Seramik Bayramının hitapları

KALEM Farkıyla...

Seramik Bayramının hitapları

Seramik Bayramının hitapları

Çan’ın ve Çanakkale’nin gururu Kale Seramik Fabrikalarının 64. Yıldönümü kutlu olsun. Önceki gün Çan’da, hibrit bir ortamda, az katılımcıyla, nezih bir kutlama programı düzenlendi. Bu programı canlı yayında izledim. Konuşmaları dinledim. Şu çıkarımları sizinle paylaşmak isterim. Ama herşeyin başında tanışmaktan ve huzurunda konuşmaktan onur duyduğum merhum İbrahim Bodur amcamızı saygı ve rahmetle anarım.

GENEL MÜDÜRÜN GÜZEL KONUŞMASI
İlk Konuşmayı Kale Seramik Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Süleyman Soysal yaptı. Son derece dinamik bir konuşmaydı. Cümleler uzun olsa da saygın bir yöneticinin ağzına yakışır bir konuşmaydı. Bir cümlede çok şeyi sığdırmak ve dolu dolu bir konuşma yapmak adına örnekti. Kuruluşta nüfus 1000 iken şimdi 30 bin oluşu, Çan’da düşük işsizlik oranlarına dair verileri çarpıcıydı. Kısacık ama dolu dolu konuşması nedeniyle kutluyorum.

EN UZUN VE EN ETKİLİ KONUŞMA: BÜLENT ÖZ’ÜN KONUŞMASI
Uzundu ama hiç sıkmadı. Sonrasında hep kendisine referans verildi. Dolu doluydu. Zeynep hanımın ifadesiyle “Felsefemizi çok iyi anlattı” dediği, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın “Denilecek herşeyi Bülent Öz söyledi” dediği bir konuşma. Belkide sonraki konuşmacılar 15’e yakın bir sayıda ona atıf yaptı. Müthiş bir Türkiye ve Çan tarihi sunumu ile başladı. Bodur’un felsefesini başlıklarla anlattı. Bir doktora tezi sunumu gibiydi. Soluksuz dinledim. Rakamlar, anektodlar, vecizeler, tarih, felsefe, ekonomi herşey vardı. Holdinglerin tarihinden girişimcilik kültürümüze ders gibi bir konuşmaydı. Bu konuşmayı izlemenizi öneririm. Kale’nin yerinde olsam bu konuşmayı kitapçık haline getirirdim. Duygu ve akıl namına herşey var. 16 dakikalık bu muhteşem konuşma için Çan Belediye Başkanı Bülent Öz’ü kutlarım.

ÜLGÜR GÖKHAN’ın KONUŞMASI SÜRE BAKIMINDAN İDEAL
Sanırım ilk kez bu törenlerde Çanakkale Belediye Başkanına konuşma imkanı verildi. Çünkü genelde ilçenin belediye başkanı konuşurdu. İçten bir konuşmaydı. Hazırlık var mıydı bilmiyorum. Ama nezaket vardı. Şöyle ki rakip bir partinin milletvekili geldiği esnada onu selamlaması güzeldi. Şıktı ve rahattı. Mesela, Bodur’un bayram konuşmalarının ders niteliğinde olması vurgusunu yaptı. Herkese selam ileterek konuşmasını noktaladı. Çok kısa olan bu konuşma, süresi anlamında idealdir.

İSKENDEROĞLU ÇOK İÇTEN KONUŞUYOR
Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu’nun konuşması o kadar naifti ki anlatamam. Yani bir güler yüz, bir incelik, bir kibarlık ki bayıldım. İçtenlikli konuşmanın müthiş bir örneği. Hiç teklemeden, güzel bir durulukta, abartısız, mübalağasız, ağdasız bir hitap. Herşeyi o kadar güzel anlattı ki. Ama en güzeli konuşmada insanlara dokunuştu. Mesela Zeynep hanımla, Osman beyle ilgili cümleler sarfetti ama daha önemlisi Sevim Bodur ile ilgili temasta bulundu. Ona “İbrahim Amcaya omuz veren, Kale Grubunun annesi iyiki varsınız” dedi. Alkış da aldı. Hele hele torun İbrahim Bodur ile ilgili konuşması da güzel bir detaydı. İçten konuşmada değil ilçenin belkide Türkiye’nin en güzel örneklerindendir.

BODUR’UN BİR HİTAP ÖZELLİĞİ…
Zeynep Bodur hanım topluluk hitabından ziyade birebirde başarılı bir isim. Bunu kitle konuşmalarında zayıftır manasında söylemiyorum. Evvela protokolün hiçbir kesimini unutmaması ve verdiği özen harika. Buluşmanın içeriği, usulü, yöntemi hususunda ne güzel bir girişti. Sadeydi. CEO konuşması bu içerikte olur dedirten bir konuşmaydı. Ben mesela bu tarz kişilerde içeriğe bakarım. İçerik zenginliğini gözetirim. Bu anlamda müthişti. Bazen görüntüler senkronize değildi. Öte yandan elinde tuttuğu konuşma kartlarını gereksiz buluyorum. Bir daha yaptığında elinde bu şekilde bir kağıt tomarı tutmaması onu daha hoş gösterecektir. Zeynep Bodur hanım kısa zamanda kitleye adapte olan, durumun stres ve gerilimini atan bir öncü. Deniz Baykal’a benzetiyorum. O da başlarda tutuktur ama sonra açılır. Nihayet özellikle ödül töreninde çok iyi domine eden, oyun kuran müthiş bir insan.

SAYIN VALİNİN KONUŞMA TAKTİĞİ
Çanakkale Valisi Sayın İlhami Aktaş’ın konuşmasıyla tören bitti. Sayın Valimizi ilk kez dinledim. Bu benim kabahatim olsun. Çok beyefendi bir üslup. Erzurum ağzı inceden varlığını koruyor. Güzel bir tespit yaptı sayın Vali. Burada yapılan konuşmalar kariyer ve sanayi adına iyi bir ders dedi. Konuşmalar üzerinden değerlendirme yapan bir konuşma yaptı. Güzel bir yöntem. Yani konuşmaların geneline bakıp bir konuşma çıkardı. Kutluyorum. Bu taktik bize derstir.

Düşünceleriniz...

Gökhan Bayram

Gökhan Bayram

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST