Satışlar durdu mu?

KALEM Farkıyla...

Satışlar durdu mu?

Satışlar durdu mu?

Piyasada gayrimenkul arayışı içerisinde olanların sayısı bayramdan sonra oldukça düştü. Sektördeki meslektaşlarımızın büyük kısmı bu süreçte piyasaların kötüye gittiğinden bahsetmekte ve müşteri azlığından yakınmakta.

Aslına bakarsanız benim bakış açım ise biraz daha farklı. Gerçekten ev alma fikrinde olanların sayısında bir azalma yok. Hatta olması gerektiği düzeyde bile diyebilirim.

Müşteri aramaları, verilen servisler, ofislerdeki hareketlilik düştü mü? Evet düştü ama işlem olarak bir düşüş olduğuna ben pek inanmıyorum.

Hareketlilik niye düştü? Çünkü turist olarak gezen, gerçekten ev alma fikrinde olmayan ancak gezmeyi seven grup piyasadan çekildi. Bir yandan biz gayrimenkul profesyonelleri için bu iyi bir şey. Vaktimizi gayrimenkul yatırımı yapmayacak kişilere servis vermekten ziyade daha hedefe odaklı çalışmalara yönlendirebilme fırsatı çıktı. Tabi olaya bu açıdan bakanlar için bu bir fırsatken, sabahtan akşama yer gösterip sonuca ulaşamayanlar için kötü bir şey. Eskiden günde 7-8 tane yer gösterirken, şimdi 1-2 tane gösterip sonuca ulaşamıyorlar. Her iki durumda da istediği sonuca ulaşamıyorlar ama olsun birilerine yer göstermek bu tarz yer göstericiler için bir hareket olduğundan kendisini çalışıyor hissediyordu. Şimdi ofiste oturduğundan sanıyor ki piyasalar durdu, satışlar iptal, herkes kan ağlıyor.

Yüksek fiyatlı gayrimenkullerde hareket düştü, çünkü alıcılar şimdi bir maceraya girmek yerine daha temkinli hareket etmeyi seçiyor. İnce eleyip sık dokuyor, ihtiyaçlarını daha net ifade ediyor ve yine gidiyor ihtiyacına uygun yeri alıyor.

Çanakkale bazında 300.000 TL’ye kadar gayrimenkul alımları aynen devam ediyor. Diğer illerde de durum pek farklı değil. Ancak şöyle de bir gerçek var, her zaman daire fiyatları skalasında fiyatlar yükseldikçe alabilecek potansiyel alıcı sayısında düşüş olur. Tıpkı araç piyasasında orta segment ile üst segment araçların satış eğrisinde olduğu gibi.

REALTY WORLD kurumsal markası altında bunu görmek elbette daha kolay, diğer kurumsal zincirlerde de durum pek farklı değil; onlar da kendi içlerinde satışların devam ettiğini çok rahatlıkla görebiliyor.

Şu an gayrimenkul almak için doğru zaman mı? Hep söylediğim gibi; gayrimenkul almak için her zaman doğru zamandır. Yeter ki ne aradığınızı bilin ve kiminle çalıştığınıza dikkat edin. Bu iki dinamik doğru ise yanlış yatırım diye bir şey yoktur.

Kredi faizleri yüksek!

Evet yüksek. Ya daha da yükselirse? O zaman şimdi ev alma zamanı. Kredi faizleri düşerse ne olacak peki siz aldıktan sonra? O zaman da yeniden yapılandırmaya gidebilirsiniz. Problem varsa çözüm de beraberinde geliyor hayatın döngüsü içerisinde.

Gayrimenkul almak özünde bir matematiktir. Hane gelirinizin %30una kadar krediyi rahatlıkla ödeyebilirsiniz. Bunun üzeri maceradır. Şu an macera olarak gayrimenkul almak isteyenler piyasadan çekildi ve gerçek alıcılar ne aradığını bilerek gayrimenkul aramaya devam ediyor.

“Şu an fiyatlar düşük, aman evi satmayalım, ev fiyatları yükselince satarız ona göre ev alırız” diye düşünüyorsanız da yanılıyorsunuz. Çünkü ev fiyatları yükselince alacağınız evin fiyatı da yükselecek. Diğer bir deyişle piyasa şartlarında gayrimenkul fiyatları hep beraber düşer veya hep beraber yükselir. Yani negatif ekonomide sizin dairenizin değeri düşerken diğerleri sabit kalmaz, pozitif ekonomide de sizin dairenizin fiyatı yükselirken diğerleri olduğu yerde kalmaz.

Şimdi kararlı satıcıların ve kararlı alıcıların karlı çıkacağı dönemdeyiz. Buna inanan gayrimenkul profesyonellerinin ise satışlarına devam edeceğini hep beraber göreceğiz.

Bu şehri ve bu işi çok seviyoruz…

Düşünceleriniz...

Haber Merkezi

Haber Merkezi

Çanakkale Kalem Gazetesi Haber Merkezi...

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST