Şanlı Resulümüze ümmet olmak!

KALEM Farkıyla...

Şanlı Resulümüze ümmet olmak!

Şanlı Resulümüze ümmet olmak!

Allah Peygamber Efendimizi neden bu kadar çok seviyor sizce?
Habibim, sevgilim dedi O’na. Sen olmasaydın Alemleri yaratmazdım dedi ve O’nun nurundan 18 bin alem yaratıldı. Elestte, yani ruhlar aleminde “Ben sizin Rabbiniz değil miyim?” sorusuna ilk defa, ilk önce “Sen bizim Rabbimizsin” cevabını verip, ruhlar alemine de ilk öğreten O’dur. “Bir Yaratan var!” idrakine ilk kavuşan O. İlk düşünen, ilk idrak eden ve ilk ifade ederek anlatan O. Bu hal, Şanlı Resulümüzü Allah katında en çok sevilen hale getirmiş.
Allah bu sevgisine karşılık olarak “yapılan iyiliği peşin öderim” dediği için Peygamberlere peygamberlik dersi veren O’dur. Resul belirtiyor, bu hali ispatlıyor: “Adem toprak ile çamur arasında iken ben Peygamberlerin ruhlarına peygamberlik dersi vermekteydim ama bununla övünmem” diyor. Sadece peygamberlere değil, Allah’ın seçtiği kullarına ders veriyor. Sizler de Şanlı Peygamber Efendimizden ders almak istemez misiniz?
Peki, Hz. Muhammed Mustafa (Sav.)’i daha iyi nasıl tanıyabiliriz?
O’nu daha iyi tanımak için Peygamber Efendimizi çok sevmeli ve sevdirmeliyiz. Nasıl ruhlar aleminde O’nu seçtik ve inandık. O’na inanıp O’nun gözetiminde, O’nun anlatımlarını ve yine O’nun izniyle anlatmamız yüzünden bizleri dünkü alemde sevdi ve bizlerde O’nu sevdik. Şimdi bu alemde, yine O’nun gözetiminde, izniyle anlatmaya devam ediyoruz. İşte bu anlatanlara da Üveys deniliyor. Peygamber Efendimizi en iyi anlayan Veysel Karani hz.’dir. “Beni en iyi anlayan üveystir. üveysi en iyi anlayan benim! ” der şanlı Resul. Lütfen biraz düşünün, O’nun ahlakı ile ahlaklanmak için üveys olmak en güzeli.
Peki Müslümanların ümmet bilinci nasıl olmalıdır?
İblisin haline acıyıp, senin için yapabileceğim bir şey var mı diye merhamet eden Peygamberin ümmetiyiz. Üveysler, Resulün yolundan gelen soyudur. Ümmetine en çok sahip çıkanlardır. İslamiyetin cahillikten kaynaklanan sevgisizlik ve acımasızlık duvarını yıkmaya çalışanlardır! Hakikat karşısında susmadık, dilsiz şeytan olmadık. Doğru bildiğimizi söylemekten şaşmadık! Sevgimizi saçmak için kalplere durmadık, beklemedik, yorulmadık. Peygamber Efendimizin “Kardeşlerimi çok özledim” kelamına mazhar olabilecek kardeşler toplamaya devam ediyoruz. Ötelemedik, cübbe, sakal demedik. Allah fakirlerle beraber dedik, beğenmemezlik etmedik! Arif olmak için bir olduk, diri olduk, sevdik ve sevildik.
“Benim ümmetimin arifleri, İsrail Peygamberleri gibidir” kelamı ile taçlandırıldık. Peygamber Efendimize ithafen; “Sen yorulma, senin yerine biz yapalım” kelamı ümmet olma bilincinin özüdür. Kim bu hale uyarsa çok ilim verilir. Sevgi ispat istiyor sevgili okurlar. O’na olan sevginizi Üveys Veysel Karane zikri ile kanıtlayabilirsiniz. Şanlı Resulün yüzünü güldürebilirsiniz. www.veyselkarane.com 03.02.2023

Düşünceleriniz...

Berrin Alaca

Berrin Alaca

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST