Sanat Senin Hayatının Neresinde?

KALEM Farkıyla...

Sanat Senin Hayatının Neresinde?

Sanat Senin Hayatının Neresinde?

Hepimiz yazarız, çizeriz. Pek çoğumuz da yazdığımızın ne olduğunu bilmeyiz. Yazdığımız pek çok şeye şiir adını veririz. Aslında onlar şiir değil “şiirimsi”dir.

Daha önce şiir diye yazdığım şeylerin şiir olmadığını anladığımda, kendimi bu işin ilmini öğrenmeye adadım. Arkadaşlarıma, aileme şiiri sevdirmeye başladım. İşimin ne kadar zor olduğunu bilsem de şiir yazmaya devam ettim. O gerçeği kabul ederek üstelik: Benim ülkemde şiir kitabına değer veren insan sayısı yok denecek kadar az maalesef.

Ne yazık ki günümüzde sanatın, hak ettiği değeri görmediğini hepimiz biliyoruz. Kimse sana; “çok güzel şiir yazmışsın uzat boynunu madalyanı takacağım” demeyecek belki de. Zaten bunlar kimin umurunda ki, şairlik delilik değil mi zaten?

Şiir sanatının unutulmaması gerekiyor. Şiir bir moda veya gelenek değildir. Şiir başlı başına bir bilimdir. Neden şairler akademisi olmasın benim ülkemde? Şu hayatta en basit mekanizmanın içinde dahi bilim vardır. Şiir sanattır ve bilimdir. Bu yüzden bir okulu olmalıdır.

Bazen bir şiir okursunuz ve hayata bakış açınız değişir. Şiir bazen öğretir, bazen düşündürür. Şiir dünyayı değiştirmeye çalışmaz, dünyanın dilidir şiir. Sen yazarsın, herkes kendisinden pay çıkarır.

Şiir yazmaya başladığım ilk zamanlarda tanıştığım- Japon şiir sanatı olan- Hai-ku’dan kısaca bahsedeceğim size. Hece ölçüsü 5-7-5 olarak yazılır. Az kelimeyle, çok şey ifade etmeyi amaçlar. Kendi yazdığım bir Hai-ku’yu örnek olarak paylaşmak istiyorum.

Bir göl evinde
Kayığım ve gelgitler
Sessizdir diller

Demek istediğim; sanatın olmadığı hiçbir toplum yoktur. Sanat bizim hamurumuza işlemiştir. Etrafımıza dönüp baktığımızda göreceğiz, doğanın kendisi bir sanattır. Ağaçlar, rüzgar, yağmur, gece… Sanat, insanın hayatının tam merkezinde aslında.

İstersen şiir yazmaya başla, istersen resim yap, istersen müzik… Hayatının bir köşesinde sanat mutlaka olsun. Sanat, insanın kendisini ifade ettiği en güzel biçimdir. Sanat, insanın empati yeteneğidir aslında. Hayata bakış açımızı değiştirmek, gelişmek, yenilenmek istiyorsak sanata ve sanatçıya sahip çıkmalıyız.

Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi; “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.”

Düşünceleriniz...

Betül Doğan

Betül Doğan

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST