Serotonin(Mutluluk Hormonu) düzeyini nasıl artırabiliriz?

KALEM Farkıyla...

Serotonin(Mutluluk Hormonu) düzeyini nasıl artırabiliriz?

Serotonin(Mutluluk Hormonu) düzeyini nasıl artırabiliriz?

Mutluluk hormonu olarak adlandırılan serotoninin, ruh ve fiziksel sağlığımızda önemli bir etkisi vardır. Hayata bağlanmamız, hayattan keyif almamız, neşeli zamanlar geçirmemiz serotonin hormonunun eseridir. Serotonin, sinir hücreleri arasında sinyaller gönderen bir nörotransmittir. Beyin ve bağırsaklar tarafından üretilir. Bu hormon ruh halinin düzenlemesine yardımcı olmanın yanı sıra libido, sosyal davranışlar, hafıza, uyku ve öğrenme kabiliyetini düzenler. Ayrıca kan basıncının, kalp atış hızının ve sindirim sisteminin düzenlenmesinde önemlidir. Yeterli miktarda serotonin salgılandığında kişi kendini mutlu, zinde, huzurlu ve güvende hisseder. Serotonin eksikliğinde ise kişi depresif, yorgun, huzursuz, gergin ve sıkılgan bir ruh haline girer. Motivasyon kaybı, odaklanmakta güçlük, zevk kaybı, duygusallık, dürtüsellik, saldırganlık, uyku bozuklukları, yeme bozuklukları gibi sorunlar da eşlik edebilir. Serotonin eksikliğini gidermede doktorlar genelde SSRI ilaçlar reçete ederler. Kişi ayrıca birçok doğal yolla serotonin seviyesini artırabilir.
Serotonin Düzeylerinizi Artırmanın Yolları:
• Serotonin içeren besinler tüketin. B ailesinde bütün vitaminler iyi hissetmenize yardımcı olur. Özellikle B6, B9 ve B12 vitaminleri içeren muz, avokado, tam tahıllı gıdalar, baklagiller, ay çekirdeği, havuç, patates ile triptofan miktarı fazla olan et, süt, yumurta, peynir, kuruyemiş gibi besinler serotonin miktarını artırmaya yardımcı olur.
• Stresten uzak durun. Stres serotonin salınımını azaltan bir durumdur. Stresin üstesinden gelmek için meditasyon, yoga, nefes egzersizleri ve masaj yapabilirsiniz. Stresle başa çıkmakta zorluk yaşıyorsanız ruh sağlığı uzmanlarından yardım alabilirsiniz.
• Güneşin altında zaman geçirin. Güneş ışığı vücuttaki serotonin düzeyini artırmasında son derece önemlidir.
• Egzersiz yapın. Büyük kas gruplarını çalıştıran ve kalp atışını biraz hızlandıran tüm aktiviteler serotonin miktarını artırır. Her gün 30-45 dakika egzersiz yapmak, daha mutlu hissetmenize neden olacaktır.
• Sosyalleşin. Bazen yalnızlığı sevsekte insan sosyalleşme ihtiyacı olan bir varlıktır. Sosyal bir hayatımızın olması, sevdiklerimizle vakit geçirmemiz, birlikte eğlenmemiz, insanlarla iletişim içinde olmamız, sevdiğimiz bir işle meşgul olmamız serotonin üretimini ve salınımını ciddi anlamda artırır.

Uzm. Klinik Psikolog Duygu Engin
www.psikologduyguengin.com

Düşünceleriniz...

Duygu Engin

Duygu Engin

Uzman Klinik Psikolog Duygu Engin psikologduyguengin@gmail.com www.psikologduyguengin.com

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST