SGK, Staj Yapan Annelere Borçlanma Hakkı Veriyor

KALEM Farkıyla...

SGK, Staj Yapan Annelere Borçlanma Hakkı Veriyor

SGK, Staj Yapan Annelere Borçlanma Hakkı Veriyor

Sigortalıların çeşitli nedenlerle geçmişte çalışamadığı ve adlarına sigorta primi ödenmeyen süreleri borçlanarak ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödeyerek prim günü kazanmaları mümkündür. Ancak “hizmet borçlanması” olarak tanımlanan ve çalışılamayan sürelerdeki günlerin satın alınması; geçmişte fiili olarak çalışılmayan sürelerin hepsi için söz konusu değildir.

Analık Halinde Borçlanma Yapılır

Sigortalı kadının doğum borçlanması yapılabilmesi için;

  • SSK, tarım SSK, Bağ-Kur, Tarım Bağ-Kur, Emekli Sandığı, İsteğe Bağlı, Özel Banka-Borsa kapsamlarından birindensigortalı olduktan sonra doğum yapması,
  • Doğum yaptıktan sonraki iki yıllık sürede çalışmamış olunması, (iki yıl içerisinde sadece çalışılmayan süreler borçlanılabilir.)
  • Çocuğun sağ doğmuş ve yaşamış olması, (Doğumu takip eden iki yılı tamamlanmadan bebeğin vefatı halinde yaşadığı kısım borçlanılabilir) şartlarının birlikte oluşması gereklidir.

Borçlanmada Üst Sınır Üç Çocuk

Borçlanmadan en fazla üç doğum için faydalanılabilir. Üçten fazla doğum yapılması halinde bunlar arasından üçü tercih edilir.Borçlanma yapacak olan anneler her çocuk için iki yıldan toplamda altı yıl (2.160 gün) için prim ödeyebilmektedir.

Staj Başlangıcı Borçlanma Hakkı Verir

Esas olarak doğum borçlanması yapılması için doğum öncesi sigortalı olmak şarttır. Her ne kadar stajyer olarak çalışanların bu çalışmaları emeklilikte dikkate alınmıyor olsa da sigortalılığı ilk defa stajyerlikte başlayan kadın sigortalılara bu tarihten sonra gerçekleştirdikleri doğumlara istinaden borçlanma hakkı verilmiştir. Böylece kadın sigortalının sigortalılık başlangıç tarihini borçlanma süresi kadar geriye çekmesi mümkün hale gelecektir.

Emeklilik Yaşı Borçlanarak Düşürülebilir

Ülkemizde emeklilik yaşına etki eden faktörlerden biri de işe giriş tarihidir. Bu nedenle doğum borçlanması yapabilecek kimseler aynı zamanda daha erken yaşta emekli olabilme imkanına kavuşmaktadır.

1 Soru:Sayın hocam ben 1975 doğumluyum. Ticaret Meslek Lisesinde okurken 1992 yılında staj yaptım. Okuldan sonra evlendim ve iki çocuğum oldu. Çocuklarım biraz büyüdükten sonra 08 Aralık1999’da çalışmaya başladım. Şu anda çalışmıyorum ve 4812 prim günüm var. Ne zaman emekli olabilirim?

1 Cevap: Değerli okurum. Sizin mevcut durumda yani 1999 Aralık ayındaki işe başlangıcınıza göre 2033 yılında emekli olmanız mümkün. Öte yandan iki çocuğunuz için 1440 gün borçlanma hakkınız var. Dilerseniz 1298 gün borçlanma yaparak 2027 yılında emekli olabilirsiniz.

 

Düşünceleriniz...

Mehmet Uğur Yavuz

Mehmet Uğur Yavuz

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST