SESİNİZİ KORUMAK İÇİN 5 ÖNERİ

KALEM Farkıyla...

SESİNİZİ KORUMAK İÇİN 5 ÖNERİ

SESİNİZİ KORUMAK İÇİN 5 ÖNERİ

1- Bol su için
2- Sigaradan uzak durun
3- Reflünüz varsa tedavi olun
4- Mide boş iken yatın
5- Yüksek sesle konuşmayın

GEÇ KONUŞUYORSA DİKKAT !
Uzmanlar çocukların geç konuşma gibi sorunlarını önemsemesi gerektiğini söylüyor. Özellikle büyüklerin ‘Anne ve babası da geç konuştu. Erkek çocuktur, geç konuşur’ gibi sözlerle sorunu ötelemelerinin sakıncalı olduğu vurgulanıyor.

ASANSÖR KONUŞMALARI NASIL BAŞLADI?
Asansör konuşması, duyguları çok kısıtlı bir sürede ve en önemli taraflarıyla karşı tarafa aktarmaktır. 1990’lı yıllarda faaliyet gösteren 2 eski gazeteci varmış. Bunlardan birisi ünlü bir derginin editörü, bir tanesi de yayın yönetmeni olarak çalışıyormuş. Yayın yönetmeni çok hareketli bir insan ve sürekli dergi içinde hareket ediyormuş. Editör de bu yayın yönetmenine yeni fikirler sunmaya çalışıyor fakat yeterince uzun süre sabit durmadığı için yayın yönetmeni, onunla hareket halindeyken asansör yolculuğu yaptıkları sıralarda ona fikirlerini anlatıyormuş. İşte asansör konuşmaları buradan çıkıyor.

ÇOCUĞUNUZDA BU DURUM VAR MI?
Kulak nezlesi çocukluk çağının en sık görülen hastalıklarından biri. Bundan dolayı oluşabilecek işitme kaybının uzun süre fark edilmemesi çocukların zihinsel gelişiminde, konuşmasında ve entelektüel fonksiyonlarında gecikmelere neden olabiliyor. Aman ihmal etmeyim.

TARİHİ KONUŞMA
Russia Today (RT) Rus kozmonot Yuri Gagarin’in uzaya çıkışının 60. yıldönümü vesilesiyle eşsiz bir video hazırladı. Renklendirilmiş videoda Gagarin’in uzay yolculuğunun birinci yıldönümünde yaptığı konuşma yer alıyor.

BÖYLE BİR GÜN VAR
Her şey unutulur ama sesiniz asla. Sesimiz, kendimizi ifade etmemizi, duygularımızı anlatmamızı sağlayan en büyük yardımcımızdır. Sesin hayatımızdaki önemini ve yerini vurgulamak için Dünya Ses Günü 2002 yılından beri her 16 Nisanda kutlanıyor.

UZMAN GÖRÜŞÜ
“Nezle, grip, reflü, alerji gibi hastalıklar, yanlış kullanım nedeniyle oluşan, ses sorunları geçicidir ve tedavi edilebilir. Esas sorun ses kısıklığını başka sebeplere bağlayıp ciddi olabilecek hastalık tanısını geciktirmektir. Bu nedenle 15 günden uzun süren ses kısıklığında mutlaka hekime başvurulmalıdır” Prof. Dr. Zeynep Alkan

ÖĞRETMENLERİMİZE ÖNERİLİR
Çağlayan Babacan’ın kaleme aldığı “Öğretmenler İçin Beden Dili” kitabını kıymetli eğitimci meslektaşlarıma öneririm. Kitap, akıllı tahtadan, projeksiyon cihazından ve görsellerden daha işlevsel olan bedenimizi doğru kullanmanın, olası hatalarımızı fark etmenin ve etrafımızdakilerin bedenlerinden dökülen mesajları anlamanın yollarını gösteriyor.

Düşünceleriniz...

Gökhan Bayram

Gökhan Bayram

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST