Sevginin gücü

KALEM Farkıyla...

Sevginin gücü

Sevginin gücü

Yeni yıl insanda umudu uyandıran kavram. İçimizdeki çocuğu uyandıran.Öyle ya hep çocuk hep genç kalmak istiyoruz. Çocukluğun kaygısız şen kahkahaları, genç-liğin potansiyeli, yaşama sevinci.
İnsanın umudu yılda iki kez doğar,yılda iki kez hesaplaşır kendiyle. Biri doğum gü-nünde biri ise yılbaşında. Sözler verir kendine , kararlar alır. Bir daha asla şunu bu-nu yapmayacaktır ve şunları bunları da daha çok uygulayacaktır. İyi ki de böyle yapar insan .Böyle yapmasa yaşam suyu kesilir, neşesi söner.
Teknolojinin gelişmesi ile birlikte eskiye nazaran insanlar gün içinde çok daha fazla bilgiye maruz kalıyor. Farkında olmuyoruz ama bu bizim ruh halimizi olumsuz etkiliyor. Televizyondan ve telefondan yayılan sadece haberler değil ekranın mavi ışığı da uykularımızı kaçırıyor. Herkes hayatını cilalayıp servis ederken takipçiler yaşamının tekdüzeliğini ve anlamsızlığını sorguluyor. Bozulan moraller, uykusuz geceler, ekran karşısında saatler ,koltukta uzanıp kalmalar , geç saatte atıştırmalar, sabah yataktan paçavra gibi kalkmalar zincir misali uzayıp gidiyor. Bağışıklık zayıflıyor. Çok kısa süre sonrada -adı şu ya da bu olmuş- hastalıklar baş gösteremeye başlıyor.
Oysa bu zinciri kırmak için sizin bir gücünüz var hem de her şeyden üstün bir güç : Aklınız
Gelin bu yılı sağlığınızın yılı yapalım. Çünkü sağlıklı bir bedende yaşayacağınız ha-yat daha coşkulu ve daha keyifli olacaktır.
Sağlıklı bir beden için olmazsa olmaz iyi bir uyku çekmektir. Çünkü bizi iyileştiren hastalıklardan koruyan melatonin gece salınmaktadır. Bu konu çok mühim özellik-le saat 23’te uykuya dalmış olmamız gerekir. Yapacağınız hafif egzersizlerle bede-ninizi uykuya hazırlamanız işinizi kolaylaştırır. Uyuduğunuz odada gece lambası olmaması çok önemlidir. İğne deliğinden sızan ışık dahi, beyninize şafak attı artık uyanma vakti sinyalini gönderir. Eğer gece uyanma sorunu yaşıyorsanız mümkün olduğunca yataktan çıkmayın ve ışıkları açmayın. Kendinizi tekrar uyumak için tel-kin edin. Bu aşamada yanınızda küçük bir şişe lavanta uçucu yağı bulundurmak çok işe yarar. Şişenin kapağını açın ve koklayın. Evet bu kadar basit, burnunuzdaki sinirler aracılığı ile bilinçaltınıza gevşeme sinyali çoktan gitti bile. Eğer daha ciddi bir uyku probleminiz varsa akupunktur ve ozon tedavisi fayda görebileceğiniz ilaçsız yöntemlerdendir.
Sağlıklı beslenmek sağlıklı olmanın sac ayaklarından biri. Mevsiminde çıkan sebze-leri yemek, meyveyi çok abartmamak, paketli gıdalardan uzak durmak, karbonhidratlara çok yüz vermemek, eğer kronik bir rahatsızlığınız varsa bazı besin gruplarını diyetinizden belli bir süreliğine çıkarmak, yeme içme saatlerine dikkat etmek ve bol su tüketmek sizi oldukça sağlıklı tutar.
Sporu günlük hayatınızın içine dahil etmek yeni yılda yapacağınız ve sizi sağlıklı kılacak en önemli aktivitelerden biridir. Bir yere giderken yürümeyi tercih etmek sağlıklı olmayı tercih etmektir adeta. Eklemleriniz izin veriyorsa asansör kullan-mamak merdivenlerden inip çıkmak, güne başlarken ve bitirirken germe egzersizleri yapmak, gün içinde en az çalışan kaslarımız olan sırt kaslarımızı harekete geçirmek her yaştan insanın kolaylıkla yapabileceği şeyler. Düzenli olarak bir spor salonuna gitmek ise çok daha büyük farklılık yaratacaktır.
Ama tüm bunların hepsinden daha önemli bir şey var. Kendinizi olduğunuz gibi kabul etmek, ruhunuzla ve bedeninizle barışık olmak, etrafınızla iyi ilişkiler içinde olmak ve sosyal hayata sırtınızı dönmemek. Yapılan çalışmalar eğer kişi yaşadığı ortamda mutluysa aile ve sosyal ilişkileri iyiyse bel çevresi ölçüsünün kalp damar sağlığının göstergesi olmadığını söylüyor. Sözün özü bilim diyor ki mutluysanız ve halinizden memnunsanız bu sayede vücudunuzda salgılanan kimyasallar sizi hastalıklardan koruyor. Ama eğer mutsuzsanız çevreden gelen zararlı etmenler sizi çok daha çabuk yaralıyor.
Belki de yeni yıla sevgi ile girmek hem kendimiz, hem çevremiz hem ülkemiz hem de dünya için yapabileceğimiz en güzel şey.
Mutlu yıllar dilerim, Sevgiyle kalın…

Düşünceleriniz...

Funda Kırtay Tütüncüler

Funda Kırtay Tütüncüler

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST