Siber Zorbalık

KALEM Farkıyla...

Siber Zorbalık

Siber Zorbalık

Son zamanlarda teknolojinin getirdiği olanaklar ve gençlerin teknolojiyi daha yaygın kullanmaya başlaması, geleneksel zorbalık kavramını genişleterek teknoloji üzerinden zorbalık şeklinde yeni bir kavram ortaya çıkarmıştır İşte siber zorbalık olarak isimlendirilen davranış türleri de, bu tür sorunlardan bir tanesidir.

İsimsiz çağrılar, gizli kimlikle gönderilen yararsız (spam), e-postalar, hakaret ve tehdit içeren, bir kişi ya da grubu karalamak için e-posta ya da kısa mesajlar bu saldırganlıklardan bazılarıdır. Ayrıca İnternet üzerinden yayılan ses, görüntü ve metinler, virüslü e-postalar vb. tüm bu zararlı eylemler de bir saldırganlık çeşididir.
Siber zorbalığın azaltılması, gençlerin siber zorbalık kavramını tanımaları, başa çıkma becerilerini kazanmaları ve teknolojiyi daha sağlıklı kullanabilmeleri açısından siber zorbalık konusunda yapılacak araştırmalar önemlidir.
Son zamanlarda gelişen telefon teknolojisi nedeniyle de iletişim araçları daha da yaygınlaşmış ve telefonlardaki uygulamalar sayesinde sosyal medya daha da aktif ve kolay bir şekilde kullanılır olmuştur. Artık insanlar her yerden her an bu sosyal ağlara bağlanır ve kişisel bilgilerini paylaşır olmuşlardır.
Bu yeni teknoloji sayesinde daha rahat fotoğraf ve video gibi bir zamanlar elde edilmesi, çoğaltılması ve iletilmesi çok zor olan araçlar, ucuz ve kolay bir şekilde elde edilir, çoğaltılır ve paylaşılır olmuştur. Özellikle yeni nesil, belki de teknolojiye olan yatkınlıklarından dolayı hızla sosyal ağları kullanma eğilimindedirler.

Fakat gençlerin bu paylaşımları kontrolsüz ve yoğun bir şekilde olumsuz davranışları içerebilmektedir.Bu kadar yoğun ve etkin bir teknolojinin oluşması ile beraber ortaya yeni bir suç türü çıkmıştır.
Bu suç türünün adı siber mağduriyettir. Yaygın internet ve teknoloji ile birlikte yapılan sanal saldırıya Siber Mağduriyet denilmektedir. Siber mağduriyet normal hayattaki zorbalığın sanal ortama taşınmış halidir.
TÜRKİYE’DE SİBER ZORBALIK ARAŞTIRMALARI
Türkiye’de yapılan çalışmalar siber zorbalığın gençler arasında giderek yaygınlaştığını göstermektedir. Hüseyin Serin’in 2012 yılında İstanbul ilindeki 74 ilköğretim okulunun 5., 6., 7. ve 8. sınıflarında eğitim – öğretim gören 4291 öğrenci ile bu okullarda görevli 727 müdür/müdür yardımcısı ve 916 öğretmen ile yürüttüğü araştırma sonucunda, öğrencilerin % 26.52’sinin siber zorbalığa bir şekilde karıştığı görülmüştür
… • Araştırmada öğrencilerin % 9.42’sinin siber zorbalık yaptıkları,
• % 11.79’unun siber mağdur oldukları ve
• % 5.31’inin ise hem siber zorba hem de siber mağdur oldukları bulunmuştur.
• 2008’de, 12-19 yaş grubundan 135 kız, 134 erkek öğrenci katılımıyla gerçekleştirilen bir başka araştırmada kız öğrencilerin %10.4’ü, erkek öğrencilerin ise %13.4’ü ‘siber zorbalık mağduru’ olarak kendilerini tanımlamışlardır (Arıcak vd. 2008).
Psikolog Gözde ÜNLÜER
İletişim: 0 (286) 212 66 88

Düşünceleriniz...

Gözde Ünlüer

Gözde Ünlüer

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST