Şampiyon Başakşehir

KALEM Farkıyla...

Şampiyon Başakşehir

Şampiyon Başakşehir

Süper lige yeni bir şampiyon geliyor. Başakşehir takımı süper ligde şampiyonluğu kucaklayan altıncı akım olma yolunda önemli bir engeli daha aştı ve bitime dokuz maç kala “ben şampiyonluğu istiyorum” dedi. Şampiyonluk temiz mi olacak tartışmaları gündemde. Her hafta yapılan hakem hataları ile Başakşehir’in şampiyonluğa doğru itildiği görüşünde birçok futbolsever. İyi de, hangi takım şampiyon olurken bunlar söylenmedi ki? Gönüllerin şampiyonu, onurlu ikincilik… Bu söylemler her yıl kim şampiyon olursa olsun, ligi ikinci olarak bitiren takım tarafından dile gelmiyor mu?

Futbol ile siyaset bir kez daha sahnede aslında ülkemizde. Ekonomik çöküntü, dış dünyada itibarsızlaşan ülke görünümü, KHK’ler… Hepsi Fenerbahçe küme düşer mi, Başakşehir şampiyon olur mu soruları arasında güme gitmekte. Halk yaşadığı ekonomik sıkıntıyı biliyor sadece ama o sıkıntıdan da refah içerisinde yaşayan futbolcuların hayatlarını kıskanarak bir nebze uzaklaşıyor. Bayanlar ise yerli dizilerle avutuyorlar kendilerini. Yaşanası hayatları ekranlarda izleyerek kendi hayatlarının yerine o kurmacaları koyarak hayal dünyasında kaybolup gidiyorlar. Herkesin hayatı paket yani… Ne güzel!
Biber, patlıcan yirmi lira, domates, salatalık on lira olmuş, kimin umurunda. Yemeyiz olur biter… Öyle mi işin aslı? Değil elbet. Bu fiyatlar nasıl bu hale geldi, bunu inceleyip, sorunu ortaya koymadıktan ve çözmedikten sonra, bu ürünleri alıp almamanız hiç önemli değil. Ülke dar boğazda ve o darboğazdan çıkabilecek politikalar üretilemiyor mevcut iktidar tarafından. İşte asıl sorun burada, çözüm yok. Bir de evlere şenlik ana muhalefet var ki; sormayın gitsin. Ülkeyi ellerine versek bu gün, alın yönetin diye; kaçacak delik ararlar. Hiçbir şeyden haberleri yok, hiçbir tedbirleri yok, iktidar olmak için hiçbir çabaları da yok. Varsa yoksa mevcut belediyeler ile kasalarını doldurmak derdindeler. Bir de HDP ile kucak kucağa olup da biz o topa girmedik yalanları yok mu? Kendilerini bile kandıramıyorlar. Evlere şenlik bu CHP canım, onları eleştirmekten mevcut iktidara sıra gelmiyor, tam kalkan pozisyonundalar Ak Parti’ye.

Başakşehir bu yıl şampiyon olur mu? Olur. Gündemi futbol ile tutmaya devam eder mi siyasetçiler? Ederler. Bizler uyumaya devam eder miyiz? Ederiz. Fenerbahçe küme düşer mi? Düşmez. Lig sonuna kadar kümede kalma mücadelesi verir mi? Verir. Kesinlikle küme düşmez mi? Kesinlikle küme düşmez. Acun ile kandırılmaya devam eder miyiz? Yüzde yüz, karantiiii.

Eğitimsiz bırakılan bir toplumun düşünsel gücü eline alması beklenemez elbet. Kimse empati yapmıyor toplumda. Darda kalanın yardımına yetişen kaç kişi kaldı aramızda? Yardım elini uzatan da bu durumu gösteriş amaçlı gerçekleştiriyor. Facebook paylaşımları bu anlamsız videolarla dolu. Utanmayan, gösteriş meraklısı bir millet olduk çıktık. Çünkü o kadarlık düşünebiliyoruz, ötesi yok bizde. Yardım elini uzattığımız kişiyi toplum önünde utandırmak marifetini ortaya koyuyoruz. Çekinmeden ve sonunu düşünmeden.

Başakşehir şampiyon olur ve Fenerbahçe kümede kalır bu yıl, gerisi tırı vırı…

Düşünceleriniz...

Ufuk Cankaya

Ufuk Cankaya

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST