Sigarayı bırak hayatı bırakma

KALEM Farkıyla...

Sigarayı bırak hayatı bırakma

Sigarayı bırak hayatı bırakma

Önlenebilir ölüm sebeplerinden olan sigara, akciğer kanserinin de bir numaralı nedeni ve 2018 yılında 9.6 milyon kişinin ölümüne neden oldu.
“Sigara içmek bir bağımlılıktır’’ ve bireylerin bunu kabul edip yol haritasını belirlemesi gerekiyor.
Kişilerin sigarayı bırakma ile ilgili farklı yöntem arayışları, bıraktıklarında kilo alma kaygıları en sık bahsedilen konular olsa da hem sigarayı tek seferde bırakmak hem de ideal kiloda olmak mümkün.
*Muz, hem sigarayı bırakmaya hem de sigaranın etkilerini yok etmeye yardımcıdır.
* Domates suyu ve sigara beyinde aynı bölgeyi uyardığı için sigarayı bıraktığınız ilk bir ay boyunca bir çay bardağı domates suyu içerek kendinizi rahatlatabilirsiniz.
*Yapılan bir araştırmaya göre yirmi gün boyunca tüketilen iki yemek kaşığı yulaf lapası nikotin bağımlılığını azaltmaktadır.
Sigarayı bırakan kişilerin en çok zorlandığı taraf, vücutlarına aldıkları nikotinden çok el alışkanlığıdır. Bireyler sigaradan boşalan yeri, abur cuburlar ile doldurarak sigara ile aralarındaki fiziksel alışkanlığı doldurmaya çalışırlar. İşte kilo aldırıcı asıl faktör bu abur cubur tüketiminden kaynaklanmaktadır.
Yeme ihtiyacını azaltmak ve oluşan boşluğu doldurmak için şekerleme, çikolata, cips, çekirdek gibi yüksek kalorili abur cuburlar yerine su içmeyi tercih ederseniz, hem nikotinin temizlenmesi hızlanır hem de kilo kaybınız.
Gün içinde sigara içtiğiniz saatlere dilim havuç, turp, marul gibi vitamin ve mineral değeri yüksek ama kalori içermeyen küçük atıştırmalıklar ekleyin.
Sigara kullananlar genellikle sigara içtikten sonra bağırsaklarının aktif bir biçimde çalıştığını söylerler. Sigarayı bıraktıktan sonra kabızlık problemi yaşamaktan korkmayın! Tam tahıllı, çavdarlı, kepekli ürünleri ve sebze ve meyve tüketiminizi artırarak, gün içerisinde probiyotik yoğurt tercih ederek bağırsak problemlerine karşı önleminizi almış olursunuz.
Sigarayı bıraktığınızda tükettiğinizin yiyeceklerin ve içeceklerin tadını daha iyi almaya başlar, iştahınızı kontrol etmekte zorlanırsınız. Bu nedenle bu süreçte kalorisi düşük, besin değeri yüksek olan gıdaları tercih edin. Sebzeler, süt ve ürünleri, lifli gıdalardan zengin, yağ, basit karbonhidrat, gazlı içecekler ve hazır meyve sularından uzak bir porsiyon seçimi yapınız.
Sigara içerken içtiğiniz içecekleri içmeye devam edin, onlardan farklı lezzetler aldığınızı fark edeceksiniz.
Keçiboynuzu, ebegümeci, sarımsak, zencefil, tarçın akciğerlerinizi nikotinin etkilerinden temizleyen faydalı besinlerdir.
Ağız tadı ve sağlıkla kalın…

Düşünceleriniz...

Didem Güner

Didem Güner

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST