Sevginin adıdır Üveysler

KALEM Farkıyla...

Sevginin adıdır Üveysler

Sevginin adıdır Üveysler

Tasavvuf yazarı Muharrem Karabay’ın yazdığı Aşk-ı Üveysi II kitabının 199. sayfasında derki: …“Sizi yerden (topraktan) yarattık, yine (ölümünüzden sonra) ona döndüreceğiz. Hem de ondan sizi bir kere daha çıkaracağız.” Taha suresi, 55. ayet.
“İnsanın dünyayı sevme arzusu çok fazladır. Çünkü dünyadaki bir parçadan, topraktan yaratılmıştır. Dünya onun var olma malzemesidir. Yaşamı da, ölümü de aslına uygun olacaktır. Yani bu dünyada nasiplenecek, yaşayacak ve ölümünde de yaratıldığı yere iade edilecektir. Ama burada dikkat edilmesi gereken başka bir husus var. Unutmayınız ki cennet ve cehennem dünyada kazanılır. Cehennem ehli bu dünyaya ve onun zenginliklerine aşk derecesinde tutkundur ve çabalarını bu tutkuyu gerçekleştirmek için kullanır. Ancak salih kullar dünyayı Allah’u Teala’ya ulaşan geçici bir yol, bir tünel olarak görürler. Dünyada kalmak mı isteyeceksin, yoksa seni yaratanı bulmaya mı gideceksin? İşte bu kadar kolay…” demiştir Muharrem öğretmenimiz. Allah’ı bulmaya giden yolu öğreten üveyslerin baş öğretmenidir. Bizlere sevgiden başka bir şey anlatmamıştır. Allah ve Resul’ü nasıl sevilir, neler yaparsak Allah’ın sevgili kulu oluruz bunları bıkmadan usanmadan bizlere anlatmış ve sohbetlerinde asla korkuya yer vermemiştir. “Allah korku ile sevilmez çocuklar” der. “Sevin Allah’ı, çünkü O sizi çok seviyor” diyerek sevmenin önemine her sohbetinde yer vermiştir.
Dinimiz sevgi diniymiş, bilmiyorduk. Mevlana, Şems, Yunus Emre, Hacı Bektaşi Veli, Hacı Bayram Veli ve daha nice Sultanlar da hep sevgiyi anlatmışlar. Sevgiyi anlattıkları için yüzlerce yıl sonra bile hiç unutulmadılar ve gelecekte de hep anılacaklar. Dinimizin üzerine korku salanlar, korkutarak yön vermek isteyenler ise elbet bir gün sönüp gidecekler. Koca Sultanlar el etek öpün demediler, kendilerine hizmet istemediler. Tam tersi Allah ile aranıza aracı koymayın, vekil olarak Allah yeter dediler. Özleri, sözleri hep Tevhid idi. Tevhid ederek Rablerini birlediler. En güzel sözün tevhid olduğunu bildiler ve uyguladılar. Bu dünyayı Rabbimize ulaştıran bir tünel bilip, masivayı yok saydılar.
Evliyaların yolu Üveys Veysel Karane zikridir. Hepsi bildi bu yolu ancak ifşa edemedi, anlatamadı. Üveysilik Rabbin 2000’li yıllar projesi olarak Muharrem öğretmenimize bahşedildi. Kendisi yaşadı, yaşamakla da kalmadı, herkes bu güzel yolun tadına varsın istedi ve ayette belirtildiği gibi “kafalarımızı patlatıncaya kadar” tevhidi anlattı bizlere. Adeta bezirganlık yaptı. Zikri tebliğ etti. Rabbimiz ise seçtiklerine hidayet eyledi ve Rabbin seçtikleri O’nu zikredebildi.
Yaradana varmak isteyenler, dünyada da ahirette de huzur bulmak, cenneti yaşamak isteyenler, ilim arayanlar, Rabbim seni çok seviyorum ve daha da sevmek istiyorum diyenler, Allah’ın cemaline talip olanlar; seslenişimiz sizlere! Merhamet edin kendinize. Bekletmeyin Rabbimizi. O sizi çok seviyor unutmayın. Haydi, sizde O’nu zikretmeye başlayın!
Üveys Veysel Karane zikri nasıl yapılır ayrıntılı bilgi için: www.veyselkarane.com

Düşünceleriniz...

Berrin Alaca

Berrin Alaca

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST