdır. Hayırlı amel ise hem Rabbimize hem de kullarına yapılan gayreti ve ameli ifade eder. “Rabbimiz kendisine yapılan ameli sever ancak kullarına yapılan ameli daha çok sever.” diyor üveyslerin başöğretmeni Muharrem Karabay. Peygamber Efendimiz de “Hayırda (iyilikte) yarışın.” buyuruyor.Hayırda yarışmak, kulun kullar ile olan anındandır.Düşünsenize, ihtiyaçlı olan kimselere yardımcı oluyorsunuz. El uzatıyorsunuz. Yükünü alıp, onlara umut aşılıyorsunuz. Senin ne büyük derdin var değil, senin ne büyük Allah’ın var, sığın Allah’a, güven Allah’a deyip insanlara ışık oluyorsunuz. Kim bir kuluma benimrızam için yardım ederse, ben de ona yardım ederim diyor Allah. Eğer siz başkalarına yardım ederseniz, çözüme ulaştıramadığınız ve sizi hayatınızın belli zamanlarında meşgul eden, baş edemediğiniz ne varsa hemen yardımı gönderiyor ve mutlu oluyorsunuz. İmanınız kuvvetleniyor. Bu yaşanan Allah’ın yardımı değil de nedir?
Bizler bir kişi daha Allah’ı zikretsin diye çabaladıkça, ruhumuz yüceliyor. İlmimiz artıyor ve her seferinde Rabbimize olan hamdımız çoğalıyor. Birbirimize olan yardımlaşmamız arttıkça aramızdaki sevgi bağları kuvvetleniyor. Bu sevgi ile Müslümanlar birbirlerine daha çok kenetlenecek ve sevgi büyüdükçe, onlarda da başkalarına yardımcı olma istek ve şevki doğacak. İnsanların sevgi ile birbirine kenetlenmesi sonucu, İslam’ın üzerine yapıştırılmaya çalışılan tüm kötülükler tersine çevrilecek inşallah.
Biz üveysler, gerçek İslamiyeti yaşayıp, yaşatmaya geldik. İslamiyet’in terör dini değil, sevgi dini olduğunu herkese bildirmek için buradayız.Kula kulluk değil, Allah’a kulluk yapılması gerektiğini anlatıyoruz. Korkumuz Rabbimize hayırlı bir kul olamamaktır. Cahilliğin getirdiği karanlığı, aydınlığa çevirmek için geldi üveysler. Her gün yapılan zikir tebliğ çalışmaları ile sayımız giderek artıyor. Allah ve Resul sevgisinde birleşen üveyslergerçek İslamiyet’in tadını, Allah’ı zikretmeyenlere Üveys Veysel Karane zikrini anlatarak çıkarıyor. Asıl tat burada. Bal üstü kaymak burada. Siz başkalarına nefes olmak için gayret ettiğinizde, sizlere verilen hediyelere akıllar almıyor. Gelin sizler de nasiplenin bu güzel sofradan. Allah sizi çok seviyor! Bunu hiç unutmayın!
Üveys Veysel Karane zikrini öğrenmek isteyenler için ayrıntılı bilgi: www.veyselkarane.com
21.01.2022

Düşünceleriniz...

Berrin Alaca

Berrin Alaca

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST