Sen ne dersin Aziz ?

KALEM Farkıyla...

Sen ne dersin Aziz ?

Sen ne dersin Aziz ?

İki iddialı adayın karşı karşıya gelip tartışabilmesi, sorunları canlı yayında konuşabilmesi, hiç bir sorudan kaçmaması ve de finalde karşılıklı çorba hüpletebilmesi bence çok çok kıymetli..
Ben bu karşılaşmayı sonuna kadar salondan canlı izledim. Yalnızca adayları değil, orada bulunan insanları da izledim..
Biz oldum olası nitelikten ziyade nicelik peşinde koşan biz; yine şeftalinin renginden çok kaç kasa olduğunu merak ettik..
Aklımıza zart diye giren kaç kasa şeftali var sorusuna deli gibi yanıt aradık..yani diyorum ki; skor peşinde koşmayı bırakalım.
Takım tutar gibi bir sonuç aramayalım. Güzel olan bu iki değerli adayın karşı karşıya gelip tartışması. Bunu da kesinlikle siyaseten yapması.
Eğer bir insanın siyasetini kıvırmadan, çamur atmadan eleştirebiliyorsan eyvallah; sebebi ne olursa olsun haklı sayarım..
Siyaset bitti mi tartışma da biter. Oturur çorba da içersin, kahve de hüpletirsin. Yeter ki; kafanın arkasında karanlık sokaklar olmasın; nasıl çaktım hırsına yenilme..
Yeter ki; tribündekilerin gazına gelme..
Bu işlerde sakin olmak başlangıç yemeğidir. İyi niyet, samimiyet ara sıcaktır. Ana yemek ise senin ne dediğin, nasıl çaktığın değil, seni izleyenin ne anladığıdır..
Finalde yenilen tatlı el sıkışabilmektir..
Bu pencereden bakınca bu tartışma gayet güzel bir yemekti diyebiliriz.
Programcılık bakımından eleştirilecek yanı yok muydu. Vardı elbet; hatta çok fazla. En temel eksikliği söyleyeyim; mutlaka adaylara kendilerini ifade etmeleri için süre tanınmalıydı.
Meraklısına: Adaylar tartışma öncesi Ticaret ve Sanayi Odası Başkanın odasında bir araya geldi. Eminim burada centilmenlik konuşulmuştur. Keşke program akışı da konuşulsaydı..
Şimdi bir soru soralım. Bu programın yapılma amacı neydi. Seçmenin kulağına kar suyu kaçırmak. Tercih yapmasına yardımcı olmak.
Başka bir sebebi yoksa;
BiR: Program mutlaka hafta içi yapılmalı..
iKi: Saat 22:00’dan sonra başlamalı..
ÜÇ: Olmazsa olmaz konu başlıkları konulmalı..
DÖRT: Adaylara 3’er dakika final süresi verilmeli..
Seçenekler çoğaltılabilir ama bunlar mutlaka olmalıydı; olsaydı daha iyi anlaşılabilirdi.
Peki soralım..
İki isim tekrar bir araya gelip tartışır mı ?
Ben ihtimal vermemekle birlikte mutlaka bu karşılaşma tekrarlanmalı. Buna seçmen olarak ihtiyacımız var; hiç bir şey olmasa bile memlekete örnek olmak var..
Meraklısına:
Bazen kendime sorarım; hatta çok sık sorduğum da olmuştur. Acaba siyaseti biz mi abartıyoruz, sokak siyasetin çok mu uzağında..
Velhasıl Azizim, Çanakkale böyle oturup tartışabiliyor, konuşabiliyor, çorbasını içip makara yapabiliyor..
Acaba bunda denizin etkisi var mı ?
Ne dersin Aziz..

Düşünceleriniz...

İlker Yurttaş

İlker Yurttaş

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST