Sadece olma hali

KALEM Farkıyla...

Sadece olma hali

Sadece olma hali

Bayram tatili bitti. Tabi kamu sektörü için bitti. Diğer sektörler işlerine devam etti. Televizyon kanallarında haberlerde gördüğümüze inanırsak, Bartın’ da bile turizm çok canlı. Topyekün herkes tatilde. Çevremi göz önüne aldığımda, geneli yaşadığı yere yakın küçük geziler yapan insanlardı. Orta halli birinin tatil masrafına girmesi bu ekonomik ortamda çok riskli. Bugün harcamasına ya da borçlanmasına dikkat etmezlerse ilerleyen günlerde orta halli kategorisinden çıkarak fakir halli olacaklar. Hatta çoğu insan fakir halli oldu bile. Sadece gıda için yapılan alışveriş ceplerimizi her gün daha çok zorluyor. Hayata karşı ruh sağlığımızı korumak ve kendimizi daha iyi hissetmemiz için zorunlu olan dinlenme ve tembellik hakkımızı yaşadığımız yere yakın yerlerde değerlendirmeye çalışıyoruz.
Bir çok insan da iznini böyle değerlendirdi. Piknik alanları ve deniz kıyısında… Ateş yakılmaması gereken yerlerde, kurban etlerimizi pişirmemişizdir, tabi umarım. Yılın yangın mevsimi denen zamanındayız. Piknik yaptığımız yerlerde çöpümüzü bırakmamız herkese zarar veriyor ve çok büyük yıkımlara sebep olabiliyor. Cam şişe kırıkları, sigara izmaritleri, bilinçsiz yakılan anız, şiddetli rüzgar… Lütfen çok dikkat edin! Zira her yıl olduğu gibi bu yıl da yangın mevsimini boş geçmiyoruz. Ciğerlerimiz yanmaya devam ediyor. İster bilerek densin ister kazayla. İkisi de aynı. Bir şekilde kayıplar veriliyor. Koruyamıyoruz canlarımızı. Düz kesim yapılan orman alanlarını, şarlakta olan balıkları, sokakta saklambaç oynayan çocukları, çocukları büyüten kadınları, derdi sadece yaşamak olan sokak hayvanlarını… Ve doktorları.
Geçen yıl, iki hafta kadar ülkenin Akdeniz ve Ege Bölgesi cayır cayır yandı. Hatta Yunanistan’ daki yangınlarla bu süreç devam etti. Mevcut kül ve toz tabakası havaya karıştı. Bunlarda hava akımları ile Marmara’ ya sürüklendi. Bir sabah uyandık, ciğerlerimizin külleri camlarımızın içinden evlerimize giriyor.
Yara alıyor coğrafyamız ve bu yaraları sarmak yetkili mercilerle pek mümkün görünmüyor. Daha önce de çeşitli durumlar için vatandaştan toplanan yardımları, ihtiyaç sahiplerine teslim etmek yerine faizlere yatırdılar. Faiz sahiden haram mı?
Bir çok unsurun siyasi haz için kullanıldığı şu çağda gerçek duygu ve inançlarla yaşamak aptallık sayılıyor. Kişisel çıkarlar neyse inandığın o oluveriyor. Toplumsal çıkarlarımız önceliğimiz olsa keşke. Herkesin kendi çocuğuna bırakacağı dünya bol oksijenli olmasın mı?
İyi haftalar.

Düşünceleriniz...

Hanife Erkan

Hanife Erkan

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST