Sen ve ofisin forma gir…

KALEM Farkıyla...

Sen ve ofisin forma gir…

Sen ve ofisin forma gir…

Sabah gelip çoğu zaman akşam çıktığın , bazen 2 öğününü burada tükettiğin ofisinin formda olması demek hayatının formda olması demek! Çoğu zaman yoğunluktan atladığın bu detay bel bölgende yağlanma, kilo kontrolünde zorlanma ve insülin direnci başta olmak üzere birçok sağlık sorunu ile karşılaşmana neden oluyor.
Ofis içinde çalışan arkadaşlarınla birlikte bir çizelge hazırlaman işinin çok kolaylaştırır;
1. Aşama; ekip arkadaşlarının sayısına göre hepinizin adının yazacağı ve işaretleme yapabileceğin bir tahta edin.
2. Aşama; kişi sayısı kadar satır ve 5 adet sütun çiz.
3. Aşama; ilk sütuna su tüketimi yaz, ikinci sütuna ara öğün alışkanlığı yaz, üçüncü sütuna sağlıklı çekmece yaz, dördüncü sütuna hareket yaz ve beşinci sütuna gülümseme yaz.

Şimdi oyunu nasıl oynayacağınıza geldi sıra!

Her pazartesi tüm ekip toplanıp kişisel su tüketimi, ara öğün tüketimi, sağlıklı çekmecede ki tercihleri, hareket hedefini ve gülümseme hedeflerini belirleyin. Ve tabi ki bu hedefleri tamamlayana verilecek ödülü belirlemeyi unutmayın!

Her bir birey kendi hedeflerini işaretleyeceği rengi seçsin ve hedefleri tamamladıkça tahtaya çarpı işareti koysun! Haftanın son çalışma günü ise; hedefine en çok uyum sağlayana belirlediğiniz ödülü teslim edin. Tüm yıl boyunca bu oyuna dair uzun süreli hedefler koyun ve bir takip çizelgesi oluşturun. En çok ödül toplayana ve sağlığına en büyük yatırımı yapana şirket olarak büyük bir sürpriz hazırlama görevini de insan kaynaklarına verin.

Oyunu öğrendiğine göre neden böyle bir oyun hazırladığımı ve hedeflerin neden özellikle su tüketimi, ara öğün alışkanlığı, sağlıklı çekmece, hareket ve gülümseme olduğunu sana anlatabilirim.
• Su tüketimi; doğanın sana sunduğu bu mucizeden yoğun iş temponda yeterince faydalanamadığını biliyorum. Ve vücudunda ki su gereksinimi karşılanamadığında düşen performansını, zarar gören hücrelerini ve organlarını koruman gerektiğini bildiğini de biliyorum! Fakat hala uygulayamadığını fark ettiğim için ofis içinde tatlı bir rekabetin su tüketimini arttıracağından, su tüketen birilerini gördüğünde su tüketme ihtimalinin bilgisayar ekranında ki hatırlatmadan daha yüksek olduğunu da biliyorum. O yüzden ilk sütun su tüketiminin. Hedefini tahtaya günde en az 8 bardak olarak belirlemeyi unutma.
• Ara öğün alışkanlığı; yoğun çalışan bireyler çoğu zaman açlık sürelerinin uzunluğundan ve açlık ile düşen performansından bir haber çalışmaya devam ediyorlar. Fakat bilmelisin ki beyninin üretici ve yaratıcı olması için glikoza ihtiyacı var! bu ihtiyacı sürekli olarak karşılamak için ise düzenli ara öğünler ile kan şekerinde dengeye ihtiyacın var! her ne kadar ara öğün yapmanın önemini biliyor olsan da yan masanda ara öğün yapan birini gördüğünde bu alışkanlığı edinme ihtimalin çok daha yüksek. Üstelik minimum 1,5 saat maksimum 3 saat açlık düzeninde ara öğün tüketiminin iştah yönetimini desteklediğini bunun da kilo yönetimi için oldukça önemli olduğunu bilmelisin. İşte bu yüzden ikinci sütun ara öğün tüketiminin.
• Sağlıklı çekmece tercihi; açlığı çoğu zaman fark etmesen bile kimi zaman da fark etmene rağmen tüketebileceğin sağlıklı bir tercihi ofisi içinde bulamayabilirsin. Bazen de ofis arkadaşların tarafından sağlıklı çekmecendeki ara öğünlerinin tüketildiğini görüp zaten açlıktan gerilen bedeninin daha da gerildiğini biliyorum! İşte üçüncü sütunda yer alan sağlıklı çekmece tercihi ile tüm ofiste acil durumlar için tüm ekibin sağlıklı bir seçeneği olacak, paylaşarak sağlıklı olacak ve edindiğin ara öğün alışkanlığını bu en fit çekmecen ile pekiştireceksin. Hatta farklı sağlıklı ara öğün tercihleri ile beslenmeni de renklendirebileceksin.
JetBilgi; sağlıklı çekmecende yer verdiğin besinlerin günlük alman gereken kaloriye göre paketlenmiş olmasına dikkat et! Çünkü sağlıklı olması yetmez doğru porsiyonda olması da gerekir.
• Hareket hedefi; araştırmalar her saat başı verilen 5 dakika hareket molasının kalp hastalıkları başta olmak üzere obezite ve insülin direnci riskini düşürdüğünü gösteriyor. Şirket içinde vereceğin bu ufak molalar sayesinde hastalık risklerini azaltman ve ekstra 130-150 kalori harcaman mümkün. Üstelik etrafında hareket eden birilerini gördüğünde sende hareket etme isteği duyacaksın. Belki de e-mail yolu ile üzerinde konuştuğunuz projeyi bundan sonra ufak yürüyüşler yaparken konuşursunuz. İşte sağlığın için dördüncü sütun hareket hedefi.
• Gülümseme; gülümsemenin stresle yükselen kan basıncı ve tansiyonu düşürdüğü, gülümseme sırasında vücudun uyku hormonu melatoninin salgılanmasına bağlı uyku kalitesinde artış sağladığı üstelik de doğal bir ağrı kesici olduğu birçok çalışma ile kanıtlanmış durumda. İşte bu yüzden son sütun bir hedef belirlenmeyecek kadar güzel, keyifli ve sınırsız olan gülümsemeye ait 

Tüm bu faydalı davranışları edinmek ve 1 yıl boyunca sürdürmek bile yılda 6 ile 8 kg arası kilo kaybına, beden ve ruhunun sağlıklı beslenmesine, iş performansının artmasına yardımcı olacak. Hadi bakalım şimdi oyun zamanı!

Sağlıklı, formda ve eğlenceli bir yaşam dilerim.

Düşünceleriniz...

Didem Güner

Didem Güner

Diyetisyen Didem Güner

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST